Kocaeli evde kalırken kitap okumuş
Haber
22 Mayıs 2020 - Cuma 15:37
 
Kocaeli evde kalırken kitap okumuş
Kocaeli Haberi
Kocaeli evde kalırken kitap okumuş

Türkiye'deki koronavirüs salgını sürecinde 11 Mart'tan bu yana 2 aylık verileri inceleyen BKM Kitap, bu süreçte en fazla kitap alışverişi yapan şehirleri İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Kocaeli, Antalya, Mersin, Konya, Adana, Kayseri olarak açıkladı.

Avrupa'nın en büyük kitabevi olan BKM KİTAP normalleşmeye dönüşün başladığı bugünlerde, kitapseverler için pandemi günlerinde kitap alışverişinde neler değişti sorusuna yanıt verecek nitelikte bir tablo açıkladı. Türkiye'nin ilk vakanın açıklandığı 11 Mart'tan 10 Mayıs 2020 tarihine kadar olan 2 aylık dönemdeki kitap alışverişleri istatistiklerini okuyucularla buluşturan BKM KİTAP'ın verileri ilginç sonuçlar içeriyor.


YÜZDE 60'I KADIN
BKM KİTAP'ın pandemi döneminde alışveriş yapan kitapseverler üzerinden oluşturduğu istatistikler internetten kitap siparişi verenlerin büyük çoğunluğunun (yüzde 35) 25-34 yaş aralığında toplandığını gösteriyor. Ayrıca sipariş veren kitapseverlerin yüzde 60'ının kadın olması artık kadınların kitap okuma alandaki liderliğini pekiştiren bir rakam oldu.


EN ÇOK KİTAP SİPARİŞİ VERİLEN İLLER
Pandemi dönemine ilişkin ortaya çıkan bir diğer veri ise en çok kitap siparişi verilen illerin İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Kocaeli, Antalya, Mersin, Konya, Adana, Kayseri şeklinde sıralandı.

EN ÇOK SATAN ON KİTAP
Ayrıca pandemi döneminde bkmkitap.com üzerinden yapılan siparişlere göre 11 Mart-10 Mayıs 2020 döneminde en çok satan 10 kitap şu şekilde sıralandı:
Bir Ömür Nasıl Yaşanır? - İlber Ortaylı,
İçimizdeki Şeytan - Sabahattin Ali,
Kral Şakir 8 - Macera Adası! - Varol Yaşaroğlu,
Şeker Portakalı - Jose Mauro de Vasconcelos,
Simyacı - Paulo Coelho,
Bir İdam Mahkumunun Son Günü - Victor Hugo,
1984 - George Orwell,
Körlük - Jose Saramago,
Hayvan Çiftliği - George Orwell,
Otomatik Portakal - Anthony Burgess

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kocaeli, evde, kalırken, kitap, okumuş,
Yorumlar
Haber Yazılımı