Haber Detayı
27 Eylül 2018 - Perşembe 14:48
 
Gebze Doldu
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, cumhuriyetin 100. yılı kapsamında hedeflerinin "Türkiye'nin plakası gibi 10 numara ili olmak" olduğunu söyledi.
Gebze Haberi
Gebze Doldu

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Başer'in istifa etmesinden sonra göreve gelen Zekai Kafaoğlu, hem 10 aylık görev süresinde yaptıklarını, hem de yapmayı planladığı projelerini anlatmak için İzmir'de gazete ile ajansların Egebölge temsilcileri ve muhabirleriyle bir otelde bir araya geldi.

Kafaoğlu, burada yaptığı konuşmada, Balıkesir'in küçük bir Anadolu şehri gibi görünmesine rağmen coğrafyasının çok büyük olduğunu ve bu coğrafya içerisinde aralarında Yunanistan'a yakınlığı ile bilinen 22 adanın bulunduğu aktardı.

Kafaoğlu, yaklaşık 1 milyon 200 bin nüfusa sahip şehirde 300 bin kişinin merkezde, 900 bin kişininse ilçelerde yaşadığını belirterek, nüfusun yaz aylarında vatandaşların tatil amaçlı gelmesiyle artış sağladığını kaydetti. 


Göreve geldiği günden itibaren en büyük yatırımının gönülleri fethetmek olduğunu ifade eden Kafaoğlu, "Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın tavsiyelerine uyarak göreve geldiğim günden beri gönüllere dokunmaya çalıştık. Hizmetler bir noktaya kadar. İnsanlar 'benim için ne yaptın, bana dokunabildin mi? İyi günümde kötü günümde yanımda olabildin mi?' diyor. Ben sahada olduğumda ve insanlarla iç içe olduğumda kendimi en mutlu htim anlar oluyor. Gönül belediyeciliğini elimizden geldiğince yapmaya çalışıyoruz." dedi. 


"Hizmetkarlık yapamıyorum' diyen başkan adaylığına talip olmasın"


Belediyecilikte trendin değiştiğine işaret eden Kafaoğlu, "1990'lı yıllarda ideolojik belediyecilik vardı. AK Parti ile ülkemiz hizmet belediyeciliğini tanıdı. Sosyal belediyeciliği tanıdı. Şimdi sıra gönül belediyeciliği seferberliği. Sayın Cumhurbaşkanımız da bunu net bir şekilde ifade etti. Biz de gönül belediyeciliği yapmaya devam ediyoruz. Oy derdi ile oy kaygısıyla hizmet etmiyorum. İnsan eşrefi eşrefi mahlukattır. Yaradılışların en şereflisidir. Ona hizmet etmek, şereflerin en yücesidir. Nerede bir insan varsa orada hizmet etmemiz gerekiyor. İster oy verilsin, ister verilmesin. Benim işim hizmet etmek. Eskiden şehrül emin deniyormuş, daha sonra belediye başkanı olmuş. Şimdi hizmetkarlık belediyeciliği artık. 'Hizmetkarlık yapamıyorum' diyen başkan adaylığına talip olmasın. Artık doğumdan ölüme kadar insanların yanında yer almanız lazım." diye konuştu.

Belediye Başkanı seçildiğinde ilk olarak bazı anketler yaptırdığını ifade eden Kafaoğlu, anket sonuçlarına göre en büyük sorunun su faturası olduğunu tespit ettiklerini belirtti.

Kafaoğlu, bu sebeple ilçe merkezlerinde yüzde 25, kırsal mahallelerde yüzde 50 indirim yaptıklarını hatırlatarak, "İnsanlar bir değişim olduğunu net bir şekilde htiler." ifadesini kullandı. 


Kafaoğlu, insanlara hizmet etmek amacıyla en büyük ihtiyacın yol ve asfalt olduğunu belirlediklerini ve bu kapsamda 2018 yılını yol ve asfalt yılı olarak ilan ettiklerini, 2 bin kilometrelik hedeflerine yaklaştıklarını kaydetti. 


"En mutlu şehir Balıkesir"


Hedeflerinin insanları mutlu ve huzurlu yapmak olduğunu belirten Kafaoğlu, "Balıkesirin sloganını da değiştirdik. Daha önceden belediye binası yanında 'Benim Şehrim Balıkesir' yazıyordu. Şimdi 'Mutlu ve Huzurlu Şehir Balıkesir' yazıyor. TÜİK verilerine göre de Balıkesir, 30 büyükşehir arasında en mutlu şehir." diye konuştu.

