“İstanbul Sözleşmesinin sonuçları yıkıcıdır!”
Haber
09 Ağustos 2020 - Pazar 11:20
 
“İstanbul Sözleşmesinin sonuçları yıkıcıdır!”
YRP ÇAYIROVA’DAN İZMİT BELEDİYESİNE SERT TEPKİ
- Haberi
“İstanbul Sözleşmesinin sonuçları yıkıcıdır!”

Yeniden Refah Partisi Çayırova İlçe Başkan Yardımcısı Şamil Ayyıldız İzmit Belediyesinin, belediye binasına astığı İstanbul sözleşmesine destek pankartına yönelik sert açıklamalarda bulundu. Hanımları korumak bizim inancımızın ve kültürümüzün bir gereğidir diyen Ayyıldız, sadece kadınlara değil hiçbir canlıya şiddet uygulanmasına rıza göstermeyiz” dedi.

2011’DEN BERİ 121 KADIN CİNAYETE KURBAN GİTTİ

Sözleşmenin imzalandığı 2011 yılında cinayete kurban giden kadın sayısı 121 iken maalesef her yıl artış göstererek 2019 yılında 474’e ulaşmıştır diyen Ayyıldız, “Bu sayısal verilerden de anlaşılacağı üzere İstanbul sözleşmesi kadın cinayetlerinin önüne geçememiştir. Sözleşme ile toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlama adı altında ‘cinsiyetsiz toplum’ oluşturulma çabasının yanı sıra İstanbul sözleşmesi tesadüfen imzalanmış bir sözleşmedir.” ifadelerini kullandı.

“İZMİT BELEDİYESİ’NİN DAVRANIŞI MANASIZ”

Toplumsal cinsiyet eşitliğinin toplumumuzu bekleyen büyük bir felaket olduğunu söyleyen Ayyıldız, “sözleşme kapsamında son 2,5 yılda 750 babanın evden uzaklaştırıldığını belirterek, sözleşmenin ne kadar yıkıcı sonuçlara sebep olduğu gün gibi aşikardır. İzmit belediyesinin, toplumumuzda bu kadar yıkıcı etkilere sebep olan ve kadın haklarını korumada bu kadar etkisiz kalan İstanbul sözleşmesine destek olmasının manasız ve toplum gerçeklerinden uzaktır. Hükümetin 2011 yılında düştüğü yanlıştan hiç vakit kaybetmeden dönmesi gerek. Kadınlarımızın korunması için bir an önce İstanbul sözleşmesinden çıkılmalı ve kadınlarımızın korunmasına yönelik daha caydırıcı cezalar getirilmelidir” şeklinde konuştu.


Kaynak: Editör:
Etiketler: “İstanbul, Sözleşmesinin, sonuçları, yıkıcıdır!”,
Yorumlar
Haber Yazılımı