Haber Detayı
01 Eylül 2019 - Pazar 17:46
 
Kazanan Akyüz oldu!
Petrol-İş Sendikası’nın 28. olağan genel kurulunda delegeler sandık başına gitti. 250 delegenin oy hakkının olduğu kongrede Süleyman Akyüz 129 oy alarak sendikanın yeni genel başkanı oldu, Ali Ufuk Yaşar ise 118 oyda kaldı.
Kocaeli Haberi
Kazanan Akyüz oldu!

Petrol-İş Sendikası’nın cumartesi günü İstanbul’daki genel merkezinde başlayan 28. olağan genel kurulu bugün yapılan seçimle sona erdi. Sendikanın 16 şubesinde seçilen 250 delegenin oy kullanma hakkının olduğu seçimde mevcut genel başkan Ali Ufuk Yaşar ile Gebze Şube Başkanı Süleyman Akyüz'ün listeleri yarıştı. Saat 09.00’da başlayan oy kullanma işlemi saat 17.00’de sona erdi. Sandık başında oy kullanma işlemini izleyen başkan adayı Süleyman Akyüz, adaylığı ve seçim süreci ile ilgili konuştu. Akyüz, "Petroliş Türkiye'nin en köklü sendikası. Çok etkin bir sendikayız. Mücadeleci yapımızı göstermek için, tekrar bu ruhu sendikamıza kazandırmak ve yürümek için yola çıktık. Uzun yıllar bu görevi yapmış ve bu işin içinde olmuş insanlarız. İnşallah hayırlı sonuçlar çıkacak. İnsanların özlemle beklediği yapıyı sendikamıza tesis edeceğiz. Sınıf adamı olmak başka bir şeydir. Kendine adam olmak başka bir şeydir. Son dört yılda maalesef bu örgütün huzuru kalmadı. Biz göreve seçilirsek ‘o şube bize destek verdi’, ‘bu şube bize destek vermedi’ demeyeceğiz. Çalışacağız ve barıştıracağız” dedi.

SUÇLAMALARA CEVAP VERDİLER

Süleyman Akyüz'ün listesinde Genel Sekreter adayı olan Kocaeli Şube Başkanı Salih Akduman, sendikalarında bozulan birlik ve beraberliği yeniden sağlayacaklarını söyledi. Sendikaların 69 yıllık geçmişi ve geleneği olan bir sendika olduğunu kaydeden Akduman, ayrıca, “Ne yazık ki son dönemlerde sendikamız farklı bir yere çevrildi. Sendikamızda bölünmeler ve kutuplaşmalar var. Bu işler bizim kodlarımızda olan şeyler değil. Sendikamız rayından çıktı. Biz tekrar eski birlik ve beraberlik içindeki günlerimize dönmek istiyoruz. Bunu da başaracağız. Tüm üyelerimizle el ele vererek daha güçlü bir işçi sınıfı için mücadele edeceğiz” ifadelerini kullandı. Petrol-İş Sendikası genel kurulunda bir kez daha aday olan mevcut genel başkan Ali Ufuk Yaşar, genel kurulda kendisine yönelik tüm suçlamalara yanıt verdiğini ve kendisini suçlayanların konuşamadığın belirtti. Yaşar, iki gündür sendikalarında demokrasi şöleni yaşandığını belirterek, "Bizim hedefimiz işçinin haklarını en düzgün şekilde korumak. İşçilerin sorunlarını çözecek bir ekiple yola çıktık. Genel kurulun ilk gününde bana da çok sataşmalar oldu. Ancak ben gece hepsine toptan cevap verdim. Ben konuşunca ağızlarını açamadılar. Öylece dinlediler. İsnat ettikleri tüm suçlamalara teker teker cevap verdim. Sonra hiçbir şey diyemediler” açıklamasını yaptı.

SÜLEYMAN AKYÜZ’ÜN LİSTESİ

Genel Başkan: Süleyman Akyüz

Genel Sekreter: Salih Akduman

Genel Mali Sekreter: Turgut Duşova

Genel Örgütlenme ve Eğitim Sekreteri: Mustafa Mesut Tekik

Genel Yönetim Sekreteri: Ünal Akbulut

MERKEZ DENETİM KURULU

Selami Kırlı, Ziya Selvi, Adem Çoktan, Asım Çavuşoğlu, Mehmet Saptan, Vahap Orhan

TÜRK İŞ ÜST KURUL DELEGELER

Süleyman Akyüz, Salih Akduman, Turgut Duşova, Mustafa Tekik, Ünal Akbulut, Orhan Zengin, Ahmet Oktay, Efcin Çulca, Ercan Yavuz, Şehmuz Kaygusuz, Muzaffer Işık, Nesim Yetişoğlu, Veysel Gündüz, Eyüp Akdemir, Sinan Kırmızıçiçek, Mustafa Örgen

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kazanan, Akyüz, oldu!,
Yorumlar
Haber Yazılımı