Haber Detayı
27 Şubat 2017 - Pazartesi 15:22
 
Genç Dadaşlardan İBRETLİK PROGRAM
Gençleri ve aileleri madde bağımlılığına karşı engellemek, çözüm üretmek üzerine Darıca Erzurumlular Derneği Gençlik Kolları bir program düzenlendi. Düzenlenen programda başta Aybuder Başkanı Yavuz Tufan Koçak olmak üzere bir grup madde bağımlısı olan gençler de katılarak hayat hikayelerini aktardılar.
Darıca Haberi
Genç Dadaşlardan İBRETLİK PROGRAM

Uyuşturu ile mücadele de ailenin etkin rolünün işlendiği programa Darıca Kaymakamı Ömer Karaman, Darıca Ak Parti İlçe Başkanı Muzaffer Bıyık, Darıca İlçe Emniyet Müdürü Hasan Aydoğan, Darıca İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Oğuz, Darıca İdari Müdürleri, Kocaeli Erzurum Dernekler Federasyonu Başkanı Tekin Dursun, Darıca Erzurumlular Derneği Başkanı Sıddık Topal, okul müdürleri, rehber öğretmenleri, öğrenciler ve aileler katıldı.

ÇETİNKAYA’YA ÇİÇEK TAKDİMİ

Düzenlenen programda Darıca Erzurumlular Derneği Başkanı Sıddık Topal kısa bir selamlama konuşması yaprken, programı düzenleyen Darıca Erzurumlular Derneği Gençlik Kolları Başkanı Fatih Çetinkaya’ya teşekkür etti ve bir çiçek takdiminde bulundu. Kocaeli Erzurum Dernekler Federasyonu Başkanı Tekin Dursun’da programda bir konuşma gerçekleştirdi.  Bağımlı gençler ve ailelerin hayat hikayelerinin anlatıldığı programa geçilmeden önce Darıca Kayamakmı Ömer Karaman’da bir konuşma gerçekleştirdi.

GEÇEN YIL 70 KİŞİ İŞLEM GÖRDÜ

Darıca Kaymakamı Ömer Karaman konuşmasında, “Madde bağımlılığı kişisel mücadelelerle sonuç bulmaz. Aileden başlayıp hayatın her devresinde yer alan, eğitimci, idareci, emniyet ve kent idarecileri bu işin içinde olmalıdır. Darıca Erzurumlular Derneği Gençlik Kolları tabiki örflerini adetlerini yaşatmak adına fikirler ve projeler üretecektir. Ancak yaşadıkları kentin sorunları ile ilgili de sorumluluk duygusu hmeliler ve bu yönde gayret sarfetmelidir Gençlik kollarımız bu sorumluluk bilinci ile yaşadıkları kentin gençlerini uyuşturucudan uzak tutulması adına ellerini taşın altına koymuşlardır. Onları tebrik ediyorum. Şayet gençlerimize biz sahip çıkmassak sokak sahip çıkar. Sokağın kuralları, kanunları acımasızdır. Onları sokaktaki tehlikelerden uzak tutmak adına işbirliği içinde olmamız kaçınılmazdır.” dedi.

KOÇAK İBRETLİK HİKAYELERİ PAYLAŞTI

Programa madde bağımlılığına yakalanan ve ibretlik hayat hikayelerine sahip olan başta AYBUDER Başkanı Yavuz Tufan Koçak ve diğer dernek dahilindeki katılımcılar paylaşımları ile salonda duygulu anlar yaşattı. Sabah kalktıklarında yataklarını toplayan, birlikte yemek hazırlayıp, spor yapan, dernek içerisinde kendilerine ait hayvanları besleyip, onlara iyi davranarak kişiliklerini geliştiren ve madde bağımlılığından kurtulanlar, uyuşturucuya nasıl başladıklarını, uyuşturucu parası bulabilmek için yaşadıklarını salondaki davetlilere anlattılarç
 

İYİLEŞMEKTE OLANLAR DA VAR

Madde bağımlısı katılımcı ailesinde alkol tüketiminin normal karşılandığını, bunun da kendisinde "İçki içersem erkek olurum" düşüncesini oluşturduğunu söyledi. Sağlam, 15 yaşındayken girdiği değişik ortamlarda esrar içmeye başladığını ifade ederek, uyuşturucu kullanımının kademe kademe arttığını belirtti. Özel hastanelere, psikiyatristlere gittiğini anlatarak, "Hastane süreçlerinden sonra, eve dahi gitmeden madde almaya direkt torbacıya gidiyordum." diye konuştu. Sağlık kuruluşlarından istediği sonuçları alamayınca "Artık kurtuluşum yok. Öleceğim" diye düşünmeye başladığını dile getirerek, şunları söyledi:  "Kendimi bağımlı olarak görmüyordum. Bağımlılık görüntüsü kafamda çok farklı bir yere sahipti. Köprü altlarında yaşayan, evi barkı olmayan, devamlı cezaevine girmiş çıkmış insanlar bağımlıydı. Kendi hayatıma baktığımda, ailemin ekonomik durumu yerindeydi. Kendi iş yerlerimiz vardı. İstanbul Üniversitesi4 yıllık işletme mezunuyum. Yıllarca kendimi kandırdım. 'Bunlara sahipsem bağımlı değilim.' diye düşünüyordum." Sağlam, internette gördüğü AYBUDER ile irtibata geçtiğini ifade ederek, "Derneğe geldiğim bir seneden beri hiçbir şey kullanmıyorum. 'İyileşmekte olan bir madde bağımlısıyım.' diyorum." dedi.


