Haber Detayı
12 Kasım 2019 - Salı 09:11
 
İSU’da zam yok!
Kocaeli Haberi
İSU’da zam yok!

İSU Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Abonelerimize sunduğumuz bütün bu hizmetlere rağmen ülkemizin ekonomik koşulları göz önünde bulundurularak 2019 yılı içerisinde yapılması gereken 20,30 TÜFE güncellemesi-artışı yapılmamıştır” denildi.

İSU Genel Müdürlüğü Kocaeli’de su zammına gitmedi. Türkiye’nin ekonomik koşullarının göz önünde bulundurulduğuna dikkat çeken İSU bir basın açıklaması yaptı. İSU Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “2019 yılı içerisinde su fiyatlarında artış yapmayan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, abonelerine sağladığı sağlıklı ve arıtılmış içmesuyu hizmetleri için fiyatlandırma uygulamasında, ülkemizdeki 30 Büyükşehir Belediyesi içerisinde 22. sırada yer almaktadır. Su ve Kanalizasyon İdareleri, görevlerini 2560 sayılı Kanun çerçevesinde yerine getirmektedir. Yapılan yatırım ve çalışmalar temel olarak, su temini, arıtımı ve iletimi, atıksu toplanması, iletimi ve arıtılması, bunların projelendirilmesi, imalatı ve işletilmesi ile gerektiğinde yenilenmesi, bakımı ve vatandaşa verilen abonelik hizmetleridir.

FİYAT GÜNCELLEMESİ YAPILMADI

İSU Genel Müdürlüğü bütün bu yatırım ve çalışmalarını büyük oranda gerçekleştirdiği hizmetler karşılığı olarak, mevzuat kapsamında abonelerden aldığı bedeller ile gerçekleştirmektedir. Bu çerçevede her yıl Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE)’ne göre fiyat ayarlaması yapılmaktadır. Abonelerimize sunduğumuz bütün bu hizmetlere rağmen ülkemizin ekonomik koşulları göz önünde bulundurularak 2019 yılı içerisinde yapılması gereken 20,30 TÜFE güncellemesi / artışı yapılmamıştır.

30 BÜYÜKŞEHİR ARASINDA 22. SIRADA

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, yenilenebilir enerji kullanımı, atıksu arıtma oranı, içmesuyu kalitesi, personel başına düşen abone sayısı, kayıp kaçak oranı, abone hizmet kolaylığı vb. değerlendirildiğinde hizmet kalitesi olarak 30 büyükşehir su ve kanalizasyon idaresi arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Buna rağmen su tarifeleri karşılaştırıldığında mevcut durumda mesken (742 bin abone) fiyatları sıralamasında ülkemizdeki 30 büyükşehir arasında 22. sırada bulunmaktadır. Su idarelerinin birim maliyetlerinde önemli yer tutan birim abone karşılığı yatırım bedeli, şehrin yoğunluğuna bağlı, verilen hizmet ve ürün kalitesi birlikte değerlendirildiğinde İSU Genel Müdürlüğü’nün su fiyatı en uygun ve ekonomik birkaç büyükşehir su ve kanalizasyon idaresinden biridir. Kâr amaçlı bir kuruluş olmayan İSU Genel Müdürlüğü, vatandaşımıza sunduğu kaliteli hizmetlerden elde ettiği gelirleri yine vatandaşımız için en iyi ve en verimli şekilde kullanmaya en üst seviyede özen göstermekte ve özen göstermeye de devam edecektir” denildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İSU’da, zam, yok!,
Yorumlar
Haber Yazılımı