Haber Detayı
17 Ekim 2016 - Pazartesi 14:18
 
GEBZE DENİZLİ GÖLETİ KAPASİTESİ ARTIRILACAK
Gebze Haberi
GEBZE DENİZLİ GÖLETİ KAPASİTESİ ARTIRILACAK

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, Gebze organize sanayi bölgeleri ile üst kesimlerinde yer alan mahallelerin içmesuyu ihtiyacının bir kısmını karşılamak için kullandığı Denizli göleti gövdesinin yükseltilmesi için çalışmalara başladı. Yapılacak çalışma ile Denizli göletinin kapasitesi 5.1 milyon metreküpe çıkartılacak.

Kocaeli’nin içmesuyu ihtiyacı Yuvacık ve Namazgah barajları, Denizli göleti, yerel su kaynakları ile ihtiyaç halinde Sapanca gölü ve kuyulardan karşılanıyor. Yoğun sanayi ve yerleşim alanları ile birlikte Kocaeli’nin su ihtiyacı da her geçen artıyor. 2040 yılına kadar bölgenin su ihtiyacını planlayan İSU Genel Müdürlüğü, Gebze Balçık, Denizli, Pelitli, Mollafenari gibi yerleşim alanları ile çevresindeki organize sanayi bölgelerinin içmesuyu ihtiyacının bir kısmını karşılamak için 2009 yılında Denizli göletinin kapasitesini 2.9 milyon m3’e çıkarttı. Bu suyu arıtmak için de Denizli İçmesuyu Arıtma Tesisini inşa eden İSU Genel Müdürlüğü, o tarihten bu yana bölgeye arıtılmış ve düzenli içmesuyu sağlıyor.

İSU, bölgedeki yoğun sanayileşme ile birlikte artan su ihtiyacını karşılamak için Denizli göleti gövdesinin yükseltilmesi projesini hazırlayarak çalışmalara başladı. Mevcut halde 2.9 milyon m3 kapasitesi bulunan Denizli göleti, yapılacak  çalışma ile gövdesi 5.5 metre yükseltilecek. Su alma yapısı ve dolu savak yapılması ile birlikte göletin kapasitesi 5.1 milyon m3’e yıllık verimi de 10 milyon m3’e çıkartılacak.

Gölet gövdesinin yükseltilmesi için hafriyat çalışmalarına başlandı. Önümüzdeki yılın Mart ayında tamamlanması hedeflenen proje, 4 milyon liraya mal olacak.

Kaynak: Editör:
Etiketler: GEBZE, DENİZLİ, GÖLETİ, KAPASİTESİ, ARTIRILACAK,
Yorumlar
Haber Yazılımı