İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Üniversitede Skandal
Üniversitede Skandal
ertelendi...
ertelendi...
Haber Detayı
25 Ocak 2016 - Pazartesi 14:42
 
Kentten kaçıp derin nefes almanın adresi: Darıca
İstanbul'a yakınlığıyla ön plana çıkan ve Kocaeli'nin üçüncü büyük ilçesi olan Darıca, özellikle doğasıyla günübirlikçi turistlerin gözdesi haline geldi
Darıca Haberi
Kentten kaçıp derin nefes almanın adresi: Darıca

İlçe statüsüne 2008'de kavuşan, 180 bin nüfuslu Darıca, son yıllarda yapılan yatırımlarla eğitim, turizm ve spor şehri olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Avrupa'nın en büyük üçüncü hayvanat bahçesi unvanına sahip olan Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı'nın yanı sıra doğa harikası olarak bilinen meşhur Bayramoğlu yarımadasını sınırlarında bulunduran Darıca, 16 km'lik sahil şeridiyle görenleri kendine hayran bırakıyor. İstanbul'a yakınlığıyla ön plana çıkan Darıca Kocaeli ile İstanbul arasında adeta bir köprü vazifesi görürken özellikle günübirlikçi turistlerin gözdesi haline geldi. Son yıllarda yenilenen Boğaziçi Hayvanat Bahçesi adını dahi duymadığımız değişik türde binlerce hayvan ve bitki çeşidi ile misafirlerini adeta farklı dünyalara götürürken Darıca sahilde yapılan çalışmalar da günübirlikçi turistler için Darıca'yı çekim merkezi haline getirmiş durumda. Özellikle Anadolu medeniyetinin son üç büyük devleti olan Selçuklu Devleti, Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye Cumhuriyeti'ni simgeleyen Gönül Birliği Kapısı, kısa sürede Paris'in Eyfel Kulesi gibi Darıca'da çektirilen hatıra fotoğraflarının ayrılmaz bir parçası haline gelirken, istatistikler 2015'te yaklaşık 1 milyon 200 bin kişinin günübirlik geziler için Darıca'yı tercih ettiğini gösteriyor. Geçtiğimiz ekim ayında Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, AK Parti Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu AK Parti Kocaeli İl Başkan Şemsettin Ceyhan, bölge protokolü ve vatandaşların katılımıyla açılışı yapılan Darıca Belediyesi Adnan Menderes Kültür Merkezi değişik mimari yapısıyla bir deniz şehri olan Darıca'ya çok yakıştı. Adını dönemin Başbakanlarından merhum Adnan Menderes'ten alan Darıca Belediyesi Adnan Menderes Kültür Merkezi toplam 18 bin metrekarelik inşaat alanı ve toplam 16 milyon 200 bin TL'lik maliyetiyle yaklaşık 2 buçuk yılda tamamlandı. 

BİLGİ EVLERİ ÖĞRENCİLERE KUCAK AÇTI 
Darıca Belediyesi tarafından dokuz ayrı mahallede kurulan bilgi evlerinde 15 bin öğrenciye hizmet veriliyor, Bilgi Evi'ne gelen öğrenciler ilk önce okuma alışkanlığını pekiştirmek için etüt sınıfında en az 15 dk. kitap okuyup daha sonra bilgisayarlardan istifade edebiliyorlar. İnternette ödevlerini araştırma imkanına sahip olan öğrenciler aynı zamanda ücretsiz olarak bilgisayar çıktısı alabiliyorlar. Bilgisayarların boş olması durumunda ise ödevlerin ardından belli bir süre ,görevli personel gözetiminde şiddet içermeyen ve öğrencilerin zihinsel gelişimlerine katkı sağlayabilecek oyunların oynanmasına izin veriliyor. Darıca Belediyesi Bilgi Evleri son olarak Adnan Menderes Kültür Merkezi'nde üniversiteye hazırlanan öğrenciler için de bir büyük hizmeti hayata geçirerek hafta sonları verdiği ücretsiz dersler ve deneme sınavlarıyla öğrencilere hizmet veriyor. 

KAYNAK:SABAH

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kentten, kaçıp, derin, nefes, almanın, adresi:, Darıca,
Yorumlar
Haber Yazılımı