Karabuğday Faydaları Nelerdir?
Haber
13 Ağustos 2020 - Perşembe 09:41
 
Karabuğday Faydaları Nelerdir?
Sağlık Haberi
Karabuğday Faydaları Nelerdir?

Karabuğday, insan yaşamına son yıllarda giren, besin değerleri yüksek, yağ değerleri düşük olan, buğday çeşitlerinden biridir. Sağlıklı kilo vermenin anahtarı olarak görülen karabuğday, sağlık için ayrıca faydalara sahiptir.

Karabuğday Nedir?
Karabuğday, Japonya, Rusya, Polonya ve Ukrayna gibi ülkelerde yetişen, tam tahıllı besinler arasındadır. Orijinal ismi 'Greçka' olan karabuğday, kuzukulağıgiller familyasının üye bitkisidir.
Kabuklu yemişe benzetilen karabuğdayın içerisinde oranında protein, 2 oranında yağ bulunur. Glüten içermeyen karabuğday, çölyak hastalığı için alternatif çözümler arasında bulunur. Kullanım alanı geniş olan karabuğday, genelde yemek ve tatlı yapımlarında tüketilir.
Karabuğday Faydaları Nelerdir?
Karabuğdayın, sağlık açısından faydalarının pek çok olduğu uzmanlar tarafından sürekli dillendirilir. Koruyucu etkileri bir yana, zayıflamaya yardımcı olması nedeniyle, Türkiye'de tüketimi artmaya başlamıştır.

Karabuğday kan basıncını azaltır ve kolesterolü dengeleyici özelliği vardır. Damarlara güç ve esneklik kazandırabilen karabuğday, birçok vitamine sahiptir. Kanın dolaşımının daha hızlı olmasına destek olur.

Diğer tahıl guruplarında genellikle protein miktarı ve yağ oranı paraleldir. Ancak kara buğdayın içerisinde yüksek protein miktarı olmasına rağmen, yağ oranı oldukça düşüktür. Bu artısı sayesinde, zayıflama ve kas yoğunluğu artırma için tüketilebilir.

Yüksek miktarda fosfor, magnezyum ve potasyum içeren karabuğday, hipertansiyon ve kalp rahatsızlıklarına karşı iyi gelebiliyor.

Karabuğdayın içerisinde yer alan maddeler, sık tekrar eden uçukların giderilmesinde yardımcı etkilere sahiptir.

Aşırı şekilde terlemeyi önleyici etkileri bulunur. Bu hastalıkta tedavi biçiminde tüketilebilir.

Damar zayıflıklarından kaynaklı burun kanamalarının önüne geçici etkileri bulunur. Bu yönde uzmanlar tarafından tavsiye edilebilir.

B1 VE B2 bakımından zengindir. Yetişkin bir insanın B1 vitamin ihtiyacının 40'ını karşılayabilir.

Karabuğday Neye İyi Gelir?
Karabuğday, hastalıkların tedavilerinde çok sık tercih edilen buğday türlerinden biridir. Son dönemlerde artan talep nedeniyle, popüler hale geldiğini söylemek mümkündür.
Karaciğer Dostudur
Karabuğdayın en önemli özellikleri arasında yer alan karaciğer dostu etkisi, bilim insanlarınca araştırma konusu edilmiştir. Karaciğeri temizleyici ve güçlendirici faydaları olduğu belirtilir.
Çölyak Hastalığı İçin Kullanılabilir
Glüten içerikli, buğday, arpa ve çavdar ekmeğinin tüketilmesi sonucunda ortaya çıkan çölyak hastalığı için en iyi alternatif karabuğday olarak görülür. Bu rahatsızlığı olan kişilere tavsiye edilebilir.
Diyabet Hastaları Kullanabilir
İnsülin dengesini sağlayan karabuğday, diyabet hastaları tarafından tüketilebilir. Uzman doktorlar tarafından önerildiğinde buna yönelik kullanılması uygundur.
Karabuğday Az Bilinen Faydaları
Karabuğdayın, son dönemlerde daha fazla bilinmesi, faydalarının neler olduğu konusunda merakı artırdı. Tüketmek isteyenler, genellikle karabuğdayın faydaları ve zayıflamaya nasıl yardımcı olacağı konularını merak eder durumdalar. Karabuğday, yeni tüketilmeye başlandığından, çok az bilinen faydalara sahiptir.

Karabuğday, demir bakımından çok zengindir. Yüksek miktarda demir ihtiva eden karabuğdayın, kan yapıcı özellikte olduğu az bilinenler arasındadır.

Ağrıları dindirme özelliği bulunur. Diğer tahılların neden olduğu ağrılara neden olmadığı gibi kronik yorgunluk sorununa karşı tüketilmesi mümkündür.

Stres gibi problemlerin yaşanmaması adına karabuğday tüketilebilir. Özellikle yoğun tempoyla çalışanların, rahatlatıcı özelliği olan karabuğdayı tüketmeleri öneriliyor.

Karabuğday Nasıl Tüketilir?
Karabuğdayın tüketimi merak edilenler arasında yer alıyor. Ülkemizde daha çok haşlanarak, yemek içlerine eklenip tüketimi fazladır. Bunun yanında, pilav içlerinde, mercimekli köfte içerisinde, dolmalarda karabuğday kullanılabilir. Bunun dışında, lezzetli olması istenen tatlı yapımlarında, karabuğday tüketilebilir tahıllar arasında yer alır.
Karabuğday Zayıflatır mı?
Karabuğday hakkında en fazla merak edilen durum, zayıflamaya yardımcı olup olmadığıdır. Karabuğday, yüksek oranlarda bitkisel protein içerir. Bu özelliği sayesinde, uzun süreli tokluk hissine neden olur.
Yağ yakmada oldukça faydalı olan karabuğday, içeriğindeki magnezyum ve kalsiyum nedeniyle, metabolizma hızlandırıcı etkiye sahiptir. Uzun süreli tok hissettiren, yağ yakan ve metabolizmayı hızlandırıcı etkileri olan karabuğday, zayıflamaya yardımcı tahıl gurubu arasında yer alır. Zayıflama için tüketilecekse, doktorlardan bu anlamda bilgi alınabilir.
Karabuğday Yan Etkileri Var mı?
Karabuğday, kontrollü ve dengeli tüketildiğinde herhangi bir yan etkiye neden olmuyor. Ancak çok fazla tüketimi halinde, hassas bünyeli kişilerde kaşıntı, ishal ve alerjik reaksiyonlara neden olabilir.
Bunun yanında sürekli ilaç kullananlar, emzirenler ve hamile olanlar, mutlaka doktor bilgisinde tüketmelidirler. Normal durumda, faydalı olan karabuğday, kontrolden çıkılacak şekilde tüketildiğinde, ciddi sayılabilecek yan etkilere neden olabilir. Bilinçli tüketim halinde, vereceği tüm faydalardan yararlanmak mümkün olabilir.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Karabuğday, Faydaları, Nelerdir?, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı