Haber Detayı
17 Şubat 2017 - Cuma 11:51
 
Herkese Görev Düşüyor
Darıca Kaymakamı Ömer Karaman’ın büyük özveri gösterdiği ilçe turizminin kalkınmasına ilişkin birlik dün Hegsagone Hotel’de gerçekleşen toplantıyla kuruldu. Birliğin kurucu başkanı aynı zamanda Bayramoğlu Resort Hotel Müdürü Hüseyin Özbayrak, “Darıca’nın, Bayramoğlu’nun tanıtılması, turizm noktasında atağa kalkması için sadece turim içerikli kurum kuruluşların değil herkesin bu işin içinde olması gerekir” dedi.
Darıca Haberi
Herkese Görev Düşüyor

BU İŞ DÜRÜMLE KEBAPLA OLMAZ

Darıca’da kitlesel etkinliklerin düzenlenmesi ve bu etkinliklerin sayısının artırılması gerektiğini belirten Özbayrak, “Darıca’da bir maraton düzenleniyor. Detayları ile ele aldığımızda muhteşem bir organizasyon. Darıca ve Bayramoğlu hareketli bir gün geçiriyor. Ancak o gün yapılıp bitiyor. Bu tür etkinlik sayılarının artırılması gerekiyor. İlçe deki mevcut tesislerin de dışarıdan insanları çekecek cazibede olmaları gerekiyor. Hemen yanı başımızda 20 milyon insan yaşıyor. Onları buraya çekmek adına markalaşmış tesislerin  varlığı çok önemli. İtalyan restaurantlar, markalaşmış kafeler şart. İnsanların hızlı bie şekilde karnını doyurduğu çiğ köftecilerle, dürümcülerle, tavuk dönercilerle insanları Darıca’ya çekmemiz söz konusu olamaz.” dedi.

YÜRÜYEN HERKES TURİSTTİR

Avrupalıyı Darıca’ya Bayramoğlu’na getirmekten önce Darıca’ya bir şekilde gelen insanları Darıca’yı gezdirmek gerektiğinin altını çizen Özbayrak, “Darıca Hayvanat Bahçesi için bazı belediyeler, okullar, kurum ve kuruluşlar sayısız otobüsler kaldırıyor. Onların sadece hayvanat bahçesini gezip ilçeden ayrılmalarına göz yummamamız lazım. Bayramoğlu’nu ve Darıca’nın diğer noktalarını göstermek gerekir. Ancak ilçe de onlara gösterecek nedenler, yerler ve tesisler oluşturmak şart.” Dedi.

OKUL MÜDÜRLERİ VE AVM’LERDE OLMALI

İstanbul’da alışveriş şenlikleri için büyük bir insan potansiyelinin sağlandığını belirten Özbayrak, “Gebze Center’in bile bu konuda kendi üzerine düşeni yapması gerekiyor. Alışveriş şenlikleri düzenleyerek yapacağı tanıtımlarla insanları çekebilir. Bunu yapmasa bile günde bu AVM’ye giren çıkan binlerce insan var. Darıca’yı ve Bayramoğlu’nu tanıtan broşürlerle, afişlerle bir cazibe oluşturabilir. Sonuçta Gebze’den, Darıca’dan ve Çayırova’dan gelen insanlara hizmet eden ticari bir kuruluş. Bölgeye katkı yapma zorunluluğu var. Okullarda öğrencilerimize Darıca’nın turizmi ile ilgili bilgiler aşılanmalı. Onlar bu bilgileri her yerde paylaşarak konunun içinde olabilirler. Sonuçta Ankara’nın Türkiye’nin başkenti olduğu da ilkokulda öğretiliyor. Yaşadığımız bölgenin de tanıtımı yapılsa yarar getirir.

MECBURİ GEÇİŞ NOKTASINDAYIZ

“Sanayiye hizmet eden konaklama noktaları olam özelliği dışında bölgenin etkinliklerine de hizmet verilebilir” diyen Özbayrak, “Dünyanın önde gelen tüm ürünleri Gebze ve çevresinde üretiliyor. Bizim ürettiğimiz ürün için neden Beylikdüzü’ndeki fuar alanına gidiyoruz. Burada oluşturulacak bir fuar alanında kendi üretimlerimizi sergilesek kimse gelmez mi? Mecbur gelecekler. İstanbul’a gelecek bir insanın Gebze’den geçme mecburiyeti var. Havaalanının dibindeyiz. Feribot ve Osmangazi geçişi üzerindeyiz. Kuzey Anadolu Otoyolu üzerindeyiz. Hızlı Tren istasyonumuz var. Herkesin kolaylıkla gelebileceği ve mecburi geçiş noktasında bir bölge olarak Hannover’e yada Beylikdüzü’ne biz niye gidiyoruz? Fuarı biz yapalım. Herkes buraya gelsin. Gelecek binlerce insanın mutlaka katma değeri olacaktır bu bölge insanına. Bakkal’da, manav da, otel de, lokanta da bu işin içindedir.” dedi.

GELEN İNSANI GEZDİRMEMİZ GEREKİR

Darıca’ya otele gelen insanları gezdirmek çok önemli diye Özbayrak, “Bir ansan parkta bankta da yatar. Arabada da uyur. Ama aç uyuyamaz. Bir tatile gitseniz 4 tane fotoğraf çeker 3 kere denize girer ama 300 kere yemek yer. O yüzden restaurantlar açısından ilçede bir gelişim göstermemiz şart.  Gebze’deki sanayi kuruluşlarına gelen Avrupalı misafirler İstanbul’da ki otellerde kalıyor. Sanayi kuruluşları ile görüşüyoruz. Neden Gebzeli sanayiciler olarak misafirlerinizi İstanbul otellerine yönlendiriyorsunuz? Diye. Onlardan aldığımız cevap, “4 gün Bayramoğlu’nda kalan bir misafirimiz dışarı çıksa ne yapacak. Alışveriş merkezleri yok, restaurantlar yok.” Diyorlar. İşte bu noktada hepimiz taşın altına elimiz koymamız lazım. Darıca’ya turizm özellikleri katacak projeler üretip hayata geçirmemiz gerekiyor.”dedi.

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Herkese, Görev, Düşüyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı