Haber Detayı
30 Nisan 2016 - Cumartesi 13:06
 
Kocaeli, iş kazalarında 1. sırada!
İş güvenliği kapsamında alınmayan önlemler ve dikkatsizlik iş kazalarını her geçen gün artırıyor.
Kocaeli Haberi
Kocaeli, iş kazalarında 1. sırada!

Türkiye’nin iş güvenliği karnesi, göz yaralanmalarında da alarm veriyor. Türkiye’nin iş kazalarına bağlı göz yaralanmalarında Avrupa’da birinci sırada yer aldığını söyleyen Dünyagöz  Sakarya’dan Doç. Dr. Yıldırım Bayezıt Şakalar “Göz yaralanmalarıyla en sık pres makinelerinde çalışan demir çelik işçilerinde çapak batması ile karşılaşırken, bunu yine aynı alandaki işçilerde gözün tamamen kesilmesine, hatta daha büyük kütlelere çarparak göz etrafındaki kemiklerin kırılmasına yol açan kazalar takip etmektedir” dedi.  

 

Gözde kesi varsa mutlaka önce göz hekimine gidilmeli!

Göz yaralanmalarında ilk müdahaleden, doğru merkez ve doğru hekimin seçimine kadar tüm sürecin çok önemli olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Yıldırım Bayezıt Şakalar “Göze yabancı cisim kaçtığında yapılacak en büyük yanlış, hastanın kendisinin bu cismi çıkartmaya çalışmasıdır. Eğer kazazedenin gözünde ya da göz kapaklarında kesi varsa mutlaka bir göz hekimi ile hatta gözdeki kesinin durumuna ve derinliğine göre oküloplastik, kornea ve retina cerrahları ile birlikte koordineli çalışmak gerekir. Bu nedenle ilk aşamada göz hekimine başvurmamak tedavi süresini olumsuz etkilediği gibi tek bir operasyonda başarı sağlama oranını da düşürmektedir” dedi.

 

Göz yaralanmalarının mutlaka tam teşekküllü ve son teknoloji cihazlarla donatılmış hastanelerde tedavi edilmesi gerektiğini söyleyen Doç. Dr. Yıldırım Bayezıt Şakalar “Özellikle bazı vakalarda sadece göz hekiminin değil, gözün birçok farklı alanında uzmanlaşmış cerrahlarında aynı anda girmesi gereken vakalar olabiliyor. Bu nedenle başvurulan merkezlerin gerek teknik alt yapısı ve donanımı, gerekse hekim kadrosu genişliği tedavi başarısını büyük oranda etkiliyor” dedi.

 

İş kazalarında en zor tedavi: Kimyasal yaralanmalar!

Kimyasal yaralanmaların, en hızlı müdahale edilmesi gereken durumların başında geldiğini vurgulayan Doç. Dr. Yıldırım Bayezıt Şakalar “Göze; alkali, asit, alüminyum gibi değişik kimyasalların kaçması sonucu oluşan kimyasal göz yaralanmaları en zor tedavi edilen göz yaralanmalarını oluşturuyor. Çünkü dışardan gelen kimyasal göze geldiği andan itibaren gözün tüm tabakalarını yakar ve kazazedenin görmesi o anda kaybolur. Kimyasalın etkisiyle hastanın göz kapakları hemen şişer ve kıpkırmızı olur. Hatta öyle ki bu tarz yaralanmalarda gözü özel alet yardımı almadan muayene etmek imkânsız hale gelebilir. Bu gibi acil durumlarda hastanın acilen uyuşturulması ve gözün açılarak hızla steril sıvı ile  yıkama yapılması gerekmektedir” dedi.

 

Gözünüze sıvı kaçtıysa…

Kimyasal yaralanmaların hastanın görmesini kaybetmesiyle bile sonuçlanabileceğini söyleyen Doç. Dr. Yıldırım Bayezıt Şakalar,“Bu gibi göze alkali ve asit gibi farklı kimyasallar kaçması durumunda mutlaka hemen gözün suyla bolca yıkanmasını ve en kısa sürede göz doktoruna başvurulmasını öneriyoruz.  Aksi takdirde geçen sürede hastanın korneanın kenarlarında bulunan limbal kök hücreler zarar görebilir ve buna bağlı olarak ileride korneada opaklaşma, damarlanma gibi problemler ortaya çıkabilir” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kocaeli,, iş, kazalarında, 1., sırada!,
Yorumlar
Haber Yazılımı