Haber Detayı
20 Şubat 2016 - Cumartesi 09:51
 
GEBZELİ TAŞIMACILAR BİR ARAYA GELDİ
Gebze Ticaret Odası 22. Meslek Komitesi olan Taşımacılık, Depolama ve Nakliyat üyeleri düzenledikleri toplantıda bir araya geldi.
Gebze Haberi
GEBZELİ TAŞIMACILAR BİR ARAYA GELDİ

GTO binasında yapılan toplantıda üyelerin sorun ve sıkıntıları ele alınarak çözüm yolları konuşulurken, UKOME'e istenen talepler dile getiridli. Toplantı ile ilgili açıklamalarda bulunan 22. Meslek Komitesi  Zeki Akyıldız, sektörün bir çok sorunlar yaşadığını belirterek, şunları söyledi: "Bilindiği üzere sürekli yatırım yapılmakta. Dolayısıyla da istihdam edilen çalışan sayıda sürekli olarak artış gösteriyor. Bundan ötürü personel taşıyan araç ihtiyacı her geçen gün artıyor. Bu neden P plaka ihtiyacı  sürekli olarak artırmakta. İhtiyaca yeterli olarak cevap verilememesi nedeniyel P plaka fiyatları her geçen gün fahiş miktarda artıyor. Tacir ve esnaf belirli bir kazanç ile çalışmakta olduğundan büyük bedeller ödeyerek plaka sahibi olamamaktadırlar. Bu nedenle durum büyük bir rant gelerine dönüşmekte.Bu doğrultuda yerterli P plaka arzı ve veya makul taban tavan fiyat uygulaması veya UKOME uygun göreceği benzer bazı tedbirler ile bu durumun önüne geçmek mümkün olacaktır" dedi.

 
 ARAÇ PLANMASI YAPILMALIDIR

Akyıldız sözlerine şöyle devam etti: " Bölgemizdeki taşeronun mağdur olmaması ve servis taşımacılığı kalitesinin artırılması amacı ile servis taşımacılığı yapan gerçek veya tüzel kişiler talep etmeleri halinde çalıştırdıkları araçların maksimum yüzde 10 oranında mevcut öz mal araçlarına ' yedek araç' olarak güzargah kullanım izin belgesinin verilmesi. 10 araç öz mal sahibi gerçek, tüzel kişilere 1 araç yedek araç tahisi yapılmalıdır. 

baskanm.jpg

Yedek araç güzergah kullanım belgesinde tamamlanmış taşımacılık türü dışında taşımacılık yapamaz. Yedek araç kaza ve arıza hallerinde kullanmak zorundadır. Yapılan denetimlerde yedek araç olarak belirlenen araçlarda taşınan kurum veya kuruluş ismi ve isim listesi aranması. Tahdit uygulaması bulunan illerde yedek araç planlaması yapılmadır. 

'OSB'DEKİ NOKTALARA ÇÖZÜM BULUNSUN'

İlimizde güzergah kullanım izin belgesi için alınan harcın alınmamasını istiyoruz. Çünkü istanbul'da  bu harç alınmıyor. Bu bedel Koceli UKOME tarafından alınmakta. OSB bölgelerinde sirkülasyonu sağlayan geçit, kavşak noktalarına çözüm getirilmesini talep ediyoruz. Yine alt ve üst yapı uygulamalarının acil yerine getirilmesi, tanzim ve düzenleyici tedbirlerin daha titiz uygulanmasını istiyoruz. Marmara Nakliyeciler terminali için kalıcı çözümler üretilmesi , esnaf ve şoförler için sosyal alanların düzenlenmesi gerekir. Otogar ve nakliyeciler garaj bölgesinin daha çok denetlenerek  trafik tanzimi giriş ve çıkışların daha sağlıklı yapılabilmesi sağlanmalıdır. 

'YOĞUN ŞEKİLDE DENETLENSİN'

Korsan servis taşınmacılığının önlenmesi hususunda da UKOME ve trafik birimlerinden oluşan yeni bir denetleme mekanizması oluşturulsun. Sayıları ilimiz sınırlarında 900-1000 civarında olan P Plakası olmadan personel ve okul servisi yapan araçların var olduğu 34-41 ve 8000'li seri plakalı araçlar bu durumu engelleme adına oluşturulacak birimle yoğun bir şekilde denetlenmelidir.  Bu amaçla sektörün okul ve personel servis taşımacılığının sürdürülebirlir, bütüncül, ölçeklenebilir, denetlenebilir, standart ve kriterleri belli olan servis taşımacılık sitemiyle sağlanmasının zorunlı-uluğu getirisi ile talep ve aksaklıkların  ilgili yerler  tarafından düzenlenmesini istiyoruz".

Kaynak: Editör:
Etiketler: GEBZELİ, TAŞIMACILAR, BİR, ARAYA, GELDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı