Haber Detayı
21 Kasım 2015 - Cumartesi 06:01
 
Herkese Tazminat
Ülkemizde az sayıda çalışanın alabildiği kıdem tazminatı sorununun çözümü için kollar sıvandı. Herkes tazminata kavuşacak. İşten atılan personele de parası ödenecek...
Gebze Haberi
Herkese Tazminat

Hükümet, kıdem ı sorununun çözümünü öncelikleri arasına aldı. Çalışan herkesin kıdem tazminatı alması hedefleniyor. Hükümet programındaki öncelikler arasında Kıdem Tazminatı Fonu'nun kurulması da yer alıyor. Kıdem tazminatı sorununun çözümü için çalışma yapılacağı, AK Parti'nin seçim beyannamesinde de yer aldı. Beyannamede, "Kıdem tazminatı sistemi için sosyal taraflarla istişare içinde gerekli düzenlemeleri yapacağız" denildi. 

UZLAŞMA ARANACAK
İşçi ve işveren kesimleriyle mutabakat sağlanması halinde, bireysel hesaba dayanan bir kıdem tazminatı sistemi getirilecek. Sistemin şöyle olması bekleniyor: 

* Her  için bir bireysel hesap açılacak. Bu hesaba her ay işveren tarafından kıdem tazminatı ödeneği yatırılacak. 

* Bu paranın hangi fonlarda değerlendirileceğine çalışan kendisi karar verecek. Ama çalışan bir tercihte bulunmazsa, hesabında biriken paranın asgari yüzde 40'ı kamu borçlanma araçları veya kira sertifikalarını içeren bir fonda değerlendirilecek. 

* Çalışan istediği zaman işveren tarafından kendi hesabına aktarılan kaynağı ve nemalanma durumunu görebilecek. 

İşten ayrılma veya iş değiştirme durumunda aynı hesap üzerinden çalışanın kıdem tazminatı hakkı devam edecek. 

1 gün bile çalışanın kıdem tazminatı hakkı olacak. Sadece işten çıkartılanlar değil, istifa edenler de kıdem tazminatı alabilecek. 

* Patron iflas etse de çalışan kıdem tazminatını alacak. 

* Biriken parayı  belli bir süre boyunca çekemeyecek. Bazı hallerde erken çekme imkanı tanınacak.

HAK KAYBI OLMAYACAK
Kıdem Tazminatı Fonu'nun kurulması nedeniyle mevcut çalışanların hak kaybı olmayacak. Bu kişiler isterlerse mevcut sistemde kalacak. Çalışan ile işverenin uzlaşması durumunda ise yeni sisteme geçiş mümkün olabilecek.
 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Herkese, Tazminat,
Yorumlar
Haber Yazılımı