Haber Detayı
30 Mart 2017 - Perşembe 15:43
 
İSU’dan dev yatırım
İSU Genel Müdürlüğü tarafından inşaatı devam eden Darıca ve Gebze İlçeleri Atıksu Terfi, şebeke, tünel- mikro tünel ve toplayıcı hatları inşaatının tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.
Gebze Haberi
İSU’dan dev yatırım

 

 

 

 

 

İnşaat çalışmalarının devam ettiği Darıca sahil bölgesinde gerçekleştirilen tanıtım toplantısına Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci, Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar ve İSU çalışanları katıldı.

 41 MİLYONA MAL OLACAK

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü tarafından Gebze ve Darıca ilçelerinden Darıca sahil bölgesine gelen atıksuların Eskihisar- Bayramoğlu arasında yapılacak olan kanalizasyon, şebeke, terfi, kolektör hatları ve açılacak tünelle, daha önce birinci kısmı yapılan kolektör hattına bağlanması ve Gebze İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisine aktarılması planlanıyor. Proje kapsamında 2 bin 405 metre tünel, 260 metre mikro tünel, 236 metre enine yatay sondaj, 12 bin 300 metre kanalizasyon hattı ve 3 adet terfi merkezi yapılacak. 5 Eylül 2016 tarihinde başlayan projenin 548 gün içerisinde yani 6 Mart 2018 tarihinde bitmesi planlanıyor. Proje 41 milyon 138 bin 971 TL’ye mal olacak.

DAHA ERKEN BİTMESİNİ AMAÇLIYORUZ

İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, “Şuanda Türkiye’de atıksuların arıtılma oranı yüzde 99. Bu proje hayata geçtiğinde bu rakam yüzde 100 olacak. 2018 Mart ayında tamamlamayı planladığımız projeyi inşallah daha da öne çekeceğiz. Biz yol yapmaktansa ekonomik olması için tünel yapmayı düşündük. Projemizin tüm vatandaşlara hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi. Daha sonra konuşma yapan Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, “Bugün denizlerimizin daha temiz olması için hayata geçecek olan önemli bir projenin tanıtım toplantısındayız. İnşallah proje hayata geçtiğinde denizimize daha rahat gireceğiz ve Kocaeli denizimizde canlı sayımız artacaktır. Biz güzel projeler yapıyoruz. Ülkemizde güçlü bir iktidar olmasa böyle güzel çalışmalar böyle maliyeti yüksek çalışmalar ortaya çıkmaz. İlçelerimize hayırlı olsun. Rabbim kaza bela vermeden bitip açılışını yapmayı nasip etsin” dedi.

 BU YAZ GEBZE’DE DENİZE GİRECEĞİZ

Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, “Bugün güzel bir yatırımın tanıtım toplantısındayız. Bugün Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin yaptığı yatırımlar ile Eskihisar sahilinde de denize girmek mümkün olacaktır. Bu konuda bu yaz çalışmalarımız devam edecektir. Artık vatandaşlarımız tereddüt etmeden Gebze’de denize girebilecek. Bu nedenle projenin hepimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi. Konuşmasına kandili kutlayarak başlayan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Biz bu projeyi İSU müdürümüz ile 5-6 yıldır konuşuyoruz. Belki daha önce yapabilirdik. Ancak pahalı bir proje. Bu yüzden vatandaşlara daha önce yapmamız gereken altyapı hizmetlerimiz vardı. Bunları yaptık. Bizim vücudumuzdaki damarlar altyapı demektir. Gelişen şehirlerde şebeke hattı olmazsa olmaz” şeklinde konuştu.

GEBZE’YE METRO İNŞAATI MÜJDESİ

Sözlerine devam eden Karaosmanoğlu, “Biz birlikte çalıştığımız arkadaşlarımızla şehrimize titizlikle gözümüz gibi bakıyoruz. Çok zorluklar çektik. Tehditler aldık. Biz doğru ve adaletli iş yapıyoruz. Vatandaş bizden bu hizmetleri bekliyor. Bugün itibariyle görevimizde 13 yıl bitti ve 14 yılın içerisine girdik. Gecemizle gündüzümüzle biz çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bu konuda vatandaşlarımızda da anlayış bekliyoruz. TÜBİTAK’la anlaşma yaptık ve her ay Kocaeli denizinde inceleme yapıyorlar. Ücretini biz veriyoruz ve bilimi kullanıyoruz. Allah’a şükür Türkiye artık eski o IMF’den para dilenen Türkiye değil. Emperyalist güçler bu duruma kuduruyor” dedi. Karaosmanoğlu, “2018 yılında Gebze’de metro çalışmalarına başlayacağız. Metroyu İstanbul’la bağlantılı hale getireceğiz. Onun maliyeti de 1 milyarı aşacak. Kocaeli’de artık yer altı ulaşımı sağlayacağız” dedi.

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İSU’dan, dev, yatırım,
Yorumlar
Haber Yazılımı