Haber Detayı
30 Mayıs 2020 - Cumartesi 09:14
 
İlaç kullanmadan baş ağrısı nasıl geçer?
Sağlık Haberi
İlaç kullanmadan baş ağrısı nasıl geçer?

Günlük hayatta bazı nedenlerle karşılaşılan baş ağrısı genel olarak; uykusuzluk, anksiyete, depresyon hali gibi nedenlerden kaynaklı olarak yaygın şekilde rastlanıyor. Bu tip ağrıları ise evde yapılabilecek bazı yöntemlerle çözmek oldukça basit. Uzmanlar her ağrıda ilaç kullanmanın doğru olmadığını her fırsatta hatırlatırken baş ağrısına iyi gelen içecekler gibi birçok araştırma bu problemle karşılaşan vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Buna göre; Baş ağrısına ne iyi gelir? İlaç kullanmadan baş ağrısı nasıl geçer? İşte Ağrıyı kesen evde doğal ve bitkisel çözümler…

Baş ağrısı neden olur?

Baş ağrısını geçirebilmenin en önemli adımı öncelikle ağrının neden kaynaklı olduğunu bulmaktır. En yaygın baş ağrısı tipi; genellikle stres, depresyon veya anksiyete ile ilişkili bir gerilim baş ağrısıdır. Diğer yaygın baş ağrısı türleri migren, küme baş ağrısı ve sinüs baş ağrısıdır.

BAŞ AĞRISI NASIL GEÇER?

Aşağıdaki baş ağrısı çözümleri ile ağrı veya rahatsızlıkların giderilmesi sağlanabilir… İşte bazı yöntemler;

Sıcak bir banyo rahatlamanıza yardımcı olabilir ve ayrıca gerilim baş ağrısına katkıda bulunabilecek tüm kas ağrılarını azaltabilir.

İçme suyu ile nemlendirin. Diyetinize karpuz, kereviz ve salatalık gibi yüksek su içeriğine sahip yiyecekler eklemek de yardımcı olabilir.

Rahat bir pozisyonda oturmak ve rahatlayıncaya kadar nefesinizi düzenlemek de dahil olmak üzere meditasyon, baş ağrısının neden olduğu gerginliği azaltmaya yardımcı olabilir.

Progresif kas gevşemesi de biraz rahatlama sağlayabilir. Rahat bir pozisyonda otururken nefesinizi derinleştirmeye ve düzenlemeye başlayın. Vücudunuzun ağrı noktalarını zihinsel olarak gözden geçirin, bu sorunlu bölgeleri gevşetmek için derin nefes alın.

Müzik veya kaydedilmiş doğa sesleri de dahil olmak üzere sakinleştirici sesleri dinleyin. Ritimler ve yumuşak melodiler nefesinizi yavaşlatmanıza, rahatlamayı teşvik etmenin yanı sıra vücut ağrısını veya gerginliğini hafifletmeye yardımcı olabilir.

Bu doğal ilaçlar benim için işe yaramadı; Baş ağrısından nasıl kurtulmak için başka ne yapabilirim?

Şiddetli baş ağrısına ne iyi gelir?

Baş ağrısı için doğal ilaçlar sizin için çalışmıyorsa, katkıda bulunabilecek yaşam tarzı faktörlerini göz önünde bulundurun. Örneğin:

Düzenli egzersiz iyi dolaşımı destekler.

Düzenli bir şekilde yiyin ve uyuyun.

Baş ağrınız, akıllı telefonlar, TV'ler ve bilgisayarlar gibi ekranlara aşırı maruz kalmanın bir sonucu olabilir. Zamanlamanıza ekransız bir süre ekleyerek aklınıza bir mola verin.

Baş ağrınız gergin görme belirtisi olabilir. Bir baş ağrısından nasıl kurtulacağınızı bulmak, gözlük reçetenizi güncellemek kadar basit olabilir.

Sigara içmeyi bırak.

İçtiğiniz alkol miktarını azaltın.

Bu baş ağrısı ilaçlarının hiçbiri sizin için işe yaramıyorsa doktorunuzu ziyaret edin.

Günlük rutinlerinizdeki küçük değişiklikler baş ağrısını doğal olarak hafifletmeye yardımcı olabilir. Diyetinizi değiştirerek, sisteminizi rahatsız eden herhangi bir yiyecek veya malzemeyi tespit edebilirsiniz. Dijital ekranlara maruz kalmanızı azaltmak bile rahatlama sağlayabilir.

BAŞ AĞRISINA İYİ GELEN ŞEYLER!

Migreniniz varsa, alnınıza soğuk bir paket yerleştirin. Bir havlu, bir torba dondurulmuş bezelye veya hatta bez veya poşete sarılmış buz küpleri ağrıyı azaltabilir. Kompresyonu 15 dakika boyunca kafanızda tutun, sonra 15 dakika ara verin.

Baş ağrısını ne geçirir?

