Haber Detayı
19 Temmuz 2018 - Perşembe 12:43
 
Harabeydi, Böyle Oldu
Darıca'da yaşayan Rumlar tarafından çocukların eğitimi için 19’uncu yüzyılın sonlarında inşa ettirilen İskoliye Mektebi restorasyon çalışmaları sonrasında görülmeye değer bir güzelliğe büründü.
 
 
 
Darıca Haberi


 

 

1875'te yapımına karar verilen ve 1882'de hizmete başlayan İskoliye Mektebi'nde, 1900'lerin başında meydana gelen büyük yangın dışında 1964'e kadar eğitim verildi. Bölgede yaşayan Rumların Yunanistan'a gitmesiyle bu tarihten sonra kısa bir süre kaymakamlık olarak hizmet veren zamanla tahrip olan binanın, 1999 yılında meydana gelen Marmara Depremi'nde büyük bölümü yıkıldı.Mimaride neoklasik dönemin izlerini taşıyan tarihi binanın restorasyonu için Darıca Belediyesince proje hazırlandı ve ihale sürecinin ardından çalışmalar başladı. Bu kapsamda, tarihi bina mevcut duvarları korunarak, üslup, malzeme ve mimari detaylar bakımında mümkün olduğunca aslına sadık kalınarak restore edildi.

 

 

 

GÖRENLER HAYRAN OLUYOR

Kocaeli Valiliği ve Darıca Belediyesi tarafından restorasyonu yapılan tarihi İskoliye Mektebi, görenleri hayran bırakıyor. Kocaeli Valiliği ile Darıca Belediyesi arasında imzalanan protokol çerçevesinde 2015 yılında tarihi İskoliye Mektebi’nde restorasyon çalışmaları başlatılmıştı. Tarihi Osmanlı dönemine kadar dayanan ve 1875'te yapımına karar verilen İskoliye Mektebi’nin 1999 yılında meydana gelen Marmara Depremi'nde gördüğü hasarın onarılması için başlatılan çalışmada bina, aslına uygun şekilde restore edildi. 1964 yılına kadar eğitimin verildiği İskoliye Mektebi’nin aslına uygun bir şekilde restore edildiğini gören vatandaşlar ise binanın tekrardan aslına uygun yapılmasının çok güzel olduğunu dile getirdiler.

 

 

 

 

 

MUSİKİ CEMİYETİ AYRI GÜZEL

Millet Kıraathanesi’nin her yaştan insan için faydalı bir proje olduğunu kaydeden Karabacak, ‘’ Bölge kütüphanesi olacak şekilde bina içerisinde halkımızın okuyacağı binlerce değişik türde kitap bulunduracağız. Kitap okuma esnasında yiyecek içecek ikramlarımız da bedava olacak. Ayrıca kıraathaneyi kadınlar için el becerisi kursları, zaman zaman da resim sergileri düzenleyeceğimiz bir sanat merkezi haline getireceğiz. ‘’ dedi. Diğer tarihi binayı da Darıca Musiki Cemiyeti olarak kullanıma sunacaklarını ve sokağı tarihi bir sokak olarak ayağa kaldıracaklarını belirten Karabacak, ‘’ Millet Kıraathanesi projesi ilçemize şimdiden hayırlı olsun.’’ Dedi.

 

7 GÜN HİZMET VERECEK

Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, Darıca’nın geçmişine tanıklık eden  İskoliye Mektebi’nin restorasyonunu tamamlayarak ilçeye kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek, “2015 yılında Kocaeli Valiliğimiz ile imzaladığımız protokol çerçevesinde yapımına başlanan ve restorasyonu tamamlanan bu tarihi yapı bundan sonra Millet Kıraathanesi olarak halkımıza hizmet edecek. Başta genç nüfusumuz olmak üzere her yaştan herkese hizmet verecek olan Darıca İskoliye Mektebi, tarihi bir yapı olması hasebiyle ilçemize gelen günübirlikçi ziyaretçilerin de ilgi odağı olacak. İçerisinde halkımızın istifade edebileceği değişik türlerde binlerce kitabın olacağı millet kıraathanemiz haftanın 7 günü halkımıza hizmet verecek. Buradan istifade edecek halkımıza yiyecek içecek ikramlarımız da bedava olacak. ” dedi. 

Adnan Ayvaz-Darıca

 

Kaynak: Editör:
 
 
 
 
Etiketler: Harabeydi,, Böyle, Oldu,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı