Haber Detayı
28 Şubat 2016 - Pazar 11:22
 
İşsize 1 yıl boyunca devletten maaş
İşsizlikle mücadele kapsamında yürüttüğü çalışmalarına hız veren Türkiye İş Kurumu, aktif işgücü hizmetlerine ilişkin önemli değişiklikler yaptı.
- Haberi
İşsize 1 yıl boyunca devletten maaş

Buna göre, iş tecrübesi eksikliğini gidermek için uygulanan işbaşı eğitim programının süresi 1 yıla uzatıldı.İŞKUR'dan işsizlikle mücadelede önemli bir adım geldi. İş başı eğitim programının süresi 1 yıl uzatıldı.

İŞKUR, 'Aktif İşgücü Hizmetleri Yönetmeliği'nde önemli değişiklikler yaptı.İşsizlikle mücadele kapsamında en önemli sorunlardan birisi olan iş tecrübesi eksikliğini gidermek için uygulanan işbaşı eğitim programının süresi, düzenleme ile 6 aydan 1 yıla çıkarıldı. 

Programa katılanlara net asgari ücret düzeyindeki ücret ödenmeye devam edilecek. Geçen yıl 159 bin kişinin faydalandığı işbaşı eğitim programından, bu yıl en az 200 bin kişinin yararlanması bekleniyor.

Yeni düzenleme ile mesleki eğitim kursundan sonra işbaşı eğitim programı yapılması halinde daha önce toplam süre 160 fiili gün iken, 480 güne çıkarıldı. İşbaşı eğitim programının en az 2 sigortalı çalışanı olan özel sektöre ait bütün kurum, kuruluş ve işyerlerinde uygulanması imkanı getirildi. Bankalar, meslek birlikleri de yararlanacak.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İşsize, 1, yıl, boyunca, devletten, maaş,
Yorumlar
Haber Yazılımı