Gerilim tipi bir baş ağrınız varsa, boynunuza veya başınızın arkasına bir ısıtma yastığı yerleştirin. Sinüs baş ağrınız varsa, acıyan bölgeye sıcak bir bez tutun. Sıcak bir duş da iyi gelebilir.

BAŞ AĞRISINA İYİ GELEN İÇECEKLER

Ağrınızı hafifletmeye yardımcı olmak için sizi nemlendirmenin ötesine geçen baş ağrıları için 5 yatıştırıcı çay. Migren eğilimli iseniz, bazı maddelerin (yıldız işareti ile işaretlenmiş) bazı insanlar için bazen tetikleyici olabileceğini unutmayın.

1. Nane Çayı

Nane beyninin, baş ağrısına neden olan sinyalleri beyne ilettiği gösterilen bağırsaktaki sinirleri ve kas spazmlarını rahatlattığı bulunmuştur. Bağırsak, beyin üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir ve nane baş ağrısı için çayın en iyi seçeneklerinden biridir. Bu nedenle baş ağrısı geçirme yöntemleri arasında ilk sırada yer alır.

 2. Zencefil Çayı

Baş ağrısını kesen doğal yöntemlerden biri de Zencefil çayıdır. Zencefil kan damarlarını gevşetmeye ve beyne kan akışını iyileştirmeye yardımcı olur ve ayrıca anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Zencefilin beyindeki doğal afyonları aktive ettiği ve ağrının azalmasına yardımcı olduğu bilinmektedir. Bir araştırma, zencefilin bir sonraki migren atağınızı atmak için bir sonraki triptanınızın etkinliğiyle eşleşebileceğini söylüyor. Düz zencefili sevmiyorsanız, rendelenmiş zencefil veya zencefil tozunu favori çay karışımınızla karıştırın.

İki tanesi teknik olarak çay değil, ancak doğal malzemeleri aktive etmek için ılık su kullandıklarından, başınızı iyileştirmek için onlara "çay" diyeceğiz.

Son zamanlarda yapılan küçük bir çalışma, düzenli, tezgah üstü ağrı ilaçlarına ek olarak zencefil almanın, ER'deki migrenli insanlar için ağrıyı hafiflettiğini buldu. Bir diğeri, reçeteli migren ilaçlarının yanı sıra neredeyse çalıştığını buldu. Bir takviye deneyebilir veya belki biraz çay demleyebilirsiniz. Baş ağrısını ne keser? Sorusu gün içerisinde birçok vatandaş tarafından araştırılmaya devam ediyor… İşte deneyebileceğiniz diğer ağrı kesici yöntemler…

Baş ağrısı bitkisel yollardan nasıl geçer?

Çiğnememeye Çalışın!

Sakız sadece çenenize değil başınıza da zarar verebilir. Aynı şey tırnaklarınızı, dudaklarınızı, içinizi veya yanaklarınızı veya kalem gibi kullanışlı nesneleri çiğnemek için de geçerlidir. Gevrek ve yapışkan yiyeceklerden kaçının ve küçük ısırıklar aldığınızdan emin olun. Dişlerinizi gece öğütürseniz, diş hekiminize bir ağız koruyucusu sorun. Bu sabah erken baş ağrılarınızı azaltabilir.


Limon suyu için!

Bu güçlü detoksifikatör her sabah uyandıktan sonra ve baş ağrısı çirkin başını gösterdiğinde tüketilebilir. Limon suyu, özellikle baş ağrısına gastrointestinal sıkıntıdan kaynaklanıyorsa, baş ağrısının yoğunluğunu azaltır.

Sıcak suda acı biber

Bu yöntem ilginç gibi gelse de aslında; Acı biberde bulunan, kapsaisin adı verilen bileşik, beyne ağrı uyarıları göndermekten sorumlu bir nörotransmitter donabilir, bu nedenle ılık suya biraz acı biber serpin bu sayede biraz rahatlayabilirsiniz…

Baş ağrısı nasıl geçer?

İçinde biraz çay, kahve ya da biraz kafein bulunan bir şeyler iç. Yeterince erken alırsanız, baş ağrısı ağrınızı hafifletebilir. Asetaminofen gibi tezgah üstü ağrı kesicilerin daha iyi çalışmasına da yardımcı olabilir. Çok fazla içmeyin çünkü kafein çekilmesi kendi baş ağrısına neden olabilir.

Gevşeme Uygulaması

Germe, yoga, meditasyon veya aşamalı kas gevşemesi olsun, baş ağrısının ortasındayken nasıl rahatlayacağınızı öğrenmek acıya yardımcı olabilir. Boynunuzda kas spazmları varsa doktorunuzla fizik tedavi hakkında konuşabilirsiniz.

Bunu kendi başına yapabilirsin. Boynunuza ve tapınaklarınıza birkaç dakika masaj yapmak, stresden kaynaklanabilecek bir gerilim baş ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İlaç, kullanmadan, baş, ağrısı, nasıl, geçer?,
Yorumlar
Haber Yazılımı