Haber Detayı
13 Eylül 2019 - Cuma 17:37
 
GTÜ’de ‘Ata Tohum!’
Gebze Teknik Üniversitesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ‘Sandıktan Toprağa Ata Tohum’ temalı bir organizasyon düzenledi.
Gebze Haberi
GTÜ’de ‘Ata Tohum!’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan öncülüğünde 2017 tarihinde başlatılan, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen ‘Ata Tohum Projesi’ kapsamında, Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi  ‘Sandıktan Toprağa Ata Tohum’ temalı bir organizasyon düzenledi. Kocaeli Ticaret Odası’nda düzenlenen organizasyona, AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, İstanbul Milletvekili M. Belma Satır, İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, Kocaeli Vali Yardımcısı Suat Kılıç, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın,  Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan,  Mardinli Şef Ve Sosyal Girişimci Ebru Baybara Demir’in yanı sıra çok sayıda kadın girişimci ve çiftçi katıldı. 

GEÇMİŞTEN GELECEĞE BİR KÖPRÜ

Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Muhammed Hasan Aslan, açılış konuşmasında değişen çağın koşullarına uygun olarak dönüşüme uğrayan beslenme şekillerine değinirken, yaşanan bu dönüşümün tarımın önemini tekrar gündeme getirdiğini belirtti. Aslan, “Günümüzde en çok tartışılan konuların başında kuşkusuz ‘beslenme’ geliyor. Her şeyin başı dediğimiz ‘sağlık’ için temel koşul hepimizin bildiği gibi dengeli ve yeterli beslenme. Peki, sağlıklı beslenip beslenemediğimizi nasıl anlayacağız? Yediğimiz ürünlerin kontrolünü nasıl sağlayacağız, kendimiz üreterek! Bu açıdan, Ata Tohumu Projesi çok kıymetli. Bu projeyi aynı zamanda geçmişten geleceğe kültür aktarımı olarak değerlendirmemiz gerekiyor. Bu proje ile günümüz nesli Çorum’un 10 Dilim Kavunu ile tanıştı, Ayaş’ın domatesini tanıdı” ifadelerini kullandı.

MİLLİ TARIMI DESTEKLİYORUZ

Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, OYAK Grubu şirketlerinden Hektaş ile bu yıl bir protokol imzaladıklarını söyledi. Hektaş’ın 2017 yılından bu yana bitki besleme ve tohum bölümleriyle de hizmet verdiğini hatırlatan Aslan, imzaladıkları protokol kapsamında üniversitenin teknik, laboratuvar altyapıları ve akademisyenlerin ortak katkılarıyla bitki koruma, bitki besleme, akıllı tarım uygulamaları ve tohum ıslahı ile ilgili AR-GE çalışmaları gerçekleştireceklerini açıkladı. Yine bu yıl, Batman Üniversitesi ile imzalanan protokol kapsamında ‘Ekonomik Değeri Yüksek Bitkilerin Tespiti ve Değerlendirilmesi’ alanında ortak araştırma projeleri gerçekleştireceklerini duyuran ASLAN, üniversite olarak yerli tohum kullanımını teşvik ettiklerini ve Milli Tarımı desteklediklerini belirtti.

GTÜ YENİLİKÇİ ÜNİVERSİTE

Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan konuşmasını, “Gebze Teknik Üniversitesi, genç, girişimci ve yenilikçi bir üniversite. Bu doğrultuda genç beyinlerle yeni projeler üretiyoruz. Şu gerçek ki, tüketim dünyasında yaşıyoruz. Ama bu ülkenin üreten beyinlere ihtiyacı var.  Üniversite olarak, üretimde toplumsal faydayı önemsiyoruz. Söz konusu insan sağlığıysa, bu fayda bizim için daha da önemli hale geliyor.  Ne yediğimizi bilmek, sofralarımıza neyin nereden geldiğini bilmek istiyorsak kaynağı kontrol etmek zorundayız. Kaynak biz olursak eğer kontrolü daha kolay sağlarız. Öyleyse bize düşen, ülke olarak sahip olduğumuz potansiyeli değerlendirmek, üretmek, üretmek ve üretmek” sözleriyle noktaladı. Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan’ın açılış konuşmasıyla başlayan program, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu ve ardından İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı konuşmasıyla devam etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: GTÜ’de, ‘Ata, Tohum!’, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı