Haber Detayı
27 Mayıs 2015 - Çarşamba 21:55
 
Kadir Topbaş müjdeyi verdi
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe Metro hattının bir yıl içinde biteceğini açıklad
 
 
 
Siyaset Haberi


Topbaş,  inşaatında incelemelerde bulunarak, ilk ray kaynağını yaptı.

Metro hattıyla ilgili basına bilgi veren Topbaş, bugün bir tarihe tanıklık ettiklerini belirtti. İstanbul'da ulaşım sistemlerinde metro ağırlıklı süreci başlattıklarını ifade eden Topbaş, geleceğe emin adımlarla yürüdüklerini vurguladı. Topbaş, bir şehrin medeniyet ölçüsünün şehirde yaşayan insanların toplu taşıma araçlarını kullanma oranına bağlı olduğuna dikkati çekerek, ne kadar insan toplu taşıma aracını kullanabiliyorsa o şehrin o kadar medeni olduğunu kaydetti.

Geçmişte ihmal edilen metro başta olmak üzere ulaşım sistemlerini hızlı şekilde belediye kaynaklarının büyük bölümünü ayırmak suretiyle yerine getirmeyi çalıştıklarını dile getiren Topbaş, "Her yerde metro, her yere metro" sloganıyla bu çalışmalara başladıklarını anlattı. Şu anda Ümraniye'de 9 istasyonun olduğunu belirten Topbaş, tek bir hatla değil, birbirleriyle entegre olan sistem oluşturduklarını aktardı.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI TOPBAŞ, ŞÖYLE KONUŞTU:

"Bugün burada Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe Metro hattının önemli bir noktası olan Yamanevler İstasyonu'nda birlikteyiz. Bu arada ray kaynağına giriyoruz. Ne demek, kaba inşaatı bitmiş, zemin hazırlanmış ve artık raylar kaynamaya başlayacak. Elektronik mekanik sisteme doğru gidecek. İnşallah bu hat 1 yıl içerisinde kullanılır hale gelecek. 700 bin insan bu yolu tercih edecekler arasında hesapladık. Bu hattı 2019'a kadar Taşdelen'e uzatacağız. Bu hat üzerinden Sultanbeyli ve Sabiha Gökçen'e ve Sancaktepe, Yenidoğan'a gidebilme imkanının hepsini düşündük. Bu sistem içerisinde bunlar var. Başbakanımızın da açıkladığı 3 katlı tünelin de çıkışı Ümraniye'de olacak. Buraya 12-13 dakikada araçlar gelebilecek."
 

Kaynak: Editör:
 
 
 
 
Etiketler: Kadir, Topbaş, müjdeyi, verdi,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı