Haber Detayı
22 Ocak 2020 - Çarşamba 10:52
 
Kaymakam Gözen, ‘koku sorununu’ sordu!
Çayırova Haberi
Kaymakam Gözen, ‘koku sorununu’ sordu!

İlimizdeki yatırım uygulamalarının koordinasyonu ve izlenmesi amacıyla yılda dört kez toplanan İl Koordinasyon Kurulu, 2020 yılının ilk toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda 2019 yılı yatırımlarının yılsonu itibarıyla gerçekleşme durumu ve koordinasyonu gerektiren hususlar değerlendirildi. Valilik Akçakoca Toplantı Salonu’nda Vali Hüseyin Aksoy başkalığında gerçekleştirilen koordinasyon toplantısına Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, daire müdürleri katıldı.

PROJE İÇİN ÇALIŞMA YAPILDI

Toplantıda yatırımlar hakkında veriler sunan Vali Hüseyin Aksoy, “Yatırımcı kurum ve kuruluşlar  tarafından İl Yatırım Takip Sistemine (İLYAS) girilen verilere göre ilimizde, 2019 yılında kamu kurum ve kuruluşları ile mahalli idareler tarafından toplam 521 proje üzerinde çalışma yapılmıştır. 2019 sonu itibarıyla biten proje sayısı 211, devam eden proje sayısı 215, ihale aşamasında bulunan proje sayısı 38, henüz başlanamayan proje sayısı ise 57’dir. 2019 yılı yatırımlarının proje tutarı toplamı 12 Milyar 894 Milyon TL’dir” şeklinde konuştu.

‘EN ÇOK YATIRIM ULAŞIMA’

Yatırımlar kapsamında rakamsal verileri de paylaşan Vali Aksoy, “2019 yılı ödenek toplamı ise 2 Milyar 717 Milyon TL’dir. 2019 yılı yatırımları için öngörülen toplam ödenekten yapılan harcama 1 Milyar 870 Milyon TL’dir. Buna göre, ortalama nakdi gerçekleşme oranı yüzde 69’dur. 2019 yılının toplam yatırım harcamalarında, Ulaştırma sektörü yüzde 35’lik oranla birinci sırada gelmektedir. Diğer Kamu Hizmetleri (DKH) sektörü yüzde 34’ lük payla ikinci, eğitim sektörü yüzde 22’lik pay ile üçüncü sırada gelmektedir. Bu üç sektör için yapılan harcama, toplam harcamanın yüzde 91’ine karşılık gelmektedir. Harcamanın geriye kalan yüzde 9’luk oranı ise diğer sektörlere aittir” dedi.

KAÇAK ORANI YÜZDE 30’UN ALTINDA

2019 yılında neler yaptıkları 2020 yılı için neler planladıklarını aktaran İSU Genel Müdürü Ali Sağlık, “Abone sayımız 823 Bin 761’e ulaştı. Her yıl aşağı yukarı yüzde 3-4 civarında artış gözleniyor. Buna bağlı olarak şehre verdiğimiz suda da yüzde 1’şlik artış oluyor. Geçen yıl 165. 7 Milyon metreküp su verdik. 113.8 Milyonunu tahakkuka bağlamış olduk. Bir önceki yıla göre artış oranı yüzde 2 oldu. Kayıp kaçak oranı 2019 yılı yüzde 1 düşüşle yüzde 30 seviyesinde tamamlandı. Şehir merkezinde yüzde 30’un altına düştü. Önümüzdeki 5 yıl içinde yüzde 25 seviyesine düşmeyi planlıyoruz” dedi.

SU STRESİNDEN UZAĞIZ

Sözlerini sürdüren Sağlık, “2018-2019’da tarife değişikliği olmayışı o nedenle tahakkuk miktarında 1 Milyon civarında artış oldu. Geçmiş alacakların üstüne giderek 811. 6 Milyon TL’sini tahsil ettik. Tahakkuk ve teminde her yıl bir önceki yıldan daha iyi sonuçlar alıyoruz. Yıllık kapasitemiz 245 Milyon metreküp. İhsaniye, Avcıdere ve Ballkıya Barajları ile 355 Milyon metreküpe ulaşacağız. Su stresinden uzak bir şehri planlıyoruz. Bugün itibariyle Yuvacık Barajı yüzde 50 namazgah yüzde 73. Denizli Göleti’nde de yüzde 80 doluluk oranımız var. Şuan için herhangi bir sıkıntımız bulunmamakta” ifadelerini kullandı.

