Haber Detayı
29 Kasım 2017 - Çarşamba 13:45
 
İstanbul Kocaeli’nin geleceğini şekillendirecek!
Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grubu periyodik olarak 15 günde bir yaptığı basın toplantısını CHP İl Başkanı Av. Cengiz Sarıbay’ın da katılımıyla gerçekleştirdi.
Kocaeli Haberi
İstanbul Kocaeli’nin geleceğini şekillendirecek!

Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grubu periyodik olarak 15 günde bir yaptığı basın toplantısını CHP İl Başkanı Av. Cengiz Sarıbay’ın da katılımıyla gerçekleştirdi. İl binasında gerçekleşen toplantıya  Büyükşehir Meclis üyesi Nihat Değer ve İl Başkan Yardımcısı Selim Yıldız da katıldı.

TÜRKİYE CADI KAZANI İÇİNDE

Kocaeli’nin sahipsiz olduğunu her fırsatta dile getirdiklerini söyleyen CHP İl Başkanı Av. Cengiz Sarıbay, “Liman bizi beslemez. Bu kentte maalesef Büyükşehir Belediye Başkanı, yöneticiler duyarsız, ilgisiz. Bir büyükşehir Belediye Başkanı taşeron işçiliğini nasıl savunur. Bu insanın aklını peynir ekmekle yemesi gibi bir durum. Metro ile ilgili bir çaba yok. Bir çaba gördüğümüzde biz her türlü desteği veririz” dedi. Posco da yaşanan olaylar hakkında sorulan soruya cevap veren Sarıbay, “Posco ile ilgili süreç içler acısı. 50 tane kadınımız kadınlar gününde yürüyüş yapmak isteyince yürüyemezsiniz diye müdahale ediliyor. Ama 90 tane işçi haksız, hukuksuz yere işinden atılıyor ama herkes duyarsız. Ben sayın valimize buradan sesleniyorum. Bu konuda daha duyarlı olmalı. Sırf sendikalı oldukları için haksız yere işten çıkartılan 90 işçiyi koruyacak güçte. Ben kendisinden bunu bekliyorum. 90 işçi greve kalkışsaydı ne yapacaktı” diye konuştu. Türkiye’de bir cadı kazanı olduğunu dile getiren Sarıbay, “Türkiye nüfusunun yüzde 40’ının seçtiği belediye başkanlarının yarısından yakını görevinde istifa ettirildi. Bu durum OHAL ile izah edilemez. Karaosmanoğlu dahil hepsi acaba bana da Fetöcü denir mi diye korku içerisinde” ifadelerini kullandı.  

KARAOSMANOĞLU SADECE CAKA SATIYOR

2018 yılına ait belediyelerin bütçelerinin oluşturulduğunu söyleyerek konuşmasına başlayan Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir, “ 12 ilçenin yıllık bütçesi  1 milyar 963 milyon lira. Karamürsel hariç 11 belediyenin gösterdiği karşılık 402 milyon 107 lira. Kamuya ait arsalar, binaları satmak karşılığında göstermişler. Bu çok vahim bir durum. Büyükşehir’in 2018 yılı bütçesi 2 milyar 777 milyon lira. Olağanüstü bir bütçe bu. Belediyelere ait şirketler bu bütçeye dahil değil. 217 milyon civarında bir tutar kamunun arsalarını, binalarını satmak karşılığında gösterilmiş. Bu kadar olağanüstü bütçeyle halkımıza ne yapılacak. Biz 14 yıldır kalıcı hiçbir hizmet göremiyoruz. Ana sorunlar hala devam ediyor. 2 milyonluk bir kentte metro gecikmiş elzem bir durumdur. Ancak bu konuda atılmış ciddi bir adım yoktur. Kocaeli halkı sokağa çıktığında mutsuz. Mutlu olan sadece Karaosmanoğlu ve 12 ilçe başkanı.  14 yıl içerisinde yapılmış elle tutulur bir eser yoktur. Karaosmanoğlu’nun tek yaptığı hafta sonları belli kişilere kahvaltı verip caka satmaktır” diye konuştu.

KOCAELİ SANAYİ VE LİMANLARA DOYDU

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun Limanların ve sanayi bölgelerinin artması için büyük önem sarf ettiğini söyleyen İmar Komisyonu üyesi Orhan Tanış, “Kocaeli artık sanayi ve limanlara doydu. Kocaeli’nin geleceğini şekillendirecek en büyük unsur yanı başında İstanbul’dur. Gelecekte çevresi ile birlikte yaklaşık 35 milyonluk bir yaşam alanı İstanbul’un kaynak ihtiyaçlarına göre şekillenmektedir. Kocaeli bir sanayi ve liman kenti, İstanbul’un ihtiyaçlarını karşılayacak lojistik bir üs olarak planlanmaktadır. Bu durum yaşam alanlarının, tarım alanlarının yok olması demektir. Trafiğe olan olumsuz etkisinden ise bahsetmeye bile gerek yok. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tüm bu olanları sadece seyretmekle yetiniyor” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İstanbul, Kocaeli’nin, geleceğini, şekillendirecek!,
Yorumlar
Haber Yazılımı