Haber Detayı
15 Aralık 2017 - Cuma 11:23
 
Gebzeli Firmalarda Katıldı
Alman enerji şirketi EWE AG ve EWE Turkey Holding grup şirketlerinden Enervis işbirliği ile Nisan 2015'de başlayan "Türkiye'de Enerji Verimliliği – EnEffTurN" projesi sona erdi.
Ekonomi Haberi
Gebzeli Firmalarda Katıldı

Aralık'ta Bursa'da EWE Bursagaz Genel Müdürlük Binasında gerçekleştirilen kapanış toplantısında, projenin genel değerlendirmesinin yanı sıra işletmelerin enerji verimliliğine bakış açısı, uygulamaları ve Inovatif Enerji verimliliği çözümleri üzerine de panel düzenlendi. Projeye finansman sağlayan Alman yatırım şirketi DEG ve EWE AG'den proje koordinatörlerinin yanı sıra GOSB (Gebze Organize Sanayi Bölge Teknik Müdür Yardımcısı Hülya Kaynak, BTSO (Bursa Ticaret ve Sanayi Odası) Enerji Konseyi Başkanı Erol Dağlıoğlu, BursaEnerji Verimliliği Derneği- ENVERDER Başkanı Dr. Mustafa UysalBursa Makine Mühendisleri Odası Başkanı İbrahim MartBursa Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Remzi Çınar ve Bursa'nın önde gelen sanayi kuruluşları da toplantının katılımcıları arasındaydı.

Almanya'nın en büyük enerji şirketlerinden EWE AG ve EWE Turkey Holding bünyesinde hizmet veren Enervis işbirliği ile düzenlenen "Türkiye'de Enerji Verimliliği – EnEffTurN (Energy Efficiency in Turkey Now)" projesi 7 AralıkPerşembe günü Bursa'da EWE Bursagaz Genel Müdürlük Binasında gerçekleştirilen kapanış toplantısı ile sona erdi. Toplantıda, EnEffTurN projesinin genel değerlendirmesinin yanı sıra işletmelerin enerji verimliliğine bakış açısı, uygulamaları ve Inovatif Enerji verimliliği çözümleri üzerine de bir panel düzenlendi.

 

 

 

Yaklaşık 2 yıl süren projeye Bursa ve Gebze'den katılım gösteren 20 sanayi kuruluşunun yer aldığı toplantının açılış konuşmasını ise Enervis Genel Müdürü Osman Kipoğlu, Enervis Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Heinrich Tschochohei, EWE Turkey Holding CEO'su Dr. Frank Quante, Gebze Organize Sanayi Bölgesi Teknik Bölge Müdür Yardımcısı Hülya Kaynak ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Enerji Konseyi Başkanı Erol Dağlıoğlu yaptı.

EnEffTurN'e Gebze ve Bursa'dan katılım gösteren 20 sanayi kuruluşunda toplamda 57 enerji verimliliği proje fırsatı tespit edildi. EnEffTurN projesiyle tespit edilen tüm proje fırsatlarıyla, 35.582 MWh enerji tasarrufu elde edilmesi bekleniyor. Bu da yaklaşık 4,5 Milyon TL yıllık enerji tasarrufu anlamına geliyor. Bu sayede, söz konusu tesislerde bir yıl içerisinde 11.524 ton karbondioksit gazısalınımının azaltılması sağlanacak.

Türkiye'de toplam elektrik tüketiminin yüzde 47'sinin sanayi tesislerinde gerçekleştiğinin altını çizen Enervis Genel Müdürü Osman Kipoğlu;

"EnEffTurN projemiz sayesinde Türkiye'nin ne kadar ciddi bir enerji verimliliği potansiyeline sahip olduğunu gösterdiğimizi düşünüyorum. Atölyelerimize katılan sanayi kuruluşları, enerji verimliliği sayesinde ne kadar tasarruf edebileceklerini görmenin yanı sıra enerji verimliliği projelerini uygulama fırsatı da buldu. Enervis olarak, Alman EWE AG'den aldığımız bilgi birikimiyle Türkiye'de teknoloji ve güven odaklı bir iş ortağı olarak, enerji verimliliği alanında öncü rolümüzü sürdüreceğiz." dedi.

20 SANAYİ KURULUŞUNDA DETAYLI ENERJİ VERİMLİLİĞİ ÇALIŞMALARI YAPILDI

Nisan 2015'de başlayan projenin ilk atölyesi Almanya'nın Bremen kentinde gerçekleşirken, ikinci atölye Gebze'de ve üçüncü atölye de Bursa'da gerçekleştirildi. Proje kapsamında Bursa ve Gebze'den 20 sanayi kuruluşuna, Türkiye'de ve Almanya'daki enerji verimliliği faaliyetleri karşılaştırmaları yapıldı.İşletmeler ziyaret edilerek, etüt çalışmaları değerlendirildi. Enerji kullanımı ve enerji tüketimi analiziyle işletmelerin enerji tüketim noktaları tespit edilmeye çalışıldı.Ayrıca saha ziyaretleri gerçekleştirilerek enerji verimlilik çalışmaları üzerine işletmelerin teknik kadrosu ile görüşüldü.

Diğer yandan yine proje kapsamında, Ankara'da, Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü'nde (YEGM) bir paydaş toplantısı gerçekleştirildi. YEGM'e yapılan ziyarette ise projeye katılan firmalar, proje hedef ve sonuçları, yapılan ve planlanan çalışmalar YEGM Genel Müdürü Dr. Oğuz Can'a aktarıldı.

Projede yapılan tüm çalışmalarda toplamda 57 proje fırsatı tespit edilirken, katılımcı sanayi kuruluşlarının enerji profilleri ortaya konarak enerji verimliliği alanında know-how aktarımı yapıldı.

Toplantıda düzenlenen panellerde OSB'lerin ve işletmelerin enerji verimliliğine bakış açısı ile uygulamaları hakkında bilgiler aktarıldı. Bursa Organize Sanayi Bölgesi adına Proje Koordinatörü Nilay Durukan, Bursa OSB'de gerçekleştirilen enerji verimliliği çalışmaları hakkında konuşurken Teknik Uzman Emre Zengin de Gebze OSB'deki yeni ve yenilenebilir enerji, enerji verimliliği uygulamaları ve VAP Destekleri hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Toplantıda, EWE AG Enerji Verimliliği Yöneticisi Dr. Heinrich Tschochohei, Almanya'daki enerji verimliliği kanunları ve gerçekleştirilen enerji verimliliği çalışmaları hakkında bir sunum gerçekleştirdi. ENVERDER Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Ziya Söğüt ise sanayide enerji verimliliği konusunda bilgilerini aktardı.

Bursa ENVERDER Başkanı Dr. Mustafa Uysal'ın başkanlığını yaptığı panelin ikinci oturumunda, inovatif enerji verimliliği çözümleri ele alındı ve verimli sistem çözümleri sunan firmalar inovatif çözümlerini paylaştı.

EnnEffTurN proje kapanış toplantısı, sunumların ardından düzenlenen plaket töreni ile devam etti. Toplantı, düzenlenen Leed platinum sertifikalı EWE Bursagaz Genel Müdürlük Binası gezisi ile son buldu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gebzeli, Firmalarda, Katıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı