Haber Detayı
23 Ekim 2017 - Pazartesi 13:58
 
Kocaeli'de kadınlara sağlık eğitimi verilecek!
Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’un eşi Hülya Aksoy’un koordinatörlüğü ve başkanlığında, İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yürütülecek olan "Kocaeli Kadın Sağlığı Eğitim Projesi" tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Toplantı da konuşan Hülya Aksoy, Projenin Amacı; kadınlarımızı kendi sağlıkları konusunda bilinçlendirmek, bilgilendirmek ve farkındalık yaratmaktır.” dedi.
Kocaeli Haberi
Kocaeli'de kadınlara sağlık eğitimi verilecek!

Hülya Aksoy koordinatörlüğünde gerçekleştirilen tanıtım toplantısı ile İlimizdeki 15-69 yaş arası toplam 652.982 kadına,  meme kanseri, rahim ağzı kanseri, kalın bağırsak kanserleri, kadın üreme sağlığı, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, normal doğum ve anne sütü, menopoz, sağlıklı beslenme, fiziksel aktivitenin önemi, obeziteden korunma ve diyabet, organ bağışının önemi, kadına yönelik şiddet, sigara ve uyuşturucu bağımlılığının zararları konularında eğitim verilerek farkındalık oluşturulması hedeflenmiştir. Kadın Sağlığı Eğitim Projesi, Hülya Aksoy’un  Koordinatörlüğünde daha önce Muğla, Mersin, Samsun ve Diyarbakır’da başarı ile uygulanmış ve yaklaşık bir milyonun üzerinde kadınımıza ulaşılmıştır.

KOCAELİ KADIN SAĞLIĞI EĞİTİM PROJESİ

İlimizde ikamet eden tüm  20-69 yaş arası kadınlarımıza meme kanserinin erken tanısında çok önemli olan kendi kendine meme muayenesini öğretmek ve her ay uygulamasını sağlamak, Sağlık Bakanlığımızın Ulusal Kanser Tarama Programı kapsamında, tüm Aile Sağlığı Merkezleri ile KETEM’lerde ücretsiz olarak sunulan meme, rahim ağzı ve kalın bağırsak kanserleri tarama hizmetleri konusunda kadınlarımızı bilgilendirmek ve bu hizmetlerden faydalanmalarını sağlamak, kanser tanısı alan kadınlarımıza tedavileri ile birlikte çeşitli sosyal etkinlikler düzenlemek ve psikolojik destek almalarını sağlamaktır.  15-49 yaş kadınlarımızı kadın üreme sağlığı konusunda bilinçlendirmek ve ihtiyaç duydukları zaman bu hizmetlerden faydalanmalarını sağlamak, normal doğum ve anne sütünün önemini anlatmak, menopoz konusunda bilgilendirmek, Kadınlarımıza fiziksel aktivitenin önemini anlatmak,  obezite ve diyabetten korunmak için neler yapılması gerektiği konusunda farkındalık oluşturmak,  Kadınlarımızı sigara ve uyuşturucu bağımlılığının zararları konusunda bilinçlendirmek, Kadınlarımıza organ bağışının toplum için önemini anlatmak, Kadınlarımızı şiddete uğradığında, uğrama tehlikesi ile karşı karşıya kaldığında ya da böyle bir duruma tanıklık ettiğinde başvurabileceği kurum ve kuruluşlar ile 6284 sayılı kanun hakkında bilgilendirmek, sonuç olarak kadınlarımızın sağlığını korumak ve yaşam kalitelerini yükseltmek hedeflenmiştir.

YOĞUN KATILIM

Akçakoca Toplantı Salonunda gerçekleştirilen tanıtım toplantısına; Vali Hüseyin Aksoy ve eşi Hülya Aksoy, Kocaeli Milletvekili Fatma Hürriyet Kaplan, Edok Muharebe Hizmet Destek Eğitim ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Kazım Dalkıran ve eşi, Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Ali Kurt ve eşi, Kocaeli Üniversitesi Rektörünün eşi, Vali Yardımcıları Dursun Balaban ve eşi, Beyazıt Tanç, Ekrem Erdoğan, Ahmet Büyükçelik, İlçe Kaymakamları ile eşleri, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci ve eşi, İl Jandarma Komutanı Alb. Osman Aslan, İlçe belediye Başkan ve eşleri, Gebze Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muhammet Hasan Aslan, İl Sağlık Müdürü Mürsel Durmaz, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Şenol Ergüney, Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mustafa Güneş ile ilimizde faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluş temsilcileri katıldı.

