Haber Detayı
15 Ocak 2020 - Çarşamba 18:22
 
‘Gebze’ye zarar verdirtmem!’
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI TAHİR BÜYÜKAKIN, GEBZE BÖLGESİNE MÜJDELER VEREREK MERMERCİLER BORSASI VE FUAR ALANI HAKKINDA KONUŞTU
Gebze Haberi
‘Gebze’ye zarar verdirtmem!’

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Kocaeli’nde yayın yapan gazetelerin sorumlu müdürleriyle buluştu. Programda Gebze Bölgesiyle ilgili önemli müjdelerde veren Büyükakın, Mermerciler Fuarıyla ilgili de konuşarak ‘Orası fuar alanı olarak tasarlanacak ve imalat yapılmayacak. Bana güvenebilirsiniz, ben Gebze’ye zarar verecek bir şeye yol vermem” dedi.

İl genelinde yayın yapan gazetelerin sorumlu müdürleriyle Maide Restorant’ta bir araya gelen Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Gebze Bölgesine dair önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Büyükakın yaptığı açıklamada depolama tesisleri ile ilgili net konuşarak, “Gebze’ye kurulacak olan çöp bertaraf ve toplama merkezi Balçık Köyü’nün arkasına Sabiha Gökçen Havalimanı için maden çekilen bölgeye kurulacak. Adayken bile çöp yakma tesisi yapmayacağım dedim. Bu kentte bir çöp yakma tesisi yapılmayacak. Bertaraf yöntemlerinden biri çöp yakmadır. Ama bunu tekrar söylüyorum. Biz çöp yakma fabrikası yapmayacağız. Bertaraf tesisi kuracağız. Çöpleri evde ayrıştırma geri kalanları da bertaraf etme şeklinde bir atıl yönetimi kuracağız. İki yıllık bir süre demek oluyor bu. Kocaeli’nin bu iki yılı depolama tesisi kurmadan atlatması imkansız. Bizim çöpü depolamak için 2 yılımız yok. Genel sekreterken 3 yılın üzerinde bir süreden bahsetmiştim. Ancak bu süremiz doldu. 2021 yılına geldiğimizde İZAYDAŞ’a çöp dökecek yerimiz kalmayacak. Bu süre zarfında da bizim çöpü depolama yerine ihtiyacımız var. Bu süreçte akademik odalarla katılımcı bir süreç yaşadık. Onlara tüm bilgileri verdik. Çöpün Derince dahil olmak üzere Gebze tarafına doğru toplam çöpün yüzde 51’i o tarafta. Zannediyorum bizim iki tane bertaraf tesisi kurmamız gerekiyor. Bu kentte üç yerinde ayrıştırma tesisi, 2 bertaraf tesisi ve 2 de depolama tesisine ihtiyaç var. Çalışmalar onu gösteriyor. Bunu uzun vadede söylüyorum. Bizim acil olarak depolama tesisine ihtiyacımız var. Çöp depolama tesisinin Batı yakasındaki kısmı Sabiha Gökçen Havalimanı için maden çekilen bölge. Balçık Köyünün hemen arka tarafına kalıyor. Bu bölgede Sabiha Gökçen’in maden ihtiyacı bitince bir depolama tesisi ve bir bertaraf tesisi kurulacak” dedi.

GEBZE'DEKİ TRAFİK ÇİLESİ SONA ERECEK

Yapımı devam eden ve sırada bekleyen birçok projelerin yanı sıra bölgede yaşanan trafik yoğunluğuna da dikkat çeken Başkan Büyükakın, trafik sorununa neşter vuracaklarını belirterek “Bal küpü ve cezaevi bölgesinde bulunan iki köprüye inşa edilecek duble yol bağlantılarının yapım ihalesinin tamamlandı. Karayolları ihaleyi yaptı, her şey tamam. Bu vaat değil gerçek. Karayolları duble yol bağlantılarını yaparken bizde yan yolların yapımını gerçekleştireceğiz. 2021 yılı içerisinde Gebze şehir merkezi ile OSB arasındaki trafik kahrı bitecek” dedi. Gebze trafiğinin sıkışmasına Gebze halinin de büyük bir etken olduğunu ifade eden Büyükakın, “Hal esnafı ile buranın taşınması noktasında toplantı yaptık. Çalışmalarımız devam ediyor. Hal taşındığında orası epey bir rahatlayacak. Ayrıca, Anibal kavşağında da yapılacak yan yol çalışmasıyla bu bölgenin trafiğine nefes aldıracağız. Öte yandan yapımı devam eden Gebze-Darıca metro projesini de adım adım takip ediyoruz. Geçtiğimiz günlerde Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürü Yalçın Eyigün ve beraberindeki heyet ile projenin gelinen noktalarını konuştuk. Verdikleri bilgiler, İstasyon ile OSB arasındaki çalışmanın 3 yıl sonra biteceği yönünde. 3 yıldan sonraki 9 aylık zamanda da Darıca’ya uzanacak hat ile 16 kilometrelik Gebze-Darıca metro hattı projesi tamamlanmış olacak” diye konuştu.

FUAR ALANI OLARAK TASARLANACAK

Yıllardır Gebze’nin gündeminde yer alıp yoğun bir şekilde tartışılan Mermerciler Borsası ve Fuar Alanı hakkında da ilk kez konuşan Büyükakın, “Mermerciler Borsası ve Fuar Alanı, bir mermer imalat sanayii değil. Gebze’de böyle bir tartışmaya sebep oldu. Ama bir imalat faaliyetine Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak izin vermemiz söz konusu değil. Geçen hafta Gebze Belediye Başkanımız Zinnur Büyükgöz ile bu konuyu da konuştuk. Orası bir fuar alanı olarak tasarlanacak ve hiçbir şekilde orada bir imalat yapılmayacak. Açık konuşuyorum, Gebze’ye zarar verecek bir şeye yol vermem.  Mahkemenin durduğu imar düzenlemesi şekil şartlarıyla ilgili. Yani belirli belgelerin ibrazı ile ilgili. Yoksa esasa ilişkin hatalar yok. Evraka, usule ilişkin hatalar var. Usul iptali o. Ama tekrar söylüyorum, Büyükşehir Belediyesi orada hiçbir şekilde imalat faaliyetine izin vermez. Hiç eğip bükmeden, çok açık bir şekilde söylüyorum. İçinizde en ufak bir tereddüt olmasın. Bilecik’te valilik yaptığım dönemde mermerle ilgili bütün şeyleri biliyorum. Orada yapılmak istenen şey bir mermer borsası ve sergi, fuar alanı. Tasarımı, bütün dizaynı ona göre yapılmış. Böyle bir çalışma o bölgeye güzellik katar. Yanında taş ocağı olmayan bir yerde mermer üretimi zaten olmaz. Bilecik’ten mermeri çıkarıp Gebze’ye getirip orada üretim yapmak rasyonel mi? Değil zaten. Proje yaklaşık 700 dönümlük bir araziyi kapsıyor. Ama dediğim gibi borsa ve fuar alanı olarak yapılacak. Bu konuda bana güvenebilirsiniz.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘Gebze’ye, zarar, verdirtmem!’,
Yorumlar
Haber Yazılımı