Haber Detayı
12 Ekim 2018 - Cuma 16:18
 
Gebze’nin Kurtuluşu Kutlandı
12 Ekim Gebze’nin Kurtuluşu’nun 96’ncı yılı vesilesiyle bir kutlama programı gerçekleştirildi.
 
 
 
Gebze Haberi


Gebze Anadolu İmam Hatip Lisesi bahçesinde Gebze’nin Kurtuluşunun 96’ncı yılı vesilesi dün yapılan programa Gebze Kaymakamı Mustafa Güler, Gebze Garnizon Komutanı Personel Binbaşı Ramazan Uydaş, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Muhammed Hasan Aslan, Gebze Belediye Başkan Vekili Mehmet Başaran, Gebze İlçe Milli Eğitim Müdürü Şener doğan, Gebze İlçe Müftüsü Orhan Örnek, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

MEHTERAN TAKIMI GÖSTERİ YAPTI

Her yıl olduğu gibi bu yıl da coşkuyla kutlanan 12 Ekim Gebze’nin Kurtuluşu, Gebze Belediyesi Mehteran Takımının gösterisi ile başladı. Saygı duruşu İstiklal Marşı ile başlayan tören, Gebze Anadolu İmam Hatip Lisesi bahçesinde bulunan Atatürk Anıtı’na Gebze Belediye Başkanlığı Çelenk’i sunulması ile devam etti. Çelenk sunumunun ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Sarkuysan Anadolu Lisesi Edebiyat Öğretmeni Yüksel Pekdemir yaptı. Pekdemir konuşmasında, “Gebze’mizin kurtuluşunda önemli kahramanlıklar göstermiş şehitlerimizi rahmetle anıyorum.

GEBZE ÖNEMLİ BİR YER

Gebze dünya tarihinin önemli yerlerinden biridir. Anibal ve İstanbul’un Fatihi Sultan Mehmet burada vefat etmiştir. Hünkâr Çayırı Fatih’in bize emanetidir. Gebze, önemli savaşlara tanık olmuş bir yerdir. Tarihte hükümdarlar savaşı olarak bilinen Palekenon Savaşı da burada yapılmıştır. Gebze’mizi kurtarmak isteyen atalarımız bir bedel ödemişlerdir. Biz de atalarımızın izinden giderek bayrağı yere düşürmeyecek, ezanı dindirmeyeceğiz. Bu vesile ile 12 Ekim Gebze’nin Kurtuluşu’nun 96’ncı yılı kutlu olsun.” dedi. Günün anlam ve önemini belirten konuşmanın ardından program çekilen hatıra fotoğrafı ile son buldu.

KÜBRA AKABALI

Kaynak: Editör:
 
 
 
 
Etiketler: Gebze’nin, Kurtuluşu, Kutlandı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Arşiv
Haber Yazılımı