Haber Detayı
15 Mart 2016 - Salı 10:18
 
KOCAELİ TÜRKİYE’Yİ TEMSİL EDİYOR
Ekonomiden sorumlu AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Eski Tarım Bakanı Mehdi Eker, AK Parti Kocaeli teşkilatına yapmış olduğu ziyarette,” Halk devletle birlikte terör örgütüne lanet eder durumda. Terör örgütüyle anladığı dilden mücadele edeceğiz” diye konuştu
Kocaeli Haberi
KOCAELİ TÜRKİYE’Yİ TEMSİL EDİYOR

Ekonomiden sorumlu AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Eski Tarım Bakanı Mehdi Eker, AK Parti Kocaeli teşkilatına ziyarette bulundu. Eker'i ziyaretinde AK Parti Kocaeli İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, Ak Parti'li vekiller, ilçe başkanları ve partililer karşıladı. Ziyaretin gündemini Türkiye’de yaşanan terör olayları ve değişmesi beklenen yeni anayasa sistemi oluşturdu.

GURUR DUYUYORUM

AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan yapmış olduğu açıklamada, “AK Parti Kocaeli teşkilatları kurulduğu günden bu güne kadar çalışmanın, fedakarlığın sembolü oldu. Kocaeli teşkilatı olarak AK Parti’nin kalesi olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Kocaeli 1 milyon sekiz yüze yaklaşan nüfusuyla, 12 ilçesinde AK Parti Belediyesi ile yönetilmektedir.1 Kasım seçimlerinde de bugüne kadar kentte alınan en yüksek oy oranı alındı. AK Parti Kocaeli ailesi olarak kendimizi ispat ettik. İl Başkanı olmakla gurur duyuyorum” dedi.

570 MİLYAR GİDER BÜTÇESİ

Ceyhan’ın ardından açıklama yapan Eker, "AK Parti olarak sürekli bir şekilde milletimizle birlikteyiz. Milletimizin her zaman arkasındayız. Kocaeli’ni önemsiyorum. Burası aslında bütün Türkiye’nin tamamından göç alan bir bölge. Kocaeli Türkiye’yi temsil ediyor. AK Parti kurulduğu günden bu yana milletimizin sorunlarını çözmeye kendini adamış bir kadroyla çalışıyor. 1 Kasım 2015 seçimlerinde kıymetli bir oy oranıyla bizi haklı bir şekilde gururlandırdı. AK Parti 1 Kasım’dan sonra kurulan hükümetle ekonomik, sosyal, siyasi ve kültürel alanda ülkemizi daha iyi noktaya getirmek için gayret içerisinde. Bütçe tasarısı kanunlaştı. Türkiye’nin 570 milyar liralık gider bütçesi var. Bu paranın 284 milyarı halka hizmet için harcanıyor. Bu bölgede de Körfez geçişi, 3.köprü, havaalanı ve İzmir otoyoluna dair birçok yere yatırım yapılıyor. Biz refahı arttırmak adına dünyada var olan ekonomik durgunluğa, yaşanan ekonomik sıkıntılarına rağmen Ak parti hükümetinin çabalarıyla bunları aşıyoruz” diye konuştu.

HALKLA TERÖR ÖRGÜTÜNÜN ARASINA MESAFE KOYACAĞIZ

Eker konuşmalarına şöyle devam etti: “Türkiye’nin bunların yanında bir de siyasi meseleleri var. Türkiye bir terör problemiyle karşı karşıya. Bizimle başlamayan bizim doğru bir şekilde tanımlayıp milletimizden aldığımız destekle milletimizi yanımıza alıp daha etkin bir şekilde mücadelemizi sürdürdüğümüz ve başarıyla sonuçlandıracağımız bir problem var önümüzde. Bugün Türkiye terör örgütünün Sur’da uzunca bir süredir verdiği mücadelede belli bir aşamaya geldi. Halk bütün tahriklere ve kışkırtmalara rağmen terör örgütüne ve yandaşlarına destek olmadı. Bunun altından AK Parti hükümetlerinin sahip olduğu felsefeyle, Türkiye’de demokratikleşme ve sivilleşmeyi belli bir noktaya getirdiğimiz için halk terör örgütünün istismarına pirim vermedi. Halk devletin yanında terör örgütüne lanet eder durumda. Biz iki şeyi birbirinden ayıracağız. Birincisi terör örgütüyle anladığı dilden mücadele edeceğiz. İkincisi bölgede yaşayan vatandaşlarımız ile terör örgütü arasına mesafe koyacağız. Huzur ve güvenliği önemsiyoruz.”

