Haber Detayı
21 Ekim 2018 - Pazar 11:49
 
GTO’DA İHRACAT FIRSATLARI KONUŞULDU
Gebze Ticaret Odasında Kamerun ve Orta Afrika Ülkelerine ihracat konulu toplantı gerçekleştirildi.
Gebze Haberi
GTO’DA İHRACAT FIRSATLARI KONUŞULDU

Gebze Ticaret Odasında Kamerun ve Orta Afrika Ülkelerine ihracat konulu toplantı gerçekleştirildi. Gelişen ve değişen dünya ticaretine uyum sağlayarak, ülkemizin ihracatına katkıda bulunacak üye sayısını arttırmak ve ayrıca ekonomimize döviz kazandıracak ticari faaliyetlerin de arttırılması amacıyla etkin faaliyetler yürüten Gebze Ticaret Odası’nda, Orta Afrika Ülkelerine ihracat fırsatları konuşuldu.

DEĞİŞEN DÜNYADA KÜRESEL TİCARET AÇISINDAN ÖNEMİ ARTIYOR

Bu kapsamda, Türk Sanayici ve iş adamlarına Afrika’ da ihracat yapma fırsatı sunmak amacıyla; Başkent Yaounde’ de açılan temeli ihracata dayalı ve Afrika’ daki tek ticaret merkezi olan Kamerun Anadolu Ticaret Merkezi hakkında ve Kamerun ile Orta Afrika Devletlerine İhracat yapmanın avantajları konusunda, Gebze Ticaret Odası Meclis Salonu’nda bilgilendirmelerde bulunuldu. Değişen dünyada küresel ticaret açısından önemi gün geçtikçe artan, dünyanın neredeyse dörtte birini barındıran yaklaşık 1.5 Milyar nüfusa sahip Afrika ülkelerindeki yüksek potansiyelin iş adamları tarafından değerlendirilmesi gerektiğinin vurgulandığı toplantıda;  Kamerun Anadolu Ticaret Merkezi yetkilileri bölge hakkında istatistiki bilgileri, pazar fırsatlarını ve ihracat aşamasında oluşabilecek riskleri ve avantajları Oda temsilcileri ve GTO üyesi iş adamları ile paylaştılar.

AMAÇ TÜRK FİRMALARININ AFRİKA PAZARINA GİRMESİNİ SAĞLAMAK

Merkezin açılma amacının Türk firmalarının Afrika pazarına girmesini sağlamak olduğunu dile getiren yetkililer; kalkınma hamlelerine ihtiyaç duyduğumuz bugünlerde iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin ve karşılıklı işbirliğinin arttırılması yönünde devlet tarafından da yürütülen faaliyetlerin varlığından ve bu aşamada sağlanan devlet teşviklerinden bahsettiler. Afrika ülkelerinin mutlak değerlendirilmesi gereken ülkeler arasında olduğunun öneminin dikkat çekildiği toplantı; GTO üyelerinin pazarı tanıması ve ticaretini geliştirmesi için Oda öncülüğünde Afrika Ülkelerine ve Kamerun Anadolu Ticaret Merkezi’ ne ziyaret gerçekleştirileceği bilgisinin paylaşılması ile son buldu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: GTO’DA, İHRACAT, FIRSATLARI, KONUŞULDU,
Yorumlar
Haber Yazılımı