Haber Detayı
22 Şubat 2019 - Cuma 12:25
 
Kazananı tapu belirleyecek!
ÖMÜR KAVRAN YAZDI... OKUMADAN GEÇMEYİN..
Kocaeli Haberi
Kazananı tapu belirleyecek!

Bu dönemin en büyük seçim vaadi “Gebze’deki tapu sorununu çözeceğiz.” İster iktidar ister muhalefet, Gebze’de ki bütün belediye Başkan Adaylarının en önemli seçim vaadi, 25 bine yakın nüfusun yaşadığı Hürriyet ve Yavuz Selim Mahallelerinin 2B tapu sorununun çözümüne dair. Gebze gibi 260 bin seçeme sahip bir İlçede 25 bin nüfus her ne kadar yüzde 10’a tekabül etse de, olaya böyle bakmamak gerekir. Zira her ne kadar tapu sorunu Hürriyet ve Yavuz Selim’de olsa da, bu bölgede Beylikbağı, Ulus, Mimar Sinan, Hürriyet, Yavuz Selim, Adem Yavuz ve Cumhuriyet Mahalleleri her zaman bir bütün olarak hareket eder, aynı havayı soluklar, aynı yapıya ve aynı düşünceye sahiptir. Bu 7 mahallenin birinden çıkan sonuç, diğerinde çok farklı şekilde neticelenmez. Çünkü bu insanların yazgısı bir, örfü bir, her şeyleri bir. Bu nedenledir ki her seçimde bu bölge aynı seçim sonucunu vermekte. Özellikle İktidar Partisi burada en düşük oyu Yüzde 70, en yüksek oyu Yüzde 80 olarak her seçimde almayı başardı. Bölgenin ortalaması yüzde 75’lerde. O yüzden Gebze’de seçimin sonucunu belirleyen en önemli etken 7 mahalleden oluşan Beylikbağı bölgesi diyebiliriz.

***

Kazanan vatandaşlar olacak!

Bütün Belediye Başkan Adayları bu durumun farkında ve bu nedenle 2019 seçimlerinde özelde Hürriyet ve Yavuz Selim, genelde ise Beylikbağı bölgesi kıymete binmiş durumda. 35 yıldır çözülemeyen tapu sorunu ilk defa çözüme bu kadar yakın. Buralarda yaşayan insanlar inanın artık vaat duymak istemiyor, icraat yapılmasını istiyor. Bu nedenle icraatı kimin yapacağına inanırsa bu seçimde ona oyunu verecektir. İnanın bu oylar da dağılım haline gitmeyip, adeta ortak bir kararmış gibi tek adayın etrafında birleşecektir. Çünkü bölge insanı sürekli iç içe ve bu konuyu her gün, her saat konuşuyor. Bu seçimde bu iki mahallede yaşayan insanlarımıza şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, bu dönem kazanan siz olacaksınız. Kazanan hangi aday olursa olsun, Türkiye gündemine taşınan tapu sorununda asıl kazanan vatandaş olacaktır. Çünkü, vatandaşın mağduriyetinin ve tepkisinin farkında olan siyasiler, artık ciddi bir şekilde tapuları vatandaşa teslim etmeninin gerektiğine inanıyor.

***

Adaylar tapu için ne diyor?

AK Parti’nin Gebze Adayı Zinnur Büyükgöz, aday gösterilir gösterilmez “Önce Tapu, sonra yapı” diyerek bu konuda ki düşüncesini açık açık ilan etti ve 6-10 ay içerisinde tapuların hak sahiplerine teslim edileceğini belirtti. Zinnur beyin bu yöndeki beyanatı vatandaşları sevindirirken, kendisini zor durumda bırakan tek konu ise mevcut başkan Adnan Köşker’in 2014 yılından beri “Tapuları vereceğim.” dediği halde, Kentsel Dönüşümdü, İmar Barışıydı diyerek sürünceme de bırakması.  CHP’nin Gebze Adayı Recep Dursun ise bu konuda 7 yıldır mücadele ediyor. Gerek siyasi kanat olarak, gerekse bölgede yaşayan vatandaşların gönüllü Avukatı olarak, Kentsel dönüşüme girmeden tapuların vatandaşlara teslim edilmesi noktasında kararlı ve hiçbir şekilde geri adım atmış değil. 7 yıl boyunca verdiği mücadele Recep beyin en büyük şansı, ancak karşısında yıkılması gereken en önemli duvar ise genel seçimlerde Yüzde 80’lere varan AK Parti oylarını kesmek. Bunu ne kadar başarabilir bilemiyoruz, ancak Recep beyi Bölge insanın ne kadar sevdiğine şahidim. Aynı şekilde Bağımsız Belediye başkan Adayı Serap Çakır’ın da en çok gündeme getirdiği konulardan birisi tapu meselesi. Serap hanım, MHP’de siyaset yaptığı günlerden beri bu konuya hakim, sık sık vatandaşların mağduriyetini dinledi ve o da önce tapu sonra yapı düşüncesinde. Serap Hanım ve Çakır Ailesinin Gebze’de sevilen yapısı Bölgede oya dönüşürse kimse şaşırmasın.

Son olarak Saadet Partisi’nin adayı Burcu Çetinkaya da bölgede Kentsel Dönüşüme karşı ve Saadet Partisi’nin bu konuda ki politikasını vatandaşlara anlatıyor. Burcu Çetinkaya da hak sahiplerine tapularını vereceğini ifade ederek bölge insanına yeşil ışık yakıyor.

Evet bütün adaylar, şartsız şurtsuz tapuları vermeye taraftar. Bakalım seçimden sonra neler olacak göreceğiz. Şimdiden iki mahalleye tapuları hayırlı olsun.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kazananı, tapu, belirleyecek!,
Yorumlar
Haber Yazılımı