Kentteki tarım ve hayvancılık hakkında da bilgiler veren Kafaoğlu, şehrin turizm merkezleriyle de tercih edilen bir il olduğunu hatırlattı. 


Balıkeri'in geleceğinin çok parlak olduğuna işaret eden Kafaoğlu, şunları kaydetti: 


"Balıkesir üç ayrı saç ayağı üzerinde duruyor. Tarım ve hayvancılık, olmazsa olmazımız. Kırmızı et, süt ve yumurtada ilk üç il arasındayız. Tarım ürünlerinde yetişmeyen ürün yok. Muz ve çay dışında her şey yetişiyor. Türkiye'yi doyuran ildir Balıkesir. İstanbul sanayiden arındırılırken, Kocaeli ve Gebze doldu. Bundan sonra en yakın şehir Balıkesir. Tam bir odak şehir oldu. Marmara, Ege ve İç Anadolu'yu birleştiren şehir oldu. Otoyoldan dolayı sanayiciler ilgi göstermeye başladı. Organize sanayi alanımız doldu. Yenilerini kuruyoruz. Tarım alanlarını turizm alanlarını asla sanayiye heba edemeyiz. Yeni alanlar bulmamız lazım. Üçüncüsü olan turizmdeyse Kurban Bayramı'nda en çok yerli turist alan il olduk. Yeni turizm yatırımları içinde 5 binlik ve 25 binlik düzenleme ihtiyacımız var. Akçay bölgesinde ikinci konutlar yapılmış ama depreme dayanıksız olmuş. Bunları yeniden düzenlememiz lazım. Termal turizmimiz de var. Kaz Dağları da Balıkesir'de. Balıkesir'in geleceği çok parlak, müthiş bir talep var. Son iki yılda gayrimenkulde fiyat artışında ilk sırada yer alıyoruz. Taşı toprağı altın oldu. Gittiğim köylerde insanlara topraklarını ucuza satmamalarını tavsiye ediyorum." 


"Siyasi çekişmeler bizi geride bıraktı"

Balıkesir'de yaşanan iç siyasi tartışmaların gelişmenin önündeki en büyük engel olduğunu ifade eden Zekai Kafaoğlu, şöyle devam etti: 

"Küçük yerlerde siyasi çekişmeler, dedikodular, hasetçilik çok olur. Siyasilerin kendi aralarındaki çekişmeleri de çok zarar verdi. Balıkesir'de kavga, gürültü çok oluyordu. Ben ona çok dikkat ediyorum. Balıkesir kavgadan çok zarar gördü. Kimseye fayda getirmedi. Ben geldiğim andan itibaren sevgi, barışı getirmeye çalıştım. Şehrin yöneticisi önce kendisiyle, sonra çalışma arkadaşlarıyla, sivil toplum kuruluşlarıyla ve kurum ve kuruluşlarla barışık olacak. Herkesin ayrı ayrı görevleri var. Önemli olan bunları bir araya getirmek. Büyükşehirde belediye başkanı orkestra şefi olarak değerlendirirseniz iyi sinerji yakalarsınız, kavga olan eve kız vermezler derler. Kavga olan kente de sanayici gelmez. Güçlerimizi birleştirmemiz lazım. Kollektif aklı kullanmamız lazım. Belediye başkanlarının projelerinin, halkın istekleriyle örtüşmesi lazım. Yaparsan karşılığı olmuyor, halk mutlu olmuyor, oy da gelmiyor. Toplumun öncelikleri çok önemli. Yerel yöneticinin toplumun en alt dinamiklerine kadar onların hissiyatlarını bilmesi lazım. Toplum dayatmayı sevmiyor."

Balıkesir'in coğrafi alan olarak çok büyük olduğunu, bundan dolayı da üç ayrı sosyo kültürel yapı olduğunu anlatan Kafaoğlu, "Ayvalık da farklı Marmara Adası, Erdek de farklı. Ayvalık ve çevresinde İzmir kültürü, diğer ilçelerimizdeyse İstanbul ve Bursa'nın sosyo kültürel yapısı var. Kırsal mahallelerimiz hizmet alanında çok mahrumdu. Coğrafi alanı büyük olduğu için İl Özel İdaresi yetişemiyordu. Bütünşehir olunca o bölgeler de yatırımla tanışmış oldu. 4 yıldır ciddi mesafe aldık. Bizim bir ikinci 5 yıla daha ihtiyacımız var. O zaman yıldızı parlayan il olacak, plakası gibi 10 numara il olacak. 2023 yılı hedefimiz, Türkiye'nin plakası gibi 10 numaralı ili olmak." dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gebze, Doldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı