Haber Detayı
10 Ağustos 2018 - Cuma 09:27
 
İSG’den İş Cinayetleri Açıklaması!
Makina Mühendisleri Odası Gebze İlçe Temsilciliği İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Komisyonu, 2018 yılının ilk 7 ayında yaşanan iş cinayetleri ve temmuz ayında yaşanan iş cinayetleri konusunda basın açıklaması yaptı.
Gebze Haberi
İSG’den İş Cinayetleri Açıklaması!

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Komisyonu Başkanı Kamil Kılıç, Temmuz ayında yaşamını yitiren işçiler için basın açıklamasında bulundu. Açıklamada bulunan İSG konuyla ilgili  ‘Yerli ve milli’ işçi sağlığı politikasının kötü tablo içerisinde olduğunu belirtti. Basın açıklama konuşmasını yapan İSG Komisyonu Başkanı Kamil KILIÇ konuyla ilgili olarak “İSİG Meclisinin Temmuz ayında yaşanan iş cinayetlerine ilişkin yayınladığı verileri aşağıda sizlerle paylaşmak istiyoruz. Yüzde 86’sını ulusal ve yerel basından; yüzde 14’ünü ise işçilerin mesai arkadaşları, aileleri, iş güvenliği uzmanları, işyeri hekimleri ve sendikalardan öğrendiğimiz bilgilere dayanarak tespit ettiğimiz kadarıyla Temmuz ayında en az 195 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi.

1103 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Kılıç, “Raporumuzda meslek hastalığı nedeniyle gerçekleşen sadece dört iş cinayeti var (üç çiftçi ve bir inşaat işçisi). Oysa ILO ve WHO verilerine göre 1 “iş kazası sonucu ölüm” karşılığında yaklaşık 6 “meslek hastalığı sonucu ölüm” olmaktadır. Elimize yeni ulaşan bilgiler ışığında Ocak ayında en az 144, Şubat ayında en az 128, Mart ayında en az 129, Nisan ayında en az 188, Mayıs ayında en az 169, Haziran ayında en az 150 işçi ve Temmuz ayında en az 195 olmak üzere; Türkiye’de 2018 yılının ilk yedi ayında en az 1103 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. 195 emekçinin 156’sı ücretli (işçi ve memur), 39’u kendi nam ve hesabına çalışanlardan (çiftçi ve esnaf) oluşuyor.”  dedi.

7 ÇOCUK İŞCİ CAN VERDİ

 Ölenlerin 8’inin kadın işçi, 187’si erkek işçi olduğunu belirten Kılıç, “Kadın işçi cinayetleri tarım, tekstil, inşaat, enerji ve sağlık işkollarında gerçekleşti.  3’ü 14 yaş ve altında olmak üzere 7 çocuk işçi can verdi. Çocuk işçi cinayetleri tarım, gıda ve inşaat işkollarında gerçekleşti.  16 mülteci/göçmen işçi yaşamını yitirdi. Mülteci/göçmen işçilerin 11’i Suriyeli, 3’ü Afgan, 1’i Iraklı ve 1’i Pakistanlı. Ölümler en çok inşaat, tarım, taşımacılık, metal, enerji ve gıda işkollarında gerçekleşti. Gerçekleşen iş cinayetlerinin yüzde 29’u inşaatta ama (çiftçi ve esnaf ölümlerini çıkarıp) sadece ücretliler açısından baktığımızda bu oran yüzde 38’e çıkıyor. Tarımda ölenlerin ise en az yüzde 40’ı ücretli. Yüzde 60’ını oluşturan çiftçi ölümlerinin ise bir kısmının başkasının tarlasını işleme vasıtasıyla ücretli olarak değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizmekle beraber net olarak bir oran veremiyoruz.” dedi.

İŞ CİNAYETLERİNDE ARTIŞ

Kılıç, “ En fazla ölüm nedeni yüksekten düşme, trafik/servis kazası ve ezilme/göçük. Her ay bu nedenler sıralama değiştirerek ilk üç sırada yer alıyor. Bu ay elektrik çarpması nedenli iş cinayetlerinde artış gözüküyor.  Temmuz’da Türkiye’nin 55 şehrinde ve yurtdışında üç ülkede iş cinayeti gerçekleştiğini tespit ettik. En çok iş cinayeti İstanbul, Antalya, Kocaeli, Adana, Ankara, Denizli, Aydın, Düzce, Mersin, Samsun, Şanlıurfa ve Tekirdağ’da yaşandı.  Ölenlerin 4’si (yüzde 2,05) sendikalı işçi, 191 işçi ise (yüzde 97,95) sendikasız. Sendikalı işçiler gıda ve enerji işkolunda çalışıyordu. Diğer yandan ölen başka sendikalı işçiler de olabilir. Ancak kâğıt üzerinde olan sendikal üyeliklerinin gerçek bir örgütlülük olmaması ve birçok sendikanın ölen üyelerini sahiplenmemesi sonucu net bir bilgi verme şansımız olmadığını da belirtelim.”  diye konuştu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İSG’den, İş, Cinayetleri, Açıklaması!,
Yorumlar
Haber Yazılımı