Haber Detayı
19 Haziran 2018 - Salı 09:51
 
Hepsi Bakanı Bekliyor!
- Haberi
Hepsi Bakanı Bekliyor!

1920’de kurulan ilk TBMM Hükümetinden bu yana 78 Milli Eğitim Bakanı değişti. İlk Hükümetin Bakanı Rıza Nur 5 Mayıs 1920’de göreve başladı. Son Bakan İsmet Yılmaz’ın görev süresi 24 Haziranda sona eriyor. Atanacak yeni Bakan 79.Bakan olacak. Böylece MEB en çok bakan değiştiren, yani bakan dayanmayan bakanlık olarak tarihe geçmiş olacak.98 yılda 79 Bakan. Ortalama olarak her 453 günde,65 haftada,10 bin 872 saatte bir bakan değişmiş. En uzun görev yapanlar arasında Hasan Ali Yücel 7 yılı aşan görev süresi ilk sırada. Son çeyrek yüzyılda değişen bakan sayısı 13. Bu sürenin en uzun görev yapan bakanı 6 yılı aşan görev süresi ile Hüseyin Çelik. 1974’ten bu yana atanan 25 Bakanın sadece 4’ü eğitim kökenli. Bu bakanlar; Mustafa Üstündağ, Avni Akyol, Necdet Tekin ve Hüseyin Çelik. Diğer eğitim bakanlarının mesleğinde ağırlık hukukçularda.

Bu kadar bakan değiştiren bir bakanlığın politikalarında istikrar olur mu? Ya da sorunları çözülür mü? Takdir yurttaşların…Çok söz var hiç kuşkusuz geçmişe dair söylenecek. Ancak söylemek, yazmak, çizmek, eleştirmek, önermekte çok bir şeyi değiştirmiyor. Çünkü her gelen eğitimle ilgili her şeyi herkesten daha çok ve iyi bildiğini söylüyor. Aslında herkes kendi bildiğini okuyor demek daha doğrusu. Biraz kulak kabartılsa söylenenlere, dikkat edilse yapılanlara, azaltılsa yanlışlar inanın bugünden daha güzel olacak ve başarılı sonuçlar çıkacak ortaya.

79.Bakan başlayacak göreve. Eğer seçim takvimi normal işler bir yol kazasına uğratılmazsa. Kucağında bulacak pek çok sorunu yeni bakan. Nedir yeni bakanı bekleyen sorunlar diye sıralayacak olursak liste çok uzun biliyorum. Kısaltayım ve en can alıcı olanları sıralayalım isterseniz.

-Meslekten haksız ve hukuksuz yere atılan, sürülen ve tutuklanan eğitim emekçilerinin durumu, 

-LGS sonuçları, okul çeşitliliği, tercihler ve yerleştirmeler,

-Öğretmen atamaları, atanmayan öğretmenler

-Öğretmenlerin ek göstergesinin 3600’e yükseltilmesi,

-Öğretmen yeterlilikleri ve niteliği ile strateji belgesinin akıbeti, 

-Öğretmenlik meslek yasasının çıkarılması,

-Okulöncesi eğitimde yüzde yüz okullaşma,

-İkili eğitimden tekli eğitime geçmek için gereken yeni derslikler,

-Müfredat uygulamalarından doğan aksaklıklar,

-Anadili Türkçe olmayan çocuklar ile dezavantajlı grupların karşılaştığı ayrımcı uygulama sorunları,

-İlkokula kadar inen devamsızlık ile ortaöğretimde yaşanan sınıf tekrarları,

-Artan açık öğretimli öğrenci sayısı, çocuk işçiliği ve çocuk gelinler, 

Öğretmenler, meslek yasası ve ek göstergelerinin 3600’e çıkarılmasına yönelik seçim vaadi ve atanmayan sayılarının yüksekliği ile yine gündemde. Yıllardır gündeme getirilen ek göstergenin 3600’ çıkarılması ile öğretmenlik meslek yasası talebi bir anda seçim öncesi siyasetin seçim vaadi olarak kamuoyuna açıklanan beyannamelerde yerini aldı. Bu vaatlerin kamuoyunda yer almasıyla beraber emekli olmak için dilekçe vermiş binlerce öğretmen emeklilik dilekçelerini geri almış bulunmaktadır. Ancak, bir hak olan ve yıllardır dile getirilen talebin seçimi kazanmanın ya da oy devşirmenin bir aracı haline getirilmesi, buradan siyasetin kendisine/hanesine bir fayda sağlama niyeti de öğretmenleri oldukça rahatsız eden bir durum olsa gerek. 

Cumhurbaşkanının katıldığı bir televizyon programında “tek parti döneminde biz 75 kişilik sınıflarda okuyorduk” açıklaması geçmişe dönük bir tartışmanın fitilinin yeniden ateş almasına neden oldu. Gerçekte ülkemizde hemen her dönem kalabalık ve birleştirilmiş sınıflarda eğitim ile okullarda ikili eğitim hep tartışma konusu olmuştur. Hem tek parti döneminde, hem çok partili hayata geçilen yıllarda hem de AK Parti dönemi dahil diğer bütün dönemlerde söz konusu uygulamalar eğitimin önemli sorunları arasındaki yerini sürekli korumuştur. Bugün ulaşılan okul ve derslik sayısının sınıf mevcutlarının azaltılarak tekli eğitime geçilmesi için önemli bir mesafe kat ettiğini söyleyebiliriz.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hepsi, Bakanı, Bekliyor!,
Yorumlar
Haber Yazılımı