Haber Detayı
03 Mayıs 2017 - Çarşamba 14:16
 
GTÜ Girişimcilik Zirvesi Başladı
Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ), Türkiye’nin öncü sanayicilerini, sektörlerinde fark yaratan girişimcilerini ve geleceğin potansiyel girişimci öğrencilerini buluşturan “Gebze Teknik Üniversitesi Girişimcilik Zirvesi” başladı.
Çayırova Haberi
GTÜ Girişimcilik Zirvesi Başladı

3-4 Mayıs 2017 tarihlerinde ”Girişimci Fikirler Dijital Çözümler” sloganıyla Ramada Plaza İstanbul Asia Airport Otel’de düzenlenen GTÜ Girişimcilik Zirvesi, girişimciliğin küresel gelişimine yön veren fikir liderlerini, bölge sanayicileri ve öğrenciler ile bir araya getirerek, girişimciliği destekleyecek. Zirve; girişimcilik konusunda öncü iş adamlarının, sanayicilerin ve akademisyenlerin deneyimlerini, katılımcılarla paylaştıkları beş oturumdan oluşacak. Genç girişimci potansiyelini nicelik ve nitelik bakımından geliştirmeyi hedefleyen oturumlar, üniversite ve iş dünyası arasında bir sinerji oluşturmanın yanı sıra yatırımcılar ve sanayiciler için yaratıcı ve dinamik genç girişimcilere ulaşma fırsatı yaratacak.Girişimcilik Zirvesi programına; Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nun yanısıra, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Vali Yardımcısı ve Gebze Kaymakam V. Hasan Gözen,  Derince Kaymakamı Akın Yılmaz, Çayırova Kaymakamı Mustafa Hotman, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, Gebze Teknik Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ebru Tümer Kabadayı, Otomotiv Yan Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Çiftçi, Dilovası Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Türker, Polisan Yönetim Kurulu Başkanı Necmettin Bitlis ve çok sayıda öğrenci katıldı.  Zirvenin açılış konuşmalarını GTÜ İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ebru Tümer Tümer Kabadayı, Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker ve Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu yaptı.

BU BİR ÖRNEK BULUŞMADIR

Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu salonda bulunan katılımcılara yönelik yaptığı konuşmada, " Hasan Basri Güzeloğlu yaptığı konuşmalarında; “Biz büyük bir millet ve devlet olarak geleceğe doğru yürüyüşümüzde en önemli zenginliğimiz insanlarımız ve gençliğimizdir. Bugün bu gençliğin temsilcileriyle bir arada olmak yenilikçilik, girişimcilik perspektifinde  böylesi bir buluşmayı gerçekleştirmekte örnek bir buluşmadır. Bir varlığa sahip olmak ve sadece onunla birlikte olmak değer üretimine yetmiyor. Sahip olduğunuz bir varlığı değere dönüştüremediğiniz zaman bir anlam ifade etmiyor. Ulusların zenginliğinde gençlik şüphesiz bir değerdir. Ancak bu değeri eğitimle buluşturamazsanız beklediğinizi elde etmek ve hedeflerinize ulaşmanız mümkün olamıyor. Bu anlamda Üniversiteler şüphesiz bilgi aktaran kurumlar değildir. Üniversiteler; özellikle bilgiyi üreten ama ürettiği bilgiyi hayatla buluşturup, değer haline dönüştürebilen merkezler olmak zorundadır. Bu amaçla çevresiyle bütünleşmek, çevresinin sosyal, toplumsal ve ekonomik dönüşümüne katkı vermek ve olması gerekenler noktasında optimum bir buluşmayı gerçekşekleştirmek zorundadır. Bunu yaptığınız taktirde üniversite üzerinden başlayarak bir değer yaratma sürecini ve kazanımını sağlayacaksınız. Çok uzun yıllar maalesef biz üniversitelerden böyle bir katkı elde edemedik. Sınırlandırılmış alanlarda sadece bilgi aktaran ve bilgi temelli bir eğitim sunan üniversiteler çok geride kaldı.Bugünkü buluşmamız çok zengin bir buluşma. Herkesin kendi hikayesi var ve her bir hikayeninde kahramanı o hikayeyi yaşayan kişilerdir. Girişimciliği çok tepedeki isimler üzerinden düşünmemek gerekiyor. Bu zirveler çok küçük adımlarla başlayan yolculukların ama kesin inanmışlıklarında öyküsüdür. Herkesin en tepede olması gerekmez. Ama adım atmadanda hiçbir yere ulaşılmaz. Birçok başarı öyküsünün altında bir çok yanlış başlangıcın, başarısızlığın ama yılmayan, yorulmayan, kararlılığından vargeçmeyen ve elinden gelenin en iyisini yapma noktasında kendisine güvenen bir başarı hikayesi vardır.

 
“EMEKSİZ KAZANILAN HİÇBİR ŞEYİN HEM DEĞERİ, HEM DE ANLAMI OLMAZ”
 
Bir büyük girişimci olmak için büyük sermaye gerekmez. Sermaye; kendiniz, sahip olduğunuz bilginiz ve birikiminizdir. Her zaman yeni bir üründe getirmek değildir. Var olan ve geleneksel olarak devam eden yeni bir bakışla yaklaşabilmektir. Bunu görmek gerekir. Emeksiz kazanılan hiçbir şeyin hem değeri, hem de anlamı olmaz. Temel değerleri, ailenizden başlayarak tüm eğitim birimlerinde edindiklerinizi kendi çoğalttıklarınızla daha öteye ulaştırın. Bilin ki siz istemezseniz kimse size bir şey veremez. Uygulamaya geçmeyen hiçbir projede anlam ifade etmez. Hikmeti kendinden sual olan değil, o hikmeti aktararak, hikmeti çoğaltabilendir. Bizler sizlerin bunu istediğiniz zaman yapacağınıza kesinlikle inanıyoruz. Şüphesiz üniversitelerimizin, kurumsal yapılarınızın alt yapıları bir gerekliliktir. Binaların görkemi, teknolojinin bütün nimetleri siz kullanmaya, kendinize katmaya başladığınız zaman anlam ve değer bulacaktır.  Hiçbir rüzgar rotasını belirlemeyen gemiye yardımcı olamaz. O yüzden bugünkü buluşmada yolculukların başında veya düşünme aşamasında olan sizleri güzel geleceklere ve kendi geleceğinizi tanımlayacağınız güzel noktalara taşıyacaktır. İdeali ararken, kendinizi geleceğe hazırlarken doğru kişiler ve modellerle buluşmak size yol haritasında çok sağlıklı ipuçları sunacaktır. Her gelecek yılda daha fazla ve daha geniş katılım ölçeğindeki bu buluşmanın hazırlayıcılarına, değerli Rektörümüze ve bütün ekibine teşekkür ediyorum.  Her birinizin gelecekteki yolculuğu ve bu ülkenin yolculuğuna katkı sunan buluşmalar olsun”dedi.
Kaynak: Editör:
Etiketler: GTÜ, Girişimcilik, Zirvesi, Başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı