Haber Detayı
26 Şubat 2020 - Çarşamba 09:49
 
Kazaların sebebi: ‘Kural ihlalleri!’
Gebze Haberi
Kazaların sebebi: ‘Kural ihlalleri!’

Otobüs kazalarının önlenmesine yönelik değerlendirme toplantısı Gebze Kaymakamı Mustafa Güler’in başkanlığında yapıldı. Toplantıda kazaların temel sebebinin kural ihlalleri olduğunu belirten Kaymakam Güler, “Özellikle toplu taşıma araçları ya da servis araçları bu ihlallere uymayanlar arasında. Toplu taşıma ve servis sürücülerinin kamu hizmeti yaptıkları için çok iyi seçilmeleri gerekir” dedi.

Büyük can ve mal kayıplarına sebebiyet veren otobüs kazalarının önlenmesi, otobüslerle yapılan şehir içi ve şehirlerarası yolcu taşımacılığı faaliyetlerinin güvenliğinin sağlanması ve bunun sürdürülebilir olması için gerekli tedbirlerin alınması amacıyla düzenlenen “Otobüs Kazalarının Önlenmesine Yönelik DeğerIendirme” toplantısı Kaymakam Mustafa Güler’in başkanlığında gerçekleştirildi. Kaymakamlık Makamı toplantı salonunda düzenlenen toplantıya Kaymakam Mustafa Güler’in yanı sıra, Emniyet Müdürü Adil Uğur Bilgili, Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı Barış Eke, Milli Eğitim Müdürü Şener Doğan, İlçe Yazı İşleri Müdürü İsmail Kara, Zabıta Müdürü Mehmet Umur, İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Büro Amiri Mehmet Arslan, Otogar Dernek Başkanı Mehmet Kızılkanat, Şoförler Odası Dernek Başkanı Necati Kaya ve Otobüs Seyahat Firması Yetkilileri katıldı.

KAZALARIN SEBEBİ KURAL İHLALLERİ

Toplantıda konuşan Kaymakam Mustafa Güler, “Değerli katılımcılar, İçişleri Bakanlığımızca ‘Trafik Güvenliği Uygulama Politika Belgesi’ uygulamaya konularak trafikte sürücü, yolcu ve yaya olarak yer alan insan unsurlarının yaptığı kural ihlalleri ile bu ihlallerin neden olduğu trafik kazalarının önlenmesi bakımından önemli çalışmalar ortaya konmuş ve gerek yaralamalı, gerek maddi hasarlı ve gerekse ölümlü kazaların azaltılmasında da çok önemli mesafeler alınmıştır. Toplantımızın temel amacı otobüslerimizin karıştığı kazaların en asgariye indirilmesi ve trafik mevzuatımızda bakanlığımızın genelgelerinde ortaya konan düzenlemelere herkesin uymasıdır.” dedi.

ZAMAN İÇERİSİNDE KARA YOLLARI ÇOK İYİLEŞTİ

Sözlerini sürdüren Kaymakam Güler, “İnsanların bir şehirden başka bir şehre gitmesinde en önemli ve yaygın vasıta otobüslerdir. Hava yolları Türkiye’de hızla gelişiyor. Hemen hemen otobüs ulaşımı kadar da hava yolu ile insan taşımacılığı yapılmaktadır. Ülkemizde zaman içerisinde kara yolları çok iyileşti. Çift yönlü yollarımız ülkemizin her tarafına ulaştı. İki yönlü yol kalmadı farklı yönlerde iki ayrı yol oluştu. Temennimiz ölümlü trafik kazalarının olmaması veya en kötü ihtimalle ufak tefek maddi hasarlı kazaların olması. Memleketimizde maalesef hala trafik kazaları oluyor özellikle kamu hizmeti sebebiyle yollarda daha fazla bulunan otobüs kazaları ve otobüs yangınları bizim için çok önemli. Ayrıca evlatlarımızın okullara gidiş gelişinde servis hizmetlerimizin güvenilir olması önem arz etmektedir. Servis sürücülerinin kamu hizmeti yaptıkları için çok iyi seçilmeleri gerekir. Servis şoförlerinin şehirlerarası ulaşımda araçları makul sürelerde kullanması lazım. Gittiği mesafeye göre birden fazla sürücünün araçta olması gereklidir. Firma sahiplerinin gerekli kontrolleri Jandarma ve Emniyet’ten beklemeden kullanılan otobüslerin yol şartlarına uygun olup olmadığını, periyodik bakımlarının yapılıp yapılmadığını denetlemesi gerekir. Böylece Emniyete ve Jandarmaya daha az iş düşer.” ifadelerini kullandı.  

KAZALARI EN AZA İNDİRMEK İÇİN DAHA FAZLA DUYARLI OLALIM

Toplantımızın temel amacı kamu esenliği, kamu güvenliği, otobüslerimizin karıştığı kazaların en asgariye indirilmesi ve trafik mevzuatımızda Bakanlığımızın genelgelerinde ortaya konan düzenlemelere herkesin uymasıdır. Bu konuları hepimiz biliyoruz, ama bizler bir kez daha sizlerle paylaşarak, bu konularda daha duyarlı hale gelmeyi özellikle sizlerden istiyoruz.” diyen Kaymakam Güler katılım sağlayan herkese teşekkür etti ve toplantının hayırlı olmasını diledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kazaların, sebebi:, ‘Kural, ihlalleri!’,
Yorumlar
Haber Yazılımı