TERÖR ÖRGÜTÜNE FIRSAT VERİLMEYECEK

“Terör örgütünün geçen birkaç ay içerisinde yol açtığı tahribatı giderecek çalışmalarımızı başlatmış durumdayız” diyen Eker, “Kalkınma bakanımız başbakanımız tarafından o bölgelerde görevlendirildi. 10 maddelik bir eylem planı hayata geçiyor. Yakılan ve yıkılan yerlerin yeniden yapılması, halkın kendi varlık zararlarının ödenmesi, huzur içerisinde iş yerlerini sürdürebilir hale getirmeleri önemlidir. Ne kadar çalışma gerekiyorsa hepsinin yapılması ve bir daha asla terör örgütünün benzeri eylemler yapmaya kalkışacaklarına fırsat verilmemesi üzerinde durduğumuz konudur.  PKK’nın eylemlerine başladığı 1970’li yıllardan itibaren, AK Partiye iktidara gelene kadar geçen sürede idarenin geçmişte yaptığı bir takım yanlışlar sebebiyle terör örgütünün istismar alanı küçülmedi” dedi.

Eker konuşmalarına,” Biz haklı olarak vatandaşla terör örgütü ve halk arasına mesafe koyup, halkın hakları üzerine düzenlemeler yaptık. O bölgede ekonomik yatırımların yapılması önceliğimizdir. Yaptığımız havaalanlarına saldırılar düzenlemesine rağmen biz kararlılıkla yatırımlarımızı sürdürdük ve tamamladık. Bütün bu yatırımlar vatandaşın hak ettiği hizmetlerdir. Terör örgütüne anladığı dilden mücadelemiz sürecek. Vatandaşımızın huzurunu bozmasına, güvenliğini ihlal etmesine fırsat vermeyeceğiz. Terör örgütü 1. Dünya savaşından bu yana ısıtılıp bırakılmış bir konudur” şeklinde devam etti.

TEŞKİLATLARA ÖNEMLİ GÖREV DÜŞÜYOR

Eker, Suriye’de ki Esad rejiminin varlığını sürdürmesine bazı güçlerin göz yumduğunu söyleyerek,” Bunlara ses çıkarılmaması o bölge üzerinde hesabı bulunan ülkelerin işidir. Uluslararası taşerona dönüşmüş bir mesele oldu. Türkiye gibi bir ülkenin Ortadoğu’da güçlenmesi, kendi iç meselelerini kendi içinde çözmesi, güçlü bir ekonomiye sahip olmasını arzu etmeyen bir yapı vardır. Bütün bunların farkında olarak birliğimizi koruduğumuz sürece, vatandaşımızla el ele olduğumuz sürece bu sorunları atlatacağız. AK Parti gözü Türkiye’de olanlara karşı mazlumların umudu olarak var olmak ve gelişmek durumunda. Bazı uluslar arası güçlerin çabalarına rağmen mücadelemizi sürdüreceğiz. Teşkilatlarımıza çok büyük görev düşüyor bu konuda. Ülke gündeminde tüm olup bitenleri vatandaşımıza anlatmak teşkilatlarımız aracılığıyla yapılmalıdır” diye konuştu.

YENİ ANAYASAYA İHTİYACIMIZ VAR

Eker son olarak, “Türkiye darbe anayasasıyla yönetiliyor. 2007’den itibaren Ak Parti yeni bir anayasayı bu sebeple Türkiye’ye kazandırmaya çalışıyor. Fakat tek başına bunu yapabilme imkanımız olmadığı için muhalefetle birlikte yapmak mecburiyeti ortaya çıktı. Ana muhalefet oyalama yoluyla, kırmızı çizgiler koyup komisyondan çekildi. Yeni bir anayasa yapmayla ilgili düşüncelerinde samimi olmadıklarını gösterdiler. İbretlik bir durumdur. Yeni anayasa, başkanlık sisteminin de içinde olduğu konu sonuna kadar savunduğumuz konudur. Gönül isterdi ki bu değişiklik oy birliğiyle olsun. Bu değişiklik milletin huzuruna getirilip, onların kararına bırakılmalı. Herkes kendi ihtiyacına göre değişiklik yapıyor. Türkiye’de yönetimin etkin şekilde iş yapması açısından yeni bir anayasaya ihtiyacı vardır” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: KOCAELİ, TÜRKİYE’Yİ, TEMSİL, EDİYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı