İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Yeni Dönem Başlıyor
Yeni Dönem Başlıyor
Felç Etti
Felç Etti
Haber Detayı
22 Eylül 2018 - Cumartesi 08:30
 
KİRADA YÜKSEK ZAMA SON!
Kira artışları, kura bağlı olarak artan üretici fiyat endeksi yerine tüketici fiyatlarındaki artışa göre belirlenecek. Kiracıların yüksek zamla karşılaşması önlenecek.
Ekonomi Haberi
KİRADA YÜKSEK ZAMA SON!

2019-2011 yıllarını kapsayan Yeni Ekonomi Programı'na () göre; kira artışları, kura bağlı olarak artan Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) yerine tüketici fiyatlarındaki artışa göre belirlenecek. Taşınmaz değerleme sistemi kurularak gayrimenkul envanteri tamamlanacak. Böylece, tapu harçları ve  vergilerinin gerçek değeri üzerinden alınması sağlanacak şekilde gayrimenkul vergilendirme sistemi yeniden düzenlenecek.  Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu Başkanı Hacı Ali Taylan, "Çok önemli bir karar, bu sene ÜFE'deki yükselişten dolayı kira artışları yüzde 19'a ulaştı. Vatandaşı koruyacak bir önlem almak gerekiyordu, kira artışlarının tüketici fiyatlarına bağlanmasını doğru buluyorum" dedi.


HARÇLAR DÜŞÜRÜLSÜN
YEP'te yer alan taşınmaz değerleme sisteminin çok önemli bir soruna çözüm getirmesini beklediklerini aktaran Taylan, "Tapu harçları ve emlak beyan değerleri yüksek. Büyük şehirlerde emlak vergi oranları ikiyle çarpılıyor, bunun düşürülmesi gerekiyor" dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: KİRADA, YÜKSEK, ZAMA, SON!,
Yorumlar
Haber Yazılımı