Haber Detayı
08 Temmuz 2020 - Çarşamba 12:13
 
Hac erteleme ya da iptal etme nasıl yapılır?
GEBZE İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ AÇIKLADI
Gebze Haberi
Hac erteleme ya da iptal etme nasıl yapılır?

Gebze İlçe Müftülüğü 2020 yılında yapılması planlanan Hac ibadetinin erteleme ya da vazgeçilmesi hakkında bilgi verdi.

Dünya genelinde etkisini sürdüren korona virüs salgını 2020 yılında yapılması planlanan Hac ibadetini sekteye uğrattı. Hacı adayları tarafından merakla beklenen açıklama Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından son dakika olarak yapıldı. Açıklamaya göre kesin kayıt yaptıran adaylar bu yılki haklarını erteleme ya da vazgeçme yoluna gidebilecekler. Vazgeçenlerin yatırdıkları ücretler tam şekilde geri iade edilecek. Diyanet işleri Başkanlığı’ndan yapılan açıklamanın ardından Gebze İlçe Müftülüğü de detaylı olarak hac ibadetini erteleme ya da vazgeçme hakkında bilgi verdi.

GEBZE İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ DETAYLI BİLGİ VERDİ

Gebze İlçe Müftülüğü’nden yapılan açıklamada, “Kovid-19 salgını nedeniyle Suudi Arabistan'ın almış olduğu karara göre; 2020 yılında hac ibadeti sadece Ülke içinde yaşayan ve değişik milletlerden oluşan sınırlı sayıda Müslümanlarla eda edilecek ve yurt dışından hacı adayı kabul edilmeyecektir. Alınan bu karardan sonra 2020 yılında hac ibadetini yapmak için kayıtlarını yaptıran hacı adaylarının durumu Bakanlıklar arası Hac ve Umre Kurulunca görüşülüp karara bağlandı. Buna göre: 2020 yılında kesin kayıt hakkı elde edip kayıt yaptıran hacı adaylarının, Diyanet İşleri Başkanlığı veya TÜRSAB'a bağlı acenteler organizasyonunca alınan kayıtları 2021 yılına devredildi. 2020 yılında kesin kayıt yaptıran hacı adayları, 2021 yılına haccı erteleme veya 2021 yılında hacca gitmekten vazgeçme tercihinde bulunabileceklerdir.

2021 YILINA HACCINI ERTELEMEK İSTEYENLER

Suudi Arabistan'da yapılan muhtelif ön ödemeler, hacı adaylarına verilen/verilecek eser ve malzeme temini, eğitim ve bilgilendirme, sağlık vb. faaliyet/hizmetler gereği yapılan hazırlıklara ilişkin harcamaların karşılığı olarak 2021 yılı hac organizasyonu için belirlenecek ücretlerden mahsup edilmek üzere kişi başı 1.000'er Suudi Arabistan Riyalı (SAR) hacı adayının kayıt yaptırdığı organizasyona (Diyanet İşleri Başkanlığı veya TÜRSAB'a bağlı acenteler) ait hesaplarda bloke edilecektir.

2021 YILINDA HACCA GİTMEKTEN VAZGEÇENLER

Bu durumda olanlar ödemiş oldukları ücretlerin ise tamamı iade edilecek ve bu kişiler kazanılmış kur'a kat sayıları ile gelecek yıllarda kur'aya dahil edilecektir. Ücret iadeleri; yapılan tercih sonunda alınacak “HAC ÜCRET İADE BELGESİ" ve T.C. kimlik numarası ibraz edilmek kaydı ile 13.07.2020 tarihinden itibaren Albaraka Türk Katılım, Emlak Katılım, Kuveyt Türk Katılım, Türkiye Finans, Vakıf Katılım, Ziraat Katılım ve Ziraat bankaları aracılığı ile yapılacaktır. 

ÜCRET İADE İŞLEMLERİ NASIL OLACAK?

Kayıt ve ücret iade belge işlemleri; il/ilçe müftülüklerinden, www.hac.gov.tr adresindeki e-devlet kimlik doğrulama sistemi veya hacı adayının istemesi halinde kayıtlı olduğu acente üzerinden yapılacaktır. 2021 yılı haccını ertelemek veya vazgeçmek isteyen hacı adayları Müftülük veya Acenteden aldıkları dilekçe örneklerini uygun olarak doldurarak imzalayacaklar, grup halinde ertelemek isteyenler veya vazgeçenler olması halinde ise bütün grup üyelerinin imzaları alınarak müftülüklerde veya acentelerde muhafaza edilecektir.​”

GEBZE İLÇE MÜFTÜSÜ SELÇUK KILIÇBAY

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hac, erteleme, ya, da, iptal, etme, nasıl, yapılır?,
Yorumlar
Haber Yazılımı