Haber Detayı
09 Mart 2020 - Pazartesi 11:03
 
KO-MEK ilçe sergileri başlıyor
Gebze Haberi
KO-MEK ilçe sergileri başlıyor

KO-MEK’in Aile Temalı İlçe Sergileri, baharın gelişini göz nuru eserleriyle karşılayacak. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitim Kursları (KO-MEK) 2019-2020 eğitim – öğretim dönemi kursiyerlerinin eserlerinden oluşan ilçe sergileri 10 Mart Salı günü başlıyor. KO-MEK 16. yıl ilçe sergileri bu yıl “Aile” teması ile vatandaşların beğenisine sunulacak. Aile temalı ilçe sergileri, Kartepe ilçe sergisi ile başlayacak. Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde 10 Mart Salı günü gerçekleştirilecek olan sergi 14.30’da açılacak. KO-MEK 16. yıl ilçe sergileri 16 Nisan Perşembe günü Gebze ilçe sergisi ile sona erecek. El emeği göz nuru eserlerin vatandaşlarla buluşacağı sergi programları ise şöyle:

19 Mart Dilovası İlçe Sergisi 14:30 Dilovası Kültür Merkezi/ Cumhuriyet Mah. Bağdat Cad. Dilovası Belediye Altı Dilovası.

31 Mart Darıca İlçe Sergisi 14:30 Darıca Adnan Menderes Kültür Merkezi/Cengiz Topel Cad. No. 9 Darıca.

2 Nisan Perşembe Çayırova İlçe Sergisi 14:30 Naim Süleymanoğlu Kültür Merkezi/ Cumhuriyet Mah. Namık Kemal Cad. Çayırova.

16 Nisan Gebze İlçe Sergisi 11:00 Beylikbağı Ahmet Pembegüllü Kültür Merkezi/Hürriyet Mah. Yaşar Doğu Cad. 2050 Sok. No:2 Gebze.

EĞİTİMİN HİZMETİNDE 16 YIL

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitim Kursları bu yıl 16. Eğitim yılını kutluyor.  Eğitim hayatına 16 yıl önce 8 kurs merkezi ile başlayan KO-MEK, her eğitim döneminde kurs merkezi ve branş sayısını arttırdı. KO-MEK halen 42 kurs merkezinde ve 12 ilçede faaliyetlerini sürdürüyor.

16 YILDA 662 BİN 565 KURSİYERE ÜCRETSİZ EĞİTİM

Kentin halk eğitimi konusunda tartışmasız en önemli adresi olan KO-MEK, 16 yıl içinde 662 bin 565 kursiyere 40 farklı meslek dalında ücretsiz meslek ve sanat eğitimi verdi. KO-MEK 2019-2020 eğitim öğretim yılı ilk döneminde ise 42 kurs merkezinde halen 54 bin 939 vatandaşa 200 farklı branşta eğitim vermeye devam ediyor.

İSTİHDAMA ÖNEMLİ KATKI

Sanat eğitiminin yanındaki meslek branşları ise ülke istihdamına can verdi. Bu kurslardan yetişen çok sayıda vatandaş iş buldu ya da kendi iş yerini açtı. KO-MEK, Gazaltı Kaynakçılığı, Doğal Gaz İç Tesisatçılığı, Fiber Optik, Pişmaniye Yapımı, Mantar Yetiştiriciliği, Servis Elemanlığı ve Havuz Suyu Operatörlüğü gibi çok farklı branşta istihdama yönelik kurslar açtı. Bunun yanı sıra, KOSGEB ve İşkur ortaklığında açtığı Uygulamalı Girişimcilik Kursları ile de girişimcilere umut oldu. 

HAYATA YENİDEN BAĞLANAN İNSANLAR

Sanat branşlarında eğitimlere katılan vatandaşlar ise bir aile sıcaklığı içinde hayatlarına farklı bir bakış açısı getirdi. Hastalığını, derdini, bu kurslarda unutarak çok sayıda vatandaş KO-MEK Ailesi ile hayata yeniden bağlandı.

KO-MEK VEFASI

KO-MEK eğitimin yanı sıra hayata geçirdiği projeleriyle bizi biz yapan değerlere katkı sundu. KO-MEK Vefası, KO-MEK Bohçası, KO-MEK Hurması adını taşıyan ve kursiyerlerin bir anlamda aldıkları eğitimin zekâtını verdikleri anlamlı projeler gönüllere taht kurdu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: KO-MEK, ilçe, sergileri, başlıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı