Haber Detayı
13 Kasım 2018 - Salı 09:23
 
GTÜ’den Karadeniz’e Cesaret Ödülü
Hollanda’da evlerinde yangın çıkan komşularını kurtaran ve ilk müdahaleyi yapan Ekrem Karadeniz’e Hollanda’dan sonra bir ödül de Gebze Teknik Üniversitesi tarafından verildi.
Gebze Haberi
GTÜ’den Karadeniz’e Cesaret Ödülü

Hollanda ordusunda Kara Kuvvetlerinde yüzbaşı olarak görev yapan 44 yaşındaki Ekrem Karadeniz, 15 Mart 2017’de çıkan yangının dumanı nedeniyle evlerinde yarı baygın bulduğu komşularını kurtararak hayatta kalmalarına yardımcı olmuş, bu başarısı için Carnegie Kahramanlar Vakfı tarafından ödüllendirilmişti. Karadeniz’e bir ödül de Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) tarafından ‘2018 Yılı Gebze Teknik Üniversitesi Cesaret Ödülü’ verildi. Ödülü, GTÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Aslan’ın elinden alan Karadeniz, “Bu ödülü almaktan onur duyuyorum, mutluyum ancak asıl kahramanlar Türk şehit aileleridir.” dedi. GTÜ Senato Salonu’nda düzenlenen törende Karadeniz’e Türkiye Emekli Subaylar Derneği (TESUD) ve Türk Hava Kurumu da ayrıca plaket takdim etti.

TÜRKLER ARTIK OLUMLU ANILIYOR

Gerçekleştirilen ödül takdim töreninde konuşan Ekrem Karadeniz komşuluğun gereğini yaptığını belirterek, “Öyle bencil bir dünyada yaşıyoruz ki yapmamız gereken şeylerin adı kahramanlık oluyor, yapmam gerekeni yaptım. Ödül için çok teşekkür ederim. Asıl kahramanlar çocuklarını terörle mücadele etmesi için gönderip, şehit evlatlarının acısını yüreğine gömüp hayatına devam eden Türk aileleridir. Gerçek kahramanlar onlardır. Basının bu olayı bu kadar sahipleneceğini tahmin etmemiştim. Hollanda’daki Türk toplumu bunu olumlu yönde kullanmaya başladı. Son yıllarda olumsuz yönde geçen Türklerin adı, artık olumluya döndü. Nihayet olumlu bir olay yaşadık ve bunu Hollandalılara karşı kullanabiliyoruz.” diye konuştu.

TAKDİRE ŞAYAN FEDAKARLIK

Ekrem Karadeniz’in ardından konuşan Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Muhammed Hasan Aslan, “Bugün Türk Milletinin en büyük cesarete sahip önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün anısını hem hüzün hem de gurur ile yaşatırken bir yanda da göğsümüzü Cesareti ile tüm Dünyaya karşı kabartan, Türk milleti olarak bizi onurlandıran Sayın Ekrem Karadeniz’i üniversitemizde ağırlıyoruz. Sayın Ekrem Karadeniz Türk Milletinin yüksek karakterli ve cesaret timsali olduğunu, 2017 Mart ayında Hollanda’nın Amsterdam şehrinde çıkan bir yangında komşularını, kendi canını hiçe sayarak, yangının içinden kurtararak bir kez daha tüm Dünyaya hatırlatmıştır.

MUTLULUK DUYUYORUM

Gebze Teknik Üniversitesi olarak 2018 Cesaret Ödülü’nü bu anlamlı günde kendisine takdim etmekten büyük bir onur ve mutluluk duyuyorum. Bu vesile ile unutulmaması gereken bir şeyi de belirtmek isterim. Üstünde yaşadığımız topraklar cesaret ile kanla canla kazanılmış, topraklardır. Milli mücadelenin ilk kurşununu 19 Aralık 1918’de sıkarak büyük bir cesaret örneği gösteren Hatay Dört Yollu Mehmet Çavuş’un milli bilinci ne idiyse 15 Temmuz 2016 gecesi Ömer Halisdemir’in de bilinci aynı idi.

ÇOK ÇALIŞIYORUZ

Ekrem Karadeniz, gerçekten yapması gerekeni yaptı. Bizim kültürümüzde de komşuya her zaman yardım etmek vardır. Üniversite olarak elimizden geleni yapıp, çok çalışıyoruz. Bizim askerlerimiz o dondurucu soğukta sadece vatanlarını korumak için nöbet tutuyor. Onlar orada bu kadar zorluk yaşarken bizlerin de burada ülkemize katkı sağlaması gerekiyor. Onların hakkını ödeyemeyiz fakat biz de üniversitede bilimsel çalışmalar yaparak ülkemize katkı sağlamaya çalışıyoruz. Ekrem Karadeniz’in de bu fedakarlığını takdire şayan bulduk. Onu aramızda görmekten dolayı çok mutluyuz.” dedi.

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: GTÜ’den, Karadeniz’e, Cesaret, Ödülü,
Yorumlar
Haber Yazılımı