Haber Detayı
16 Ekim 2019 - Çarşamba 12:27
 
GTÜ, ‘Biyoteknoloji Vizyon Zirvesi’ düzenledi!
GTÜ’de bu yıl 3.sü düzenlenen Biyoteknoloji Vizyon Zirvesi’nde “Sağlık, Gıda ve Tarım'da Biyo-Ekonomi ve Sürdürülebilirlik” konusu ele alındı. Programda konuşan Rektör Prof. Dr. Aslan, Biyoteknoloji Enstitüsünün yerli ve milli üretim konusunda araştırmalar yaptığını dile getirerek, öğrencilerini de başarılı girişimciler olma yönünde desteklediklerini söyledi.
Gebze Haberi
GTÜ, ‘Biyoteknoloji Vizyon Zirvesi’ düzenledi!

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) Biyoteknoloji Enstitüsü tarafından bu yıl 3.sü düzenlenen Biyoteknoloji Vizyon Zirvesi’nde “Sağlık, Gıda ve Tarım'da Biyo-Ekonomi ve Sürdürülebilirlik” konusu ele alındı. Çeşitli kurumlardaki seçkin bilim insanları, akademi ve endüstri temsilcileri Türkiye’de Sağlık, Gıda ve Tarım alanlarına odaklanıp sorunlar ve aksaklıkları masaya yatırarak, çözüm önerileri getirdi. Biyoteknoloji Enstitüsü, her sene düzenlediği ve artık gelenekselleşen Vizyon Zirvesiyle önemli bir organizasyona imza attı. GTÜ Elektronik Mühendisliği Binası Amfi Salonu’nda düzenlenen etkinliğin açılış konuşması Rektör Prof. Dr. M. Hasan Aslan tarafından yapıldı. Konuşmasına ‘Barış Pınarı’ operasyonunda bulunan askerlerimiz için dua ederek başlayan Rektör Prof. Dr. Aslan, zirveye ev sahipliği yapan Biyoteknoloji Enstitüsü’nün, ülkemizin Biyoteknoloji Stratejisi ve Eylem Planı doğrultusunda Sağlık, Bitki, Endüstri ve Sentetik ve Sistem Biyoteknolojisi alanlarında eğitim ve araştırmalarını sürdürdüğünü kaydetti.

‘YERLİ VE MİLLİ ÜRETİM İÇİN ÇALIŞIYORUZ’

Rektör Prof. Dr. Aslan, “Enstitümüzde Sağlık Biyoteknolojisi, Tarımsal Biyoteknoloji ve Endüstriyel Biyoteknoloji sektörlerinde beklentileri karşılayacak ölçüde çalışmalarına devam etmektedir. GTÜ Biyoteknoloji Enstitümüz, yerli ve milli üretim konusunda hem araştırmalar yürütmekte hem de öğrencilerini bu doğrultuda başarılı girişimciler olma konusunda desteklemektedir. Enstitümüz Ar-Ge odaklı araştırmalarının yanı sıra sanayicilerimizle dirsek dirseğe projeler geliştirerek onların ihtiyaçlarına yönelik ortak projeler yürütmekte ve yeni ürünler de geliştirmektedir. III. Biyoteknoloji Vizyon Zirvesi’nde konuşmacı olarak katkı sağlayan tüm değerli akademisyen ve sanayicilerimize teşekkür ediyor, bugün dinleyici olarak burada bulunan genç öğrenci arkadaşlarımın ve öğretim üyelerimizin de bu fırsatı sonuna kadar değerlendirmelerini ve konuşmacılarımızın tecrübelerinden faydalanmalarını diliyorum.” diyerek sözlerine son verdi.

‘MARKA DESTEKLİ ÖBEK PROJESİ’

Ardından kürsüye çıkan GTÜ Biyoteknoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Işıl Kurnaz, bu yıl ki temalarının, MARKA destekli Özgün Biyoekonomi Kaynakları Mükemmeliyet Merkezi (ÖBEK) projesi çerçevesinde “Sağlık, Gıda ve Tarımda Biyoekonomi ve Sürdürülebilirlik” olarak şekillendiğini söyledi.  Prof. Dr. Kurnaz, “Toplumun ve sanayinin ihtiyacı olan konularda iş birlikleri yaparak akılcı çözümler üretmeyi ve ülkemize katma değerli ürünler kazandırma konusunda birlikte çalışmayı hedefleyen Enstitümüz, bu kapsamda geçtiğimiz yıl içerisinde alanında önder firmalardan Gübretaş ile bir iş birliği protokolü imzalamış olup, bu kapsamda üniversitemize bir sera kazandırılması için çalışmaları yürütmektedir. ifadesini kullandı. Açılış konuşmalarının ardından 6 alanda uzman konuşmacılar enstitünün koordinasyonunu üstlendiği ve Gebze Teknik Eğitim ve Araştırma Vakfı’nın yürütücülüğünü yaptığı Doğu Marmara Kalkınma Ajansı destekli Özgün Biyo-Ekonomi Kaynakları Mükemmeliyet Merkezi projesinin de odak noktasında olan Sağlık, Gıda ve Tarım sektörlerine yönelik biyo-ekonomi ve sürdürülebilirlik konuları ile ilgili tecrübelerini dinleyicilerle paylaştı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: GTÜ,, ‘Biyoteknoloji, Vizyon, Zirvesi’, düzenledi!,
Yorumlar
Haber Yazılımı