KUZEYDE SU KAYNAĞI ARIYORUZ

2019 yılında içme suyu skalasından da bahseden Sağlık, “330 ayrı noktayı online olarak takip ediyoruz. Atık su skalasında da 4 yeni nokta ilave ederek 151 noktadan sanayi tesisleri, yağmur suları ve kanalizasyonları takip ediyoruz. Kocaeli’ de 2019 yılında su kaynaklarımız güneyde olmasına rağmen, yerleşmeler kuzeyde. Kuzeyde yeni içme suyu kaynakları bulmaya çalışıyoruz. Cumaköy’de 3 Milyon metreküplük bir gölet yaptık. İnşallah 1 ay sonra su tutmaya başlayacağız. Bu proje 26. 6 Milyon TL’ye mal oldu. Gebze’de su sıkıntısı yaşanıyordu. 20 Bin metreküplük yeni bir depo yaptık. Bunun maliyeti 11.6 Milyon TL oldu” diye konuştu.

4 YILDA 29 MİLYON METREKÜP TASARRUF

Su kayıplarının azaltılma projesinin 2019’un 8. ayında tamamlandığını ifade eden Sağlık, “Şehri 71 izole bölgeye ayırdık. Her bölgenin girişine basınç kırıcıları koyduk. 157 Bin 884 abonenin hareketlerini izleme imkanımız oldu. Yani şebeke skalasına geçmiş olduk. 2004 yılında yüzde 46,5 olan kayıp kaçak oranı 2019 yılının Ağustos ayında yüzde 27.9 olarak gerçekleşti. Yani 4 yılda 29 Milyon metreküp su kazandırdık. Şehir Hastanesi’nin su ihtiyacını tamamladık. Hastanesi’nin suyunu verdik. Gedikli ve Zeytinburnu köylerinin içe suyu kanalizasyon çalışmalarını bitirdik. Bulvar yağmur suyu terfi merkezlerinin jeneratörlerini yeniledik” şeklinde konuştu. 

İHSANİYE BARAJI İÇİN DSİ’DEN YARDIM TALEBİ

2019 yılında başlayıp devam eden projeleri de aktaran Sağlık, “Ballıkayalar Barajı’nın gövdesi bitti. İletim hattı ve arıtması için ihalesi yapıldı. İhsaniye Barajı’nda gövde çalışması bitti. İletim hattı ve arıtma konusunda DSİ’den yardım istiyoruz. Karamürsel içme suyu ve depo inşaatında 5 tanesini bitirdik 3 tanesi devam ediyor. Cumaköy Göleti’nde çalışmalar bitti. 18.5 Milyon TL’ye mal oldu. Yaklaşık bir ay içinde su tutmaya ve yazın su almaya başlayacağız oradan. Gebze’de çelik içme suyu hattının ihalesinin yaptık. 200 metresi serildi. Bin 537 metrelik kısmını değiştiriyoruz şu an. 5.8 Milyon’a mal olacak. Yıllar içerisinde devam edecek bu çalışma” dedi.

GEBZE VE DARICA’DA 73 MİLYON TL’LİK PROJE

İzmit’in muhtelif sokak ve caddelerinde içme suyu, kanalizasyon ve yağmur suyu hattı çalışmalarının da devam ettiğini belirten Sağlık, “Bu çalışmalar bitmek üzere. 2020 yılında Gebze ile Darıca’nın ve muhtelif sokak ve caddelerinde yaptığımız çalışma 73 Milyon TL’ye sözleşmeye bağlandı. Burada 11 kilometre içme suyu, 26 kilometre kanalizasyon, 19 kilometre yağmur suyu yapacağız. 15 Bin metreküplük depo yapıp Darıca’nın depodan su almasını sağlayacağız. Darıca’nın büyük bölümü şu anda şebekeden su alıyor” ifadelerini kullandı.

BARAJ VE GÖLET YAPIMLARI

DSİ 1. Bölge Müdürü Hayati Çelenk de söz alarak “Tarıma elverişli arazi 126 bin 280 hektar. Sulamaya açılan saha 4 Bin 436. İlimizde 7 barajda içme suyundan faydalanıyoruz. İçme suyu doluluk oranları yüzde 50. 2019’da 1 baraj, 2 gölet 2 gölet sulaması, 1 taşkın koruma, 1 arazi toplulaştırma planlanmış ve büyük kısmı tamamlanarak bunlara 220 Milyon 286 Bin TL harcanmıştır. Küçük su işleri kapsamında 2 adet gölet, 2adet gölet sulaması, 1 adet taşkın koruma yapılacak İşler tamamlandığında 2,99 Milyon metreküp su alacağız” dedi.

