“Haberler gerçekleri yansıtmamaktadır”
Haber
28 Eylül 2020 - Pazartesi 16:51
 
“Haberler gerçekleri yansıtmamaktadır”
FARUK YALÇIN’DAN O HABERLERE YANIT:
Darıca Haberi
“Haberler gerçekleri yansıtmamaktadır”

Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı sosyal medyada yayılan ‘toplumun ahlaki yapısını olumsuz yönde etkilediği gerekçesiyle dişi ve erkek hayvanların ayrı kafeslerde olması gerekliliğine bakanlıktan destek geldi’ paylaşımı hakkında bir açıklama yayınladı.

Hayvanat Bahçesi müdürlüğünden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Geçtiğimiz 2 gündür sosyal medyada, önceki ismimiz olan Darıca Hayvanat Bahçesi ile ilgili ‘toplumun ahlaki yapısını olumsuz yönde etkilediği gerekçesiyle dişi ve erkek hayvanların ayrı kafeslerde olması gerekliliğine bakanlıktan destek geldi.’ haberleri gerçekleri yansıtmamaktadır. Haberde bahsi edilen olay hiç yaşanmamış olup, yine haberde bahsi geçen kişi Muhittin Balta isimli şahıs ile hiçbir ilişkimiz bulunmamaktadır.

TÜRLERİN KURTARILMASINA DESTEK OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Mizah yayını olan Zaytung üzerinden 2012 yılında mizah amacı ile yapılan bir haberin 2020 yılında çeşitli sosyal medya kullanıcıları tarafından gerçek haber gibi kullanılmasını ve sonrasında paylaşımların kamuoyunu yanıltan, kurumumuzu karalayan bir seviyeye gelişini şaşkınlık ve üzüntü ile izledik. Sosyal medyada yansıyan haberler ile ilgili hukuki işlemleri başlatmış bulunmaktayız. Resmi kaynaklar hariç yapılan açıklamalara itibar etmemenizi önemle rica ederiz. Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı olarak; Koruma, Eğitim ve Araştırma alanlarında çalışmaya devam ederek gerçek bir zooloji enstitüsüne evrilmeye, yaban hayatta yaşanmakta olan tür çeşitliliği krizi ile ilgili farkındalık yaratmaya ve nesli tehlike altında olan türlerin kurtarılmasına destek olmaya devam edeceğiz.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Haberler, gerçekleri, yansıtmamaktadır”,
Yorumlar
Haber Yazılımı