Haber Detayı
15 Mayıs 2019 - Çarşamba 11:39
 
KOBİ Aracı Programı Güncellendi!
Gebze Teknik Üniversitesi’nde yer alan Teknoloji Transfer Ofisi program güncellemeye gitti. Gebze TTO’dan yapılan açıklama da KOBİ Aracı Programı’nın güncellendiği bilgisi verildi.
Gebze Haberi
KOBİ Aracı Programı Güncellendi!

Gebze Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (Gebze TTO) KOBİ Aracı Programı’nın güncellendiğini duyurdu. Gebze TTO’dan yapılan açıklamada; “EIC pilotu ile KOBİ’lerin inovasyon potansiyellerinin geliştirilmesine destek verilerek inovatif fikirlerin hızlı ve etkin bir şekilde pazara aktarılması amaçlanmakta ve uzun vadede Avrupa’nın endüstriyel rekabetçiliğinin artması, ekonomik büyüme ve istihdam olanaklarının artırılması amaçlanmaktadır. Bu amaçla Avrupa Komisyonu, Ufuk2020 Avrupa İnovasyon Konseyi (EIC) Çalışma Programını 2019-2020 yılları için güncellemiş ve bu kapsamda EIC çatısı altındaki programlara toplamda 2 Milyar € tahsis etmiştir. Güncellenmiş Çalışma Programı, bir sonraki mevcut Ufuk Avrupa 2021-2027 Programı’na referans olacak niteliktedir.

HIZLANDIRMAK İÇİN DESTEK

Program dahilinde, Pathfinder (FET Open ve FET Proactive) ile radikal ve yenilikçi teknolojiler geliştirmeyi amaçlayan iddialı ve riskli işbirliğine dayalı araştırma projeleri desteklenecektir. Accelerator (KOBİ Aracı Faz 2) ile inovatif KOBİ'lere en az TRL 6 seviyesinde olan projeleri için Avrupa ve küresel pazarlardaki ölçeklendirmelerini hızlandırmak amacıyla destek verilecektir. Ayrıca Çalışma Programı’nın güncellenmiş versiyonunda yapılan önemli değişiklikler arasında şunlar yer almaktadır: KOBİ Aracı Faz 1 programının son başvuru tarihi 5 Eylül 2019 olacak, daha sonra Faz 1 tamamen kapatılacaktır. KOBİ Aracı Faz 2’ye (EIC Accelerator) 9 Ekim 2019 tarihinden itibaren geçerli olacak yeni bir finansman seçeneği getirilecektir. Bu seçeneğe göre program ‘sadece hibe’ veya ‘hibe ve özel finansman karışımı’ (blended finance) seçenekleri ile devam edecektir” ifadelerine yer verildi.

UFUK 2020 NEDİR?

Avrupa Birliği'nin bilimsel ve uygulamalı araştırma, geliştirme ve inovasyon projelerine destek olmak üzere oluşturduğu HORIZON 2020 Hibe Programı, dünyanın en yüksek bütçeli hibe programıdır. Avrupa'nın bilim, teknoloji ve politika uygulamalarının uyumlaştırılması amacıyla başlatılan HORIZON 2020, Avrupa'nın araştırma ve teknoloji geliştirme kapasitesini güçlendirmek, üniversite-sanayi işbirliğini teşvik etmek, AB ülkeleri, AB aday ülkeleri ve AB'nin işbirliği yaptığı ülkelerle AB politikalarına ilişkin farklı alanlarda işbirliğini geliştirmek amacıyla yürütülüyor. AB HORIZON 2020 Hibe Programı, uluslararası ortaklıklar yolu ile geleceğin teknolojilerine yön vermeyi hedefliyor.

HİBE BAŞVURUSUNDA BULUNABİLİYORLAR

Avrupa Birliği’nin HORIZON 2020 Araştırma ve İnovasyon Çerçeve Programı, 2014-2020 yılları arasını kapsayan bir hibe programı olup toplam bütçesi €80 milyar Euro'dur. Türkiye’nin €451 milyon Euro katılım payı vererek dâhil olduğu AB HORIZON 2020 Hibe Programı, ülkemiz araştırmacılarına yeni ufuklar açacak. Açılan proje çağrılarına Türkiye’den üniversiteler, akademisyenler, araştırma merkezleri, büyük sanayi kuruluşları, KOBİ’ler, Ar-Ge merkezleri, bilim insanları, sivil toplum kuruluşları, kamu kurum ve kuruluşları, belediyeler, TGB’ler, TTO’lar, kalkınma ajansları, teknoloji tabanlı girişimciler, uluslararası örgütler ve bireysel araştırmacılar hibe başvurusunda bulunabiliyor.

KÜBRA AKABALI

Kaynak: Editör:
Etiketler: KOBİ, Aracı, Programı, Güncellendi!,
Yorumlar
Haber Yazılımı