Haber Detayı
15 Ağustos 2018 - Çarşamba 17:10
 
GTO'da Nefes Kesen Operasyon!
Gebze Ticaret odası Meclis Salonu'nda İnşaat ve Mimarlar Odası Gebze Şubesi ile ortaklaşa düzenlenen etkinlikte nefesleri kesen bir deprem tatbikatı gerçekleştirildi.
 
 
 
Gebze Haberi


İnşaat ve Mimarlar Odası Gebze Şubesi Başkanı Ahmet Kadı’nın açılış konuşmasını yaptığı programda GTO Yönetim Kurulu Başkanı Nail Çiler’de bir selamlama konuşması yaptı. Programda AFAD Kocaeli İl Müdürü Salim Tekoğul bölgemizdeki depreme dair istatistikleri ortaya koyan bir konuşma yaparken ve Temel Afet Bilinci Eğitmeni Hüseyin Çakırca’da deprem esnasında bireysel bilinçlenmenin önemini anlatan pratiksel bir sunum gerçekleştirdi.

UZUN SÜREÇLİ BİR ÇALIŞMA

Kocaeli AFAD Müdürü Salim Tekoğul, gönüllülük konusunu çok önemsediklerini, gönüllüğü afet hazırlık çalışmaları için olmazsa olmaz bulduklarını, can kurtarmaya dönük bir değerli içerikle başvuru yapan gönüllülere her türlü eğitim ve bilinçlenme desteğinin verileceğini ifade etti. Bu anlamlı hareketleriyle duyarlılıklarını sergileyen, sorumluluk üstlenmeye aday olduklarını ispatlayan ve herhangi bir beklenti olmaksızın kaydolan bu arkadaşlarımızla uzun süreçli bir serüvene çıktıklarını dile getirdi.

GÖNÜLLÜLÜK ESASTIR

Tekoğul sözlerini şöyle sürdürdü; “Gönüllülüğün bir dünya gerçeği olduğunu biliyoruz. Afet ve acil durumlarda diğer zamanlarda olduğundan çok daha fazla insan gücü ihtiyacı olduğu açık. İhtiyaç duyulacak kapasiteyi normal zamanlar için profesyonel kadrolara dahil etmek çok anlamlı olmadığından afetlere sahada müdahale edebilecek bilgi ve donanıma sahip insan sayısını şimdiden arttırmamız gerekiyor. Bunun için gönüllülüğü İlimizin her köşesine yaymak istiyoruz. İzmit Belediyesi ile başlatılan arama kurtarma ekibi oluşturma çalışmasının diğer belediyelerle devam etmesini planlıyoruz. Gönüllülerin sorumlulukları ve beklentileri noktasında mevzuat eksikliklerimiz de tamamlandığında gönüllülük çalışmasının sayısal anlamda büyük bir ivme ile artacağına inanıyoruz.” 

ÇİLER SİMİLASYON MERKEZİ MÜJDESİ VERDİ

GTO Başkanı Nail Çiler, “Deprem felaketi bizim için bir kader olmamalı. Bilinçlenmek ve bir dizi alınacak önlemlerle bu felaketten en az zararla kurtulabiliriz. Herkesin inşaat yaptığı, herkesin her şeyi bildiği günümüzde afetlerin bir felakete dönüşmesi de kaçınılmaz oluyor dedi. 17 Ağustos depreminde kaybettiğimiz Kocaeli Milletvekili Aleattin Kurt ve 15 Temmuz’da ülkemizi işgal etmek üzere yapılan girişimde hayatlarını kaybeden tüm şehitler için taziye mesajları veren GTO Başkanı Nail Çiler, yerel yönetimlerin deprem toplanma merkezi ve similasyon merkezleri oluşturması gerektiğinin altını çizdi.

“DEPREM SONRASI İLK 72 SAAT ÇOK ÖNEMLİ”
İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Ahmet Kadı’nın da kısa karşılama konuşması  yaptığı panelde, deprem toplanma merkezlerinin yerel yönetimler için bir yönetmelik şartı olduğu ve bunun takipçisi olacaklarını ifade etti. Kadı “Depreme hazır mısınız?” konusunda depremde alınacak önlemler için  aile ve birey üzerinden örnekler sundu. Deprem sonrası ilk 72 saatin altın saatler olduğunu belirten Kadı, risk yönetimi olmadan kriz yönetimi olmayacağını dile getirerek, doğal afet planlarında zarar azaltma, plan yapma, gerekli ekipman ve donanımı sağlama, ve eğitim aşamalarını, Japonya’da uygulanan örneklerle karşılaştırarak anlattı.

DEPREME HAZIR BİREYLER OLMALIYIZ
Temel Afet Bilinci Eğitmeni Hüseyin Çakırca’da Türkiye'de her yıl çok sayıda farklı türlerde afetler yaşandığını söyledi. Afetler sonrasında devletin vatandaşların yaralarını sarmak için elinden gelen tüm çabayı gösterdiğini belirten Çakırca, afetlerden en az zararla çıkmanın en etkili yolunun eğitim olduğunu bildirdi. Çakırca, AFAD'ın misyonunu "Afetlere dirençli toplum oluşturmak" olarak benimsediğini ifade ederek, belirledikleri misyon çerçevesinde "Beklenmeyene hazırlıklıyız" sloganını lanse ettiklerini kaydetti.  AFAD olarak, afet zararlarını azaltmayı, önlemlerini almayı ve etkilerini azaltmayı amaçladıklarını anlatan Çakırca, "Türkiye, çağın gereksinimlerini göz önünde bulundurarak yeni bir eğitim seferberliği başlattı. Bu anlamda önemli mesafeler kat edildi. "Afete hazır Türkiye" sloganı ile 2012'de temelleri atılan ve 2013'de hayata geçirilen "Afete hazır Türkiye bilinçlendirme ve eğitim seferberliği" ile toplumun tüm kesimlerine ulaşmayı hedefliyoruz" dedi. 

TATBİKAT NEFES KESTİ

Sunum ve konuşmaların ardında önce GTO Meclis Salonu’nda çalan deprem sireni sonrası salondaki davetlilerin ne şekilde davranması gerektiği, kaçmamaları gerektiğine ilişkin bir eğitim tatbikatı yapıldı. Ardından GTO binası boşaltılırken binanın çatısında bulunan GTO Basın Birimi Çalışanı Bülent Apaydın nefes kesen bir tatbikat ile kurtarma operasyonu gerçekleşti. Apaydın AFAD çalışanlarının hazırladığı bir düzenek ile sedyeye bağlı olarak GTO Binasının 6. Katından aşağıya indirildi. Tatibikatı izleyen çok sayıda vatandaş ve katılımcı AFAD çalışanlarını alkışladı.
 

 

 

 

Kaynak: Editör:
 
 
 
 
Etiketler: GTO'da, Nefes, Kesen, Operasyon!,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Arşiv
Haber Yazılımı