Haber Detayı
31 Ekim 2016 - Pazartesi 12:52
 
KEFEK Başkanı Katırcıoğlu, Kars’ta kadın zirvesine katıldı
AK Parti Kocaeli Milletvekili R.Sezer Katırcıoğlu, KEFEK ve Birleşmiş Milletler Kadın Biriminin (UN Women) organizesinde Kars, Ağrı, Ardahan ve Iğdır’ı kapsayan bölge toplantısına katıldı.
Kocaeli Haberi
 KEFEK Başkanı Katırcıoğlu, Kars’ta kadın zirvesine katıldı

 

 

 

 

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) ve Birleşmiş Milletler Kadın Biriminin (UN Women) ortaklaşa gerçekleştirdiği organizasyonla Kars, Ağrı, Ardahan ve Iğdır’ı kapsayan bölge toplantısı düzenlendi. AK Parti Kocaeli Milletvekili, MKYK Üyesi ve KEFEK Başkanı R.Sezer Katırcıoğlu’nun da konuşma yaptığı toplantıya, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da katıldı.

 

GENİŞ BİR KATILIMLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi, yerel ve ulusal düzeyde toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda duyarlılığı artırmak amacıyla “Ağrı, Ardahan, Iğdır, Kars Bölgesel Bilgi ve Deneyim Paylaşımı ve Farkındalık Arttırma Toplantısı" gerçekleştirildi. TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) ortaklığında yürütülen "Türkiye’de Siyasi Liderlikte ve Siyasi Katılımda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Projesi" kapsamında düzenlenen toplantıya Kars’ta yapıldı. Toplantıya Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Radiye Sezer Katırcıoğlu’nun yanı sıra, Komisyon üyesi milletvekilleri, Birleşmiş Milletler Kadın Birimi Ülke Program Direktörü Fulya Vekiloğlu, Kars Valisi Rahmi Doğan, Iğdır Valisi Ahmet Turgay Alpman, Ardahan Valisi İbrahim Özefe, Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, Serhat Kalkınma Ajansı temsilcileri ve bölgedeki sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.

 

TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ PROJESİ DEVAM EDİYOR

Bölgedeki kamu kurumlarının toplumsal cinsiyet alanındaki çalışmalarıyla ilgili sunum yaparak katılımcılarla deneyimlerini paylaştığı toplantıda kapanış konuşmasını gerçekleştiren KEFEK Başkanı R.Sezer Katırcıoğlu, “Komisyonun 24’ncü dönemde Birleşmiş Milletler Kadın Birimi ile Türkiye’de toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamaya yönelik ortamın desteklenmesi projesi kapsamında başlamış olduğu ülke genelinde farkındalık toplantılarımızın 26’ncı dönem de Türkiye'de siyasi liderlik ve siyasi katılımda toplumsal cinsiyet eşitliği projesi ile devam ediyoruz.” dedi.

 

BU TOPRAKLARDA MÜCADELEMİZ BİTMEYECEK

Yaklaşık otuz kentin temsilcilerini bir araya getirmek amacıyla sekiz farklı ilimizde bilgi paylaşım toplantılarını gerçekleştirdiklerini belirten KEFEK Başkanı Katırcıoğlu, “30 Ekim, aynı zamanda üzerine bastığınız bu vatan toprağı Kars ilimizin düşman işgalinden kurtuluşunun yıldönümüdür. Karslı hemşerilerimizle bugün burada beraber olmaktan bahtiyar ve mutluluk duyuyorum. Türklerin Anadolu’ya girdiği ilk nokta olan, asırlar boyu Kafkasların kilidi olmuş Kars kentimiz, tam 40 yıl bayraksız ve ezansız göğe bakmanın ne demek olduğunu derin acılarla tecrübe etmiş bir şehrimizdir. Asil ve kahraman milletimizin Kurtuluş mücadelesinin en destansı kesitlerini de bu kadim şehrimizde yaşadık. Veli ve şehit Ebul Hasan Harakani Hazretleri ile süregelen hikmet ve şuur yoluyla da hedefimize doğru hareket halindeyiz. Bu topraklarda mücadelemiz bitmeyecek, herkes bilmelidir ki bu tür hainler var oldukça, aziz milletimizin hainlerle de mücadelesi devam edecektir” diye konuştu.

SÖZ KONUSU VATANSA GERİSİ TEFERRUATTIR

30 Ekim 1920'de kurtuluşu sağlayan bu asil duruş 15 Temmuz'da da tecelli etti diyen Katırcıoğlu, “Kars halkı 15 Temmuz’da tankların karşısına dikilerek asker kılığındaki darbeci teröristleri de gereken yere göndermiş, namusuna helal sürdürmemiştir. Bu millet istiklaline âşıktır. Tehlike ister dışarıdan, ister içeriden olsun kim tarafından gelirse gelsin vatanımız, bayrağımız, ezanımız, bağımsızlığımız söz konusu ise milletimiz gerekeni her zaman yapmaktadır. 15 Temmuz direnişi gösterdi ki Anadolu’muzun kadınları yamandır, gözü karadır. Kadınlarınız için vatan mücadelesi beklemez diyerek, o gece yarısı çıkıp tankların karşısına dikildi, hainlerin suratlarına hainliklerini bildirdi. İşte biz böyle bir milletiz. Hangi etnik kökenden geldiğimiz, hangi cinsiyetten olduğunuz, yaşımız ve mesleğimiz söz konusu vatan olduğunda hepsi teferruat oluyor. Biz meselelerimizi tek vücut olarak çözdük, tarihi boyunca da yine böyle çözeceğiz. Bir olacağız, beraber olacağız, kardeş olacağız ve hep birlikte Türkiye olacağız. Her türlü meselemizi, hatta kadınla ilgili toplumsal cinsiyet ile ilgili konuları da bu yöntemle çözeceğiz. Ayrışmadan, dağılmadan, bölünmeden çözeceğiz, tartışacağız ama bölünmeyeceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: , KEFEK, Başkanı, Katırcıoğlu,, Kars’ta, kadın, zirvesine, katıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı