Gebze Novares’te kazanan işçiler oldu!
Haber
23 Eylül 2020 - Çarşamba 13:37
 
Gebze Novares’te kazanan işçiler oldu!
Gebze Haberi
Gebze Novares’te kazanan işçiler oldu!

Gebze Novares fabrikasında patronun düşük zam dayatmasını kabul etmeyerek greve çıkan işçiler kazandı. İşçilerin ücretlerine yüzde 25 oranında zam yapıldı.

Gebze’deki Novares fabrikasında toplu sözleşme görüşmelerinde patronun düşük zam teklifini kabul etmeyen ve greve çıkan işçiler kazandı. İşçilerin ücretlerine yüzde 25 oranında zam yapıldı. Petrol-İş Gebze Şubesinin örgütlü olduğu Novares’teki toplu iş sözleşmesi görüşmeleri yılın başında başladı. Pandemi sürecinin de etkisiyle uzayan sözleşme sürecinde son gelinen noktada işçiler 1125 lira seyyanen zam isterken patron 650 lira teklif etti. Düşük ücreti kabul etmeyen işçiler greve çıktı. Grev pankartı asarak fabrika bahçesine kurdukları grev çadırında bekleyen işçiler grevleri ikinci gününde kazanımla sonuçlandı.

YÜZDE 25 ZAM

İşçilerin ücretlerine seyyanen 1000 lira zam yapıldı. 25’e tekabül eden bu zam oranı sosyal haklar dahil edildiğinde yüzde 27’yi buluyor. Ücretleri alt skalada olan işçilere ise ekstra yüzde 4 oranında zam yapıldı. Ayrıca sözleşmeye ana sınıfında çocukları olan işçiler için ödenek, işçilerin birinci derecede yakınlarının hastane işlemlerinde işçilerin idari izinli sayılması, tamamlayıcı sağlık sigortası ve 8 Mart’ta fabrikada bir etkinlik düzenlenmesi de sözleşmede ilk defa yer alan maddeler oldu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gebze, Novares’te, kazanan, işçiler, oldu!,
Yorumlar
Haber Yazılımı