GİTTİĞİMİZ HER YERDE PROJEMİZİ UYGULADIK

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan toplantı, Dr. İnci Sobi’nin "Kocaeli Kadın Sağlığı Eğitim Projesi" hakkında bir sunumu ile devam etti. Hülya Aksoy’un toplantıda yaptığı konuşmada; “Muğla’da görev yaptığımız 2002 yılından buyana Kadın Sağlığı projesini gittiğimiz bütün illerde uyguladık ve çok olumlu sonuçlar elde ederek, çok fazla kadına ulaştık. Projenin amacı; kadınlarımızı kendi sağlıkları konusunda bilinçlendirmek, bilgilendirmek, farkındalık yaratmak. Eğer bir kadına  dahi dokunabiliyorsak  ne mutlu bize. Projenin amacına ulaştığını düşünüyorum. Bundan önceki toplantılarda olduğu gibi bundan sonraki süreçte yapacağımız toplantılarda kadınlarla birlikte olmak beni mutlu edecektir. Çok onur duyduğum bir proje içinde yer alıyorum. Hepinize katılımlarınız için teşekkür ediyorum.” dedi.

“KOCAELİ’DEKİ TÜM KADINLARA ULAŞMAYI HEDEFLİYORUZ”

Umarım Kocaeli’de de hedeflerimize ulaşabiliriz” diyen Hülya Aksoy’un ardından Vali Hüseyin Aksoy ise yaptığı konuşmada; “Kocaeli Valiliği olarak başlatmış olduğumuz Kadın Sağlığı projesi kapsamında sizleri bilgilendirme amaçlı bu toplantıyı gerçekleştirdik. Davetimize  katılımlarınızdan dolayı hepinize çok teşekkür ediyorum. Temel amacımız; toplumumuzun en temel kesimini oluşturan kadınlarımızı bilinçlendirmek, daha sağlıklı nesiller yetişmesine katkı sağlamaktır. Bu amaçla yola çıktık ve bu amaç doğrultusunda Kocaeli’de ki kadınlarımıza ulaşmayı hedefliyoruz. Kocaeli nüfusunun yaklaşık 50’si kadınlardan oluşuyor. 15-69 yaş grubundaki 650 bini aşan kadınımıza ulaşmayı hedefledik. Kadınlarımızın daha duyarlı olmalarını sağlamak ve karşılaştıkları sorunlar karşısında bilinçlendirmeyi hedefledik. Özellikle Türkiye geneli baktığımızda kadınların karşı karşıya kaldığı kanser türlerinden en önemli kanser türü meme kanseridir. Erkeklerin ise akciğer kanseridir. Meme kanserinde de kendi kendini muayene edebilme ve belirli bir bilinç düzeyine ulaşabilme erken teşhis de çok önemli bir katkı sunuyor. Toplumsal duyarlılığın son yıllarda daha üst noktalara ulaştığı, kadına yönelik şiddet konusunu da bu proje kapsamı içerisinde kadınlarımızla paylaşıyoruz. Şiddetin türlerinin neler olduğu ve şiddete maruz kaldıklarında nerelere başvurmaları gerektiği konusunda ayrıca bilgilendiriyoruz.

“KADININ OLDUĞU HER YERE GİDİLECEKTİR”

Toplumsal olarak kalkınmak önemli. Gelir ve refah seviyesi artmakta ama kalkınmanın tam olarak sağlanabilmesi için sosyal kalkınmanın gelişmesi ve daha iyi bir noktaya taşınması lazım. Bu projemizle sosyal kalkınmayı sağlayacak çalışmaları sizlerle paylaşmayı hedefledik. Bu proje; daha önce görev yaptığımız yerler de çok önemli sonuçlar aldığımız bir projedir. Kocaeli’de bu projemizi uygulama noktasında gayretlerimiz devam edecektir. İlçelerde Kaymakam ve belediye başkanı arkadaşlarımız ve onların değerli eşlerinin koordinasyonunda bu çalışmalarımızı sürdürmeyi hedefliyoruz. Kadının olduğu her yere gidilecektir. Hedefimiz 3 yıl ancak kadınlarımız ilgi gösterdiği takdirde bu 3 yılı biz daha kısa sürede tamamlayabiliriz. Bizlere destek verecek olan bütün kurum ve kuruluşlarımıza şimdiden teşekkür ediyorum. Büyükşehir Belediyemizin yürüttüğü kadınlarımızın spora dönük çalışması da örnek bir proje. Bizim projemizle birbirini tamamlayacaktır. Bu ve buna benzer çalışmaları önümüzdeki süreçte hep birlikte hayata geçirmenin gayreti içerisinde olacağız. Proje koordinatörlüğünü yürüten başta değerli eşim Hülya hanıma ve projede görev alacak sağlık çalışanlarına teşekkür ediyorum. Bu özveri ile yapılması gereken bir çalışmadır.” diyen Vali Aksoy, tüm kadınlara sağlıklı ve huzurlu günler temennisinde bulundu. Konuşmaların ardından Dr. İnci Sobi,  salonda bulanan kadınlara kanserle ilgili eğitim sunumu ve video gösterimi yaparak,  sorulan soruları cevaplandırdı. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kocaeli'de, kadınlara, sağlık, eğitimi, verilecek!,
Yorumlar
Haber Yazılımı