Haber Detayı
08 Mayıs 2020 - Cuma 12:04
 
Kocaeli’de Pazar günü bakın kimler dışarı çıkabilecek?
Kocaeli Haberi
Kocaeli’de Pazar günü bakın kimler dışarı çıkabilecek?

Kocaeli'de pazar günü saat 11.00-15.00 arasında 142 bin 644 vatandaş dışarıya çıkabilecek. Bu hafta başında gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde yapılan değerlendirme ile 65 yaş üzeri ve 20 yaş altındaki gençlerin bir günlük sokağa çıkmalarına izin verildi. Konuya ilişkin yayımlanan genelgeye göre, 81 ilde sokağa çıkmaları kısıtlanan 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlıkları olan vatandaşlar ve ihtiyaç duyulan hallerde refakatçileri 10 Mayıs Pazar günü 11.00-15.00 saatleri arasında yürüme mesafesiyle sınırlı olmak, sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla dışarı çıkabilecek.
Kocaeli'de bu durum için belediyeler adeta seferberlik ilan ederek 65 yaş üstü vatandaşlara maske dağıtarak onların sağlıklarını korumaya gayret gösteriyor. Kocaeli'de 65 yaş üstü 142 bin 644 vatandaş bulunuyor. 


YÜRÜME MESAFESİ NEDİR? 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, söz konusu gruplara, “yürüme mesafesiyle tahditli olarak dışarı çıkabilme imkanı getirildiğini” söyledi. Erdoğan’ın açıklamasının ardından ise özellikle gençler arasında, “Yürüme mesafesi nedir?” sorusu gündem oldu. Arama motorlarında yoğun şekilde bu kavram araştırıldı.


MAHALLE SINIRLARINDA OLACAKLAR 
Hükümet kaynakları ise, yayımlanan genelgede de açıklık getirilmeyen “yürüme mesafesi” konusunda Milliyet’e, “Vatandaşlarımız oturdukları evlerinin yani ikametgahlarının çevresinde yürüyebilecek” bilgisini verdi. Buna göre, günler sonra sokağa çıkabilecek bu gruptaki vatandaşlar en fazla mahallelerinin sınırları içinde yürüyebilecek. Bu vatandaşlara başka bir mahalle ve semte gitmemeleri konusunda uyarılar yapılacak.


REFEKATÇİ İSTEYEBİLİRLER 
Altınbaş Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi, Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Servet Kayhan, özellikle yürüme problemi bulunan ve kronik rahatsızlığı olanların refakatçi olmadan dışarı çıkmamaları gerektiğini söyledi.


KADEMELİ YÜRÜYÜŞ YAPIN 
Kayhan, eğer yalnız yaşıyorlarsa da 112, 155 ve 156 numaraları aranarak Vefa Sosyal Destek gruplarından refakatçi desteği talep edilebileceğini kaydetti. Yaşlıların acil durumlarda kullanmaları gereken ilaçları yanlarına almalarını tavsiye eden Kayhan, “Birden yoğun hareketliliğe girmeyin kademeli yürüyüş yapıp ara ara dinlenin ve yeterince sıvı alın” dedi

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kocaeli’de, Pazar, günü, bakın, kimler, dışarı, çıkabilecek?,
Yorumlar
Haber Yazılımı