Haber Detayı
26 Ocak 2017 - Perşembe 11:46
 
HÜRRİYET; “BU ANAYASA ÜLKEYİ PARÇALAR”
CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, gündemde olan anayasa değişikliğinin sağlanması halinde ülkenin parçalanacağını söyledi.
Kocaeli Haberi
HÜRRİYET; “BU ANAYASA ÜLKEYİ PARÇALAR”

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, gündemde olan anayasa değişikliğinin sağlanması halinde ülkenin parçalanacağını söyledi. Hürriyet'in açıklaması şöyle: " Bu anayasa ulus devleti çözecek tehlikeli bir anahtardır. Derin yapılanmaların, arka plandan devleti yönetmek isteyenlerin fayda sağlayacağı bir sistemdir. Dünya derin devletinin Türkiye’yi açmaza sürüklemek ve parçalamak için dayattığı bir modeldir. Dünyada 30'dan fazla ülke ithal ettiği bu tarz sistemlerle çöküş yaşamıştır. Yugoslavya'nın parçalanma süreci, Suriye'deki iç savaşın başlangıç koşulları dikkatle incelenmelidir. Bu gelişmeler bizim için de ders niteliği taşımaktadır.

TÜRKİYE, NE YUGOSLAVYA NE DE SURİYE OLMASIN İSTİYORUZ

Başkanlık Sistemi Öcalan'ın Savunduğu Bir Model olmasının yanı sıra geçmişte FETO ile kurgulanmış ortak projedir. Aslında F. Gülen'in tam da istediği tartışmaların ortasındayız.  PKK lideri Öcalan’ın geçmiş beyanatlarında federatif başkanlık sistemini istiyor olması dikkatle incelenmesi gereken bir konudur. Ne diyordu İmralı tutanaklarında Öcalan: “Biz Tayyip (Erdoğan) Bey’in başkanlığını destekleriz. Biz AK Parti ile bu temelde bir başkanlık ittifakına girebiliriz.” Binlerce ailemizin ocağına ateş düşüren, bebek katili terörist başı Abdullah Öcalan burada açık bir şekilde, federatif sistemli bir başkanlığı destekleyeceğini belirtmiştir.

PEKİ, EYALET KONUSUNDA SAYIN ERDOĞAN NE SÖYLEMİŞTİ?

Tarih 30 Mart 2013; “Dünyada gelişmiş ülkelere bakarsanız, bunların hiçbirinde eyalet korkusu diye bir şey yok. Tam aksine, eyalet yapılanmaları o güçlü ülkelerde çok daha süratle kalkınmayı getiriyor. Bu güçlenme alametidir. Gelin bizim tarihimize, baktığımız zaman Lazistan eyaleti, Kürdistan eyaleti var. Güçlü Türkiye asla eyalet sisteminden korkmamalıdır” Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ise bir röportajında “Önümüzdeki günlerde Yerel Yönetimler Şartı’ndaki çekincenin kaldırılması gibi adımlar mı göreceğiz?” sorusu üzerine; “Aslında biz yerel yönetimlerle ilgili Cumhurbaşkanımızın, Başbakanlığı döneminde 2004’te yönetimde reform bağlamında çok geniş bir çalışma yapmıştık.  AB Özerklik Şartı’nın muhtevasına bakıldığında onlardan önemli bir kısmının yerine getirildiğini de görürsünüz” deyivermiştir.

HATIRLAYIN;

İktidar, Türkiye’nin idari yapılanmasını eyalet sistemine çevirebilmek için bir dizi yasal düzenleme yaptı. Kamu Yönetiminin Genel İlkeleri, Büyükşehir Belediyesi Yasası, Kalkınma Ajansları Yasası bunların en önemlilerindendir. Kalkınma Ajansları Yasası, Türkiye’yi bölgelere ayırmakta, bunun 7’si KCK’nın özerklik ilan ettiği bölgeleri kapsamaktadır. Bu kadar bilgi ve belge önümüzde dururken, BOP'UN taşları tek tek döşeniyorken, Atatürk’ün karşı çıktığı, Öcalan'ın ve FETO’nun ise desteklediği bu sistem karşısında, yanıtlanması gereken önemli bir soru var. "AK Parti'nin şimdi MHP ile anlaşıp, üniter/otoriter başkanlık sistemini getirip, yarın Öcalan ile anlaşıp bölgesel yönetim ve özerk yapılar ile Federatif başkanlık sistemi kurmayacaklarının garantisi var mıdır? Bu anayasa geçerse, Türkiye'de kimse 2016 yılından daha huzurlu olmayacak. Bölünmüş yol değil, bölünmemiş huzurlu bir ülke istiyoruz. Cumhuriyet yoksa bu anayasa da yok! Kuvvetler ayrılığı yoksa bu anayasa da yok! Hukuk ve demokrasi yoksa bu anayasa da yok!

Kaynak: Editör:
Etiketler: HÜRRİYET;, “BU, ANAYASA, ÜLKEYİ, PARÇALAR”,
Yorumlar
Haber Yazılımı