Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü’nden “Sıfır Atık Projesine" Tam Destek
Haber
21 Ekim 2018 - Pazar 11:19
 
Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü’nden “Sıfır Atık Projesine" Tam Destek
Kocaeli Haberi
Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü’nden “Sıfır Atık Projesine

Sayın Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan hanımefendinin öncülüğünde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan ve Türkiye genelinde hayata geçirilen Sıfır Atık Projesini sahiplenerek ve önemseyerek atık yönetimi konusunda yaptığı örnek uygulama ve çalışmalarla ilimiz kamu kurumları arasında Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü ön planda yer alıyor. 

İL GENELİNDE SÜREKLİ EĞİTİM VE ETKİNLİKLER YAPILIYOR

19.10.18 tarihinde Sıfır Atık Projesi kapsamında İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Şenol Ergüney, kurum idarecileri ve kurum çalışanlarının katılımı ile gerçekleştirilen etkinlikte konuşan Ergüney "Kaynakların verimli kullanılması, atık oluşumunun olabildiğince engellenmesi ya da minimuma düşürülmesi, israfın önüne geçilmesi, oluşan atıkların kaynaklarına göre ayrı ayrı toplanması ve bu atıkların geri dönüşüm ile enerji kaynağı haline getirilmesi ve dolayısıyla çevreye zarar verecek bir durumun engellenmesi amacıyla gerçekleştirilen Sıfır Atık Projesi kapsamında aktif olarak eğitimler, farklı çalışmalar ve bilgilendirici etkinlikler düzenliyoruz. Bu sayede gelecek nesillere daha temiz ve kaynakların israf edilmediği bir gelecek bırakmanın sağlanmasını hedefliyoruz" diyerek İl Sağlık Müdürlüğü ve İl genelinde bulunan geri dönüşüm alanlarını kullanmaya davet etti.

VALİLİK YERLEŞKESİNDE GERİ DÖNÜŞÜM ALANLARI OLUŞTURULDU

Proje kapsamında Kocaeli Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü hizmet binası bünyesinde kapsamlı bir bilgilendirme ve atık toplama standı yapılarak, Valilik Yerleşkesi kantin alanına plastik atıkların geri dönüşüme kazandırılması amacıyla basketbol potası görünümlü atık kovası yerleştirildi. Valilik Yerleşkesi C giriş kapısına yakın bir noktada Sağlık Müdürlüğü hizmet binasına kurulan ambalaj (kağıt, plastik, cam, metal vb.) ve tehlikeli atıkların (kartuş-toner, floresan, atık pil, bitkisel atık yağ, elektronik atık vb.)  depolanabilmesi amacıyla geçici atık deposu kurularak Kocaeli’de bir ilke imza atılmış oldu. Sıfır Atık Projesinin etkin ve verimli bir şekilde yürütülebilmesi, sağlık çalışanlarının bilgilendirilmesi ve farkındalık oluşturulması amacıyla, Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanlığı Çevre Yönetim Birimi koordinatörlüğünde oluşturulan Sıfır Atık Projesi bilgilendirme standı ve atık toplama noktasında atıkların geri dönüşüme kazandırılması hedefleniyor. Bu sayede; üretilen atık miktarı azaltılmakta ve çevre kirliliği önlenmekte, atıkların sanayide hammadde olarak kullanılması ile enerji tasarrufu sağlanmakta ve doğal kaynakların kullanımı azalmakta, böylece milli ekonomiye katkı sağlanmaktadır.İl Sağlık Müdürlüğünce çevre mevzuatına uygun olarak atık yönetimi uygulamaları hız kesmeden devam ettirilerek tüm sağlık kuruluşlarına “Çevre Dostu Hastane” Belgesi alınabilmesi için çalışmalar yürütülmektedir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kocaeli, İl, Sağlık, Müdürlüğü’nden, “Sıfır, Atık, Projesine", Tam, Destek,
Yorumlar
Haber Yazılımı