KENDİMLE YÜZLEŞTİM

Madde bağımlısı Onur Büyükyörük (23), bazı insanların karşılaştıkları zorluklardan kaçmak için madde kullandığını, kendisinin de 16 yaşında uyuşturucuya uçucu madde ile başladığını aktardı. Üniversitede hap ve eroine geçtiğini anlatan Büyükyörük, ailesi durumu öğrendiğinde  İstanbul'da çip tedavisi gördüğünü, tedavinin etkisi bitince yeniden uyuşturucuya başladığını ifade etti. Büyükyörük, Antalya'da uyuşturucu madde ile yakalandığını ve denetimli serbestlikten yararlanarak serbest kaldığını belirterek, şu değerlendirmede bulundu:  "Evdekilerden para istemek için huzursuzluk çıkarıyordum. Para vermedikleri zaman camı kapıyı indiriyordum. Tartışıyordum. Komşular şikayet ettiği için eve sürekli polis geliyordu. Sonra babam, 'Bu böyle olmayacak. Git dışarıda ne yapmak istiyorsan kendi başına yap. Benim evimde ölmene izin veremem.' dedi. 2,5-3 ay sokakta kendi başıma kaldım. Tabii hırsızlık yapmak zorunda kaldım. Param yok, kalacak yerim yok. İçmek zorunda olduğum bir şey var. Çünkü bağımlıyım. Hırsızlık da bir yere kadardı. Ufak tefek ayakçılık yapmaya başladım. Paket satmaya, torbacılık yapmaya başladım. Polisle bayağı sıkıntılarım oldu. Son geldiğim noktada artık iğneye geçtim. Kokteyl falan vurmaya başladım. Yürüyemeyecek hale geldim. Babam sonra polis sayesinde beni buldu. Eve götürdüler. 'Tedavi olmak istiyor musun?' diye tekrardan sordular. Bir işlem yapılmadı. Bir daha ceza alırsam cezaevine girmek zorunda kalabilirdim. Babam 'Ya bırak ya da git bu şekilde devam et. Eve gelme.' dedi. Ben de zaten bitmiş bir haldeydim. Baktım olmuyor AYBUDER'e geldim. Burada da kendimle yüzleştim. 6 aydan beri buradayım. 6 aydır temizim."

7 AYDIR KULLANMIYORUM

Kendisini "iyileşmekte olan bin madde bağımlısı" olarak niteleyen Bahadır Kıcalı (18), madde kullanımına 13-14 yaşlarında başladığını dile getirdi. Anne ve babasının ayrı oluşu, evde gördüğü şiddet ve arkadaş ortamının madde kullanımına başlamasına neden olduğunu savunan Kıcalı, ikinci senesinde ailesinin uyuşturucu madde kullandığını öğrendiğini söyledi. Kıcalı, ailesinin özel bir hastanede tedavi ettirmeye çalıştığını, çare olmayınca da bir ay eve kilitlediğini anlatarak, şöyle konuştu: "Evden çıktığımda gideceğim yer belliydi, eski arkadaş ortamı. Gittiğim gün yine birisinde madde gördüm, 'Yine karşıma çıktı' dedim. 'Bir kere içeyim, haftada da 1-2 kere içer öyle götürürüm' dedim. Bir başladım, eski sürecin daha da beterine döndüm. Her seferinde psikologlara götürüyorlardı.  İstanbul''da denemediğim yer kalmamıştı. Her seferinde kaçıyordum, bu sefer döverek götürüyorlardı. En son eve 7 gün boyunca gitmedim, torbacıların yanında kaldım. Onların farklı maddelere bulaştım."

HIRSIZLIK YAPTIM
Sokakta yaşarken hırsızlık yaparak madde satın aldığını ve dilendiğini belirten Kıcalı, "Artık üstümün başımın kokmaya başladığı zamana geldiğim an, yürüyecek halimin kalmadığı an pes etme noktasına geldim. Çünkü başka yapacak bir şeyim yok. Tek başıma bir şeyler yapamıyordum. Havalar da soğuktu. En sonunda AYBUDER'le konuşmayı kabul ettim, ' AYBUDER’e gitmek istiyorum' dedim. O zamandan bu yana da yedi ay oldu. Yedi aydan bu yana hiçbir şey kullanmıyorum." diye konuştu.

HABER: Adnan Ayvaz
 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Genç, Dadaşlardan, İBRETLİK, PROGRAM,
Yorumlar
Haber Yazılımı