Haber Detayı
20 Aralık 2017 - Çarşamba 22:03
 
GTO’dan Gebze’ye Deprem Simülasyon Merkezi
Gebze Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nail Çiler, “GTO olarak 2018 yılının sonuna doğru bir deprem simülasyon merkezi yapmayı planlıyoruz. Bu merkeze Alaettin Kurt ismini vereceğiz.” dedi.
Gebze Haberi
GTO’dan Gebze’ye Deprem Simülasyon Merkezi

Gebze Alaettin Kurt Hizmet Derneği tarafından bu akşam Ramada Encore Gebze Otel’de ‘Hayalleri Hakikate Taşımak’ konulu bir konferans gerçekleştirdi. Konferansa Gebze Kaymakamı Mustafa Güler, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, AK Parti Kocaeli Eski Milletvekili Eyüp Ayar, Gebze Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nail Çiler, Gebze Kızılay Gebze Şubesi Başkanı Oya Tuncel katıldı.

 

 

KENTİMİZİ İLERİYE GÖRÜTMELİYİZ

Gerçekleştirilen konferansta Gebze Alaettin Kurt Hizmet Derneği Başkanvekili Celalettin Kurt açılış konuşması yaptı. Dernek Başkanı Kurt, “Bu akşam buraya katılan herkese teşekkür ediyorum. Tüm kurumların olduğu başka bir kent yoktur. Ancak kent tüm bu kurumlara kapalı. Bu millet ölüsüne kıymet verdiği kadar dirisine kıymet verse top vursa yıkılmayız. Biz en yakınımızdakine bile seni seviyorum demiyoruz. Alaettin Kurt bu hizmetleri yaparken gizli kahramanlar var. Bunlardan Eyüp Ayar, Oya Tuncel, Nail Çiler de her platformda bizlere destek oldular. Kent bilinciyle hizmet verecek olan insanlara omuz verip kentimizi daha da ileriye götürmemiz lazım.” diye konuştu.

 

 

STADA ALAETTİN KURT İSMİNİ İSTEDİK

Gebze Alaettin Kurt Hizmet Derneği Başkanvekili Celalettin Kurt’tan sonra Gebze Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nail Çiler konuştu. Başkan Çiler, “400 fazladan eser bırakan birinin arkasından konuşmak zordur. Alaettin Kurt ağabeyimize çok teşekkür ediyorum. Eğitime verdiği desteklerden dolayı çok çok teşekkür ederim. Buraya bir tuğla parçası koyana teşekkür ederiz. Bugün bazı yönetim kurumları Alaettin ağabeyimizin yaptığı binalarda oturuyor. Hem Gebze, hem Kocaeli hem de Türkiye’ye hizmet etmiştir. Gebze stadına Alaettin Kurt’un adının verilmesini istedik. Ancak karşımıza farklı şeyler çıktı. Şimdi ne oldu o stadın adı Alaettin Kurt oldu.

SİMÜLASYON MERKEZİ YAPACAĞIZ

Deprem riskinin yoğun olduğu bir bölgede yaşıyoruz. GTO olarak ilgili kurumlarla birlikte 2018 yılının sonuna doğru bir deprem simülasyon merkezi yapmayı planlıyoruz. Bu merkeze Alaettin Kurt ismini vereceğiz. Sayın Alaettin Kurt’un çabası ile 1992 yılında kurulan ve daha sonra ilçe adı ile anılan Gebze Teknik Üniversitesi’nin yapacağı çalışmalar dünya çapında ses getirecek. Gebze artık bilimin, sanayinin ve Ar-Ge’nin başkentidir. Bu şehre değer katmak zorundayız. Gebze bölgesini geleceğe nasıl hazırlarız onu konuşmalıyız. Artık akıllı şehirlere ihtiyacımız var. Akıllı şehir ile ilgili bir panel gerçekleştireceğiz.” diye konuştu.

 

 

İL OLMAK GEBZE’NİN ÖZLEMİ

AK Parti Kocaeli Eski Milletvekili Eyüp Ayar, “Alaettin Kurt’un Gebze’de çok büyük eserleri var. Uzun yıllar birlikte çalıştık. Gebze hızla büyüyen ancak eşit hizmet alamayan bir yer. Alaettin Abi Gebze’nin il olması için bir kanun teklifi vermişti. İl olmak Gebze’nin bir özlemi. Gebze Büyükşehirli bir olunca her alanda sorunlar daha kolay çözülür.” dedi.

 

 

Ayar’ın ardından konuşan Gebze Kaymakamı Mustafa Güler, “Memleketi ve milleti için çok önemli hizmetler yapmış olan Alaettin Kurt Gebze’ye 400’den fazla eseri kazandırmış. Kendisini şükran ve minnetle anıyoruz. Gönül kazanmak için hizmet etmek gerekir.” diye konuştu. 

 

 

BİLİM ADAMLARI YETİŞTİRMEK İÇİN KURULDUK

Yapılan konuşmaların ardından Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, ‘Hayalleri Hakikate Taşımak’ konulu bir konferans verdi. Rektör Görgün, “GTÜ 1992 GYTE olarak kuruldu. O dönem için kurulan güzide bir kurum idi. O zamanlar bilim adamlarını yetiştirmek üzere kurulan bir kurumdu. Gebze Teknik Üniversitesi araştırma üniversitesi olarak tescillendi. Amerika’da bulunan 4 bin 500 üniversite de dahil olmak üzere dünya çapında 800 üniversite arasına girdik. Üniversitemiz bünyesinde okuyan öğrencilerimizin yüzde 49’u daha okurken işini buluyor. Yüzde 31’i ise mezun olduktan 3 ay sonra iş buluyor. Çalışmalarımızla üniversitemizi daha adı anılır bir hale getireceğiz.” Dedi. Gerçekleştirilen konferans çekilen hatıra fotoğrafı ile son buldu. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: GTO’dan, Gebze’ye, Deprem, Simülasyon, Merkezi,
Yorumlar
Haber Yazılımı