KO-MEK 10. dönem Aile Okulu Aslanhan’ın dersi ile başladı
Haber
11 Şubat 2019 - Pazartesi 09:57
 
KO-MEK 10. dönem Aile Okulu Aslanhan’ın dersi ile başladı
Eğitimci- yazar Aslanhan, 10. dönemin ilk dersinde, sosyal medyanın çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerini anlattı
Darıca Haberi
KO-MEK 10. dönem Aile Okulu Aslanhan’ın dersi ile başladı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitim Kurslarının, aile ve çocuk gelişimi konusunda, kursiyerleri için projelendirdiği Aile Okulu, 10. Eğitim dönemine başladı. Bu dönemin dersleri Körfez ve Gebze bölgesindeki KO-MEK kurslarını kapsayacak. Dersler sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki etapta gerçekleştirilecek. Dönemin ilk dersini Sıtkı Aslanhan verdi. Eğitimci-yazar “Mutlu Aile Mutlu Toplum” başlıklı ilk derste, sosyal medyanın zararlarından, aile içindeki iletişime kadar birçok önemli başlıkta KO-MEK kursiyerlerine altın değerinde tavsiyelerde bulundu.

KURSİYERLERDEN YOĞUN İLGİ

10. dönemin ilk dersi Körfez Tütünçiftlik Kültür Merkezi’nde yapıldı. Kursiyerler her dönem olduğu gibi Aile Okulu’nun derslerine yine yoğun katılım gösterdi. Eğitimci – yazar Aslanhan eğitim öncesinde sözlerine KO-MEK Aile Okulu’nun önemine değinerek başladı. KO-MEK’in Aile Okulu Projesi’nin kursiyerler adına son derece kıymetli bir eğitim olduğunu anlatan Aslanhan, “Bu programlar yapılır ancak devamlılığı fazla gelmez. KO-MEK, Aile Okulu Projesi’ni sürekli hale getirdi ve onuncusunu gerçekleştiriyor. Ben KO-MEK’i çok önemsiyorum. Çünkü, sosyal medyanın ve televizyonun olumsuzluklarından kurtulmanın en güzel yolu doğru işlerle uğraşmaktır. KO-MEK,  bu anlamda insanlarımıza büyük hizmet veriyor. Aile Okulu gibi projeleriyle de kursiyerlerine yalnız olmadıklarını htirerek, sıkıntılarına çözüm üretmeye çalışıyor” şeklinde konuştu.

AİLELER DİKKATLİ OLMALI

Aslanhan daha sonra “Mutlu Aile Mutlu Toplum” başlıklı dersine geçti. Verdiği çarpıcı örneklerle derse olan ilgiyi arttıran Aslanhan, özellikle sosyal medya ve televizyonunun olumsuz yönlerinin çocuklar ve gençler üzerindeki etkilerine değindi. Çocukların ve gençlerin sosyal medya vasıtasıyla adeta tuzağa düşürüldüğünü anlatan Aslanhan, bu konuda özellikle ailelerin dikkatli olması gerektiğini söyledi.

ÇOCUKLARIMIZ YORGUN

Akıllı telefon, bilgisayar ve tabletlerin çocukların zekâsını olumsuz yönde etkilediği konusu da derste gündeme geldi. Çocukların uykuya geçene kadar ellerinden telefonlarını düşürmediğini kaydeden Aslanhan, bu cihazlardan çıkan ışıkların beyne “uyuma” sinyali gönderdiğini anlattı. Aslanhan, “İşte bu sebepten dolayı, çocuklar, uykularını almadan kalkıyor ve hep yorgun halde dolaşıyor. Ama bizler, eskiden annelerimizin ya da ninelerimizin okudukları hikayeleri dinleyerek ve duamızı ederek uykuya dalardık. Bu çocuklar ise telefonu görerek uyuyorlar. O nedenle de sürekli stres ve gerginlik hali içindeler” diye konuştu. Eğitimci yazar Aslanhan, “Mutlu Aile Mutlu Toplum” başlıklı dersinin ikinci seansını ise aynı gün öğleden sonra Darıca Adnan Menderes Kültür Merkezi’nde verdi.

10. DÖNEMİN DERS ÇİZELGESİ

10. Dönem Aile Okulu’nun dersleri 14-21 ve 28 Şubat tarihlerinde devam edecek. Dersler, Körfez Tütünçiftlik Kültür Merkezi ile Darıca Adnan Menderes Kültür Merkezi’nde, sabah ve öğlen olmak üzere iki seansta yapılacak.

Aile Okulu’nun ders çizelgesi ise şöyle:

Dr. Ravza Cihan,         “Medya ve Aile” 14 Şubat Salı

 10.00-12.00 Tütünçiftlik Kültür Merkezi

                                      14.00-16.00 Darıca Adnan Menderes Kültür Merkezi

Mehmet Baki Öztürk,  “Çocuk Yetiştirmenin Püf Noktaları” 21Şubat Salı

10.00-12.00 Tütünçiftlik Kültür Merkezi

                                     14.00-16.00 Darıca Adnan Menderes Kültür Merkezi

Nurten Ceceli Alkan,     “Evlilikte Ben İken Biz Olmak”  28 Şubat Salı

  10.00-12.00 Tütünçiftlik Kültür Merkezi

                                      14.00-16.00 Darıca Adnan Menderes Kültür Merkezi

Kaynak: Editör:
Etiketler: KO-MEK, 10., dönem, Aile, Okulu, Aslanhan’ın, dersi, ile, başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı