Haber Detayı
26 Mayıs 2020 - Salı 17:46
 
İşte kontrollü yeni hayat
- Haberi
İşte kontrollü yeni hayat

Salgında başarılı bir mücadele veren Türkiye, bayram sonrası yeni normal hayata hazırlanıyor.

Perşembe günü Yüksek Hızlı Tren Seferleri yeniden başlıyor. Bilet satışları, seyahatler için mecbur tutulan HES kodu ile yapılıyor. Hava yoluyla ulaşımda da yeni dönem gelecek ay başlayacak. 4 Haziran'da iç hat, 10 Haziran'da ise dış hat uçuşları düzenlenecek.

CAMİLER YENİDEN CEMAAT İLE BULUŞACAK

TRT Haber'in derlediği bilgiye göre, salgın tedbirleri kapsamında camilerde toplu ibadet edilmesine 16 Mart'ta ara verilmişti. Cuma günü camiler yeniden cemaat ile buluşacak. Belirlenen kurallara uymak şartı ile sadece cuma, öğle ve ikindi namazları toplu olarak kılınabilecek. Valilik ve müftülükler tarafından belirlenecek ve gerekli kriterleri karşılayan camilerde toplu namaza izin verilecek.

KIŞLALARDA NORMALLEŞME TAKVİMİ

Kışlalarda da normalleşme takvimi ay sonunda hayata geçiyor. 31 Mayıs'ta terhisler başlayacak. Onların yerine gelecek askerilerin celp işlemleri 5 Haziran'da gerçekleşecek. 20 Haziran'da da bedelli askerler yeniden silah altına alınacak.

EĞİTİMDE HAZİRAN TAKVİMİ

15 Haziran'da kreş ve gündüz bakım evleri faaliyete geçecek. 20 Haziran'da Liselere Geçiş sınavı yapılacak. 27 ve 28 Haziran'da ise Yükseköğretim Kurumları Sınavı heyecanı yaşanacak.

YARGIDA NORMALLEŞME

Yargıda da normalleşme takvimi netleşiyor. 15 Haziran'dan itibaren tüm duruşmalara yeniden başlanacak.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İşte, kontrollü, yeni, hayat,
Yorumlar
Haber Yazılımı