2019’DA 303 MİLYON TL YATIRIM

Karayolları 1. Bölge Müdürü Turgay Çolak, “Toplamda 500 km yol ağımız bulunmaktadır. Önceki yıllar harcamamız 1 Milyar TL. 2019 yılında 303 Milyon TL harcama gerçekleşmiştir. 4 adet köprümüz bulunmakta, 2 tanesini tamamlayıp trafiğe açtık. D100 İstanbul-Gebze-İzmit bölünmüş yolunda muhtelif kavşakların yapım işini büyük ölçüde bitirdik. 1-1,5 ay içinde tamamlayıp kavşağı hizmete açacağız” dedi.

MARMARAY’IN KÖRFEZ AYAĞI NE DURUMDA?

Marmaray hattı ile ilgili son durumu da aktaran Meriçli, “Gebze’de Halkalı’ya kadar devam eden 77 kilometrelik hat bulunuyor. Gebze’de Körfez’e (İzmit ve Tüpraş arasında) kadar olan 3. hat çalışması sürüyor. Gebze’deki hattı Sapanca’ya kadar ulaştıracağız. Marmaray’da şu anda 295 sefer yapıyoruz. 42 yolcu trenimiz var. İlimizde bugüne kadar 1 Milyar 975 Milyon TL’lik yatırım yapıldı. 2019 yılında 104 Milyon ödenek geldi. Gerçekleşme oranımız nakdi olarak yüzde 79” diyerek konuşmasını tamamladı.

KAYMAKAMDAN KOKU SORUSU

Çayırova Kaymakamı Hasan Gözen, ilçesindeki kokuyla alakalı İSU Genel Müdürü Ali Sağlık’a soru yönelterek “Kokuyla ilgili bizde de şikayet var. Çayırova’yla ilgili bir yatırım göremedim” dedi.  Sağlık soruyla ilgili, “Çayırova, bizim alt yapısını yenilediğimiz ender ilçelerinden. Bir koku varsa yağmur suyuna kanalizasyon bağlantısı yapılmıştır. O yüzdendir” dedi.

BU YIL İHALE YAPILACAK

Karayolları 1. Bölge Müdürü Turgay Çolak, Özmural’ın aktardığı sorunlarla ilgili söz alarak “Gürültü bariyerleri ile ilgili karayolları olarak yürüttüğümüz bir çalışma yok. Belediyelerimizle İstanbul ilinde çalışmalarımız var. Otobandaki yönlendirmelerle ilgili olarak bir ihalemiz var. İnşallah bu yıl sonuçlandıracağız. Akıllı yollar başlığı adı altında trafiğin durumunu, havanın durumunu, gidecekleri güzergahların dakikalarını belirten durumların ihalesini gerçekleştirdik. OSB’lerle ilgili şu anda bir bilgim yok” dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Yaşar Çakmak ise “Gebze’de OSB otoyoldan çıkış 2 tane. Otobandan OSB tarafından Gebze’ye çıkış, OSB tarafından Gebze’ye girişle ilgili bir çalışma var mı?” dedi.

SOLAKLAR KAVŞAĞI NE OLACAK?

Çakmak’ın sorusunu yanıtlayan Karayolları 1. Bölge Müdürü Turgay Çolak,  “Şu anda bir çalışmamız yok. Kuzey Marmara’yı bitirdikten sonra TEM’i ele alıp hem köprü güçlendirmeleri, hem kavşak hem de üst yapı boyutunda ele almayı planlıyoruz” dedi. Çakmak, “Özellikle İzmit’ten, Körfez’den Gebze istikametine gelen servisler şu anda Gebze’den çıkış yapıyorlar. Otobandan çıkış olsa sabah trafiğinde çok ciddi rahatlık olacaktır” şeklinde konuştu. Sağlık Müdürü Şenol Ergüney ise “Şehir hastanesinin yan yolunun girişinin az ilerisinde Solaklar Kavşağı var. O kavşak otoyol çıkışıyla giriş arasında kalıyor. Belirli saatlerinde de özellikle sabahları orası tıkanıyor. Orası da mutlaka önümüzdeki dönemde gündeme gelecektir. Orasıyla ilgili büyükşehirle ortaklaşa bir plan yapılırsa iyi olacağını düşünüyorum” dedi. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kaymakam, Gözen,, ‘koku, sorununu’, sordu!,
Yorumlar
Haber Yazılımı