Haber Detayı
23 Aralık 2018 - Pazar 12:02
 
Hürriyet, “Kocaeli işçi dostu olmalı”
CHP Kocaeli Milletvekili Hürriyet işçi cinayetleri ve işten çıkarmaların yaşandığı Kocaeli’nin sanayi kenti ismi yerine işçi dostu olarak değiştirilmesi gerektiğini dile getirdi
Kocaeli Haberi
Hürriyet, “Kocaeli işçi dostu olmalı”

TBMM Başkanlık Divanı Kâtip üyesi ve CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet mecliste yaptığı konuşmada Kocaeli’de yaşanan işçi cinayetleri ve sendikal mücadele verdikleri için işlerinden atılan işçileri meclis gündemine taşıdı. Hürriyet Kocaeli’nin sanayi kenti tanımlaması yerine işçi dostu Kocaeli olmassı gerektiğini dile getirerek, “Herkesin emeğinin karşılığını aldığı, güven içerisinde çalışabildiği Kocaeli hayal değil” dedi.

71 İŞÇİMİZ CİNAYETLERE KURBAN GİTTİ

Milletvekili Hürriyet yaptığı konuşmada; “Kocaeli, üreterek Türkiye'nin tüm vergi gelirinin yüzde 12,95'ini karşılayarak vergi gelirine katkıda İstanbul'dan sonra 2'nci büyük ildir. 72 ilin vergi gelirlerinin toplamından fazla vergi ödeyen Kocaeli, kişi başına ödenen vergi sıralamasında yine Türkiye'ye en fazla kazanç sağlayan ildir. Yani devlete en fazla kazanç sağlayan, emek kenti Kocaeli'de bunu sağlayan çalışan kesim ve büyük çoğunluğu işçilerimiz ama onlar da iş cinayetlerine ne yazık ki kurban gidiyor. Geçen sene 71 işçimizi iş cinayetlerine kurban verdik” dedi.

EMEĞİN KARŞILIĞINI ALMAK, GÜVEN İÇİNDE ÇALIŞMAK HAYAL DEĞİL

Kocaeli’de sadece üzücü işçi cinayetleriyle anılmadığını, işten atmaların da yoğun bir şekilde yaşandığına dikkat çekerek,  “Pek çok iş yerinde binlerce işçi kardeşlerimiz sendikal mücadelede bulundukları için işlerinden atılıyor. POSCO, Flormar gibi pek çok fabrikada emekçiler işlerinden kovulmuş durumda. Türkiye'ye bakan Kocaeli ne yazık ki kendi işçisine bakamıyor. Kocaeli Türkiye'de sanayi kendi olarak biliniyor ancak bizce bunun işçi dostu olarak değiştirilmesi gerekiyor. Herkesin emeğinin karşılığını aldığı, güven içerisinde çalışabildiği Kocaeli hayal değil. Biz bu hayalin gerçek olması için var gücümüzle mücadele etmeye devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hürriyet,, “Kocaeli, işçi, dostu, olmalı”,
Yorumlar
Haber Yazılımı