Haber Detayı
30 Kasım 2018 - Cuma 09:36
 
Gebze’nin gözdesi Üsküp’te de ortaya çıktı!
Gebze Haberi
Gebze’nin gözdesi Üsküp’te de ortaya çıktı!

Makedonya'nın başkenti ve en büyük kenti olan Üsküp’te Çoban Mustafa Paşa tarafından yaptırılan ‘Mustafa Paşa’ Camii, Gebze Çoban Mustafa Paşa Camii benzerliği ile dikkat çekiyor.

Cami ve Külliye Yavuz Sultan Selim ile Kanuni Sultan Süleyman’ın vezirlerinden Çoban Mustafa Paşa tarafından 1523’te ünlü mimar; Mimar Sinan’a yaptırılan Gebze Çoban Mustafa Paşa Cami’sinin bir benzeri de Makedonya'nın başkenti ve en büyük kenti olan Üsküp’te bulunuyor. Üsküp’te bulunan caminin adı da ‘Mustafa Paşa’ Camii…

**

Üsküp’teki Mustafa Paşa Cami 1492 yılında yaptırılmış. 47 metre uzunluğunda tek minaresi bulunan cami, yapıldığı dönemden sonra da uzun yıllar hiçbir restorasyon çalışması yapılmadan tüm ihtişamıyla ibadete açık kalmıştır. Caminin yanındaki türbede Mustafa Paşa’nın sandukası ve türbenin önünde de kızı Ummi Hatun’un kabri bulunmaktadır. Mustafa Paşa’nın kabri, Gebze Çoban Mustafa Paşa Camii’nde.

**

Hala faal durumda olan cami, müslüman turistlerin ilgisini çekmektedir. Üsküp Kalesi, kalenin alt kısmında bulunan Mustafa Paşa Cami ve caminin alt tarafında bulunan Üsküp Türk Çarşısı üçlüsü, şehrin en tarihi yerlerinden birini oluşturmaktadır.

 

 

Üsküp'te bulunan Mustafa Paşa Camii

 

 

Üsküp'te bulunan Mustafa Paşa Camii

 

Üsküp'te bulunan Mustafa Paşa Camii

 

 

Gebze Çoban Mustafa Paşa Camii

 

Gebze Çoban Mustafa Paşa Camii

 

 

Kaynak: Editör: KÜBRA AKABALI
Etiketler: Gebze’nin, gözdesi, Üsküp’te, de, ortaya